Aktuální článek
Kauza Hydroponic: PO VERDIKTU

Kauza Hydroponic: PO VERDIKTU

  • Tak konečně. Po dvou letech pobytu ve vazební věznici v Českých Budějovicích a zdlouhavém
  • soudním líčení se bývalí majitelé growshopu Hydroponic dočkali rozsudku. Ten je sice benevolentnější, než byl původní návrh obžaloby, ale ani tak to není žádná velká výhra. Soudce odsoudil Václava Kloce k sedmi a Václava Šefránka k šesti a půl letům vězení nepodmíněně. Oba
  • odsouzení se proti rozsudku odvolali a po zaplacení kauce byli propuštěni z vazby. O detailech kauzy jsme si popovídali s jedním z nich – s Václavem Šefránkem.

Jaké to je, vyjít po dvou letech z vazby? 
Jako kdyby člověk odcestoval na Mars. Prvních pár dnů jsem se cítil poloviční. Jako vykradenej. Jako kdyby v člověku něco chybělo. Nebyla to žádná euforie, ale spíš zmatek. Bylo to úplně jiný, než jsem si představoval. První dny jsem měl problém bavit se s lidmi a pořád na tom pracuju. Jezdím hodně městskou dopravou a snažím se komunikovat.

Za co tě odsoudili?
Odsoudili mě za to, že jsem měl prodat zboží do čtyř pěstíren a zároveň poskytnout rady k pěstování. Tím jsem měl spáchat to, že jsem umožnil jinému člověku spáchat trestný čin. Zdůvodněno je to paragrafem 283, který říká, že trestného činu se dopustí ten, kdo vyrobí, doveze, přiveze, proveze, nabídne či zprostředkuje drogu. A já to mám za to, že jsem prodal zboží, které někdo jiný použil k pěstování. Dále jsem
odsouzený za to, že jsem měl marihuanu v držení doma. Bylo to množství, za které se normálně dávají podmínky. A pak mě odsoudili za dodávání zboží jedné firmě. Byl to normální velkoobchodní klient, všechno bylo řádně zaneseno v účetnictví a jsou od toho faktury. Nikdo ani neprokázal, že by to zboží pak bylo s nějakým úmyslem nebo vědomím dál prodáváno do pěstíren.

Nechtěli by třeba také zažalovat Philips, protože vám dodávali výbojky? Vždyť je to absurdní.
Je to absurdní. Sám soudce navíc připustil, že jsme neradili přímo, jak pěstovat konopí. Jenom jsme radili, jak používat pH metr, jak ředit hnojivo a podobně. Ale jistě jsme prý museli vědět, že člověk, který se nás na to ptá, pěstoval, pěstuje
nebo bude pěstovat konopí. Trochu to vypadá jako komplot, vyrobený za účelem vytvořit protidrogovce nástroj, aby si mohla došlápnout na obchody podobného ražení.

A vy jste zřejmě měli tu nejhorší možnou smůlu
To už je vlastně jedno, jestli to byla smůla. Naše kauza má zřejmě sloužit jako nástroj pro policajty, aby mohli nějakým způsobem s takovými obchody zamávat. Prostě to zkusili. Oni by ty obchody skutečně rádi eliminovali. Nicméně jsme se odvolali a já věřím tomu, že rozhodnutí krajského soudu vrchní nebo nejvyšší soud neposvětí.
Může to jít až k ústavnímu soudu, a ten nemůže vyrábět polotovary.

Co když to nevyjde, budete to hnát třeba do Štrasburku?
Pokud to bude třeba, tak jo. Nejde jen o nás, ale i o ty ostatní.

A co podnikání?
Firma je zlikvidovaná. Všechno nám vzali. Podnikat v prostředí tzv. growshopu nebo zahradnictví nebudeme ani náhodou.

Kdy bude další soud?
To se neví.

Jaké to bylo na vazbě?
Byl to pocit hrozný beznaděje, že nemůžeš rozhodovat sám o sobě. Ta zlovůle a systém, který nás semlel, může ukázat na kohokoli a semlít kohokoli. Tu totální bezmoc člověk cítí až tam. Kdo to nezažije, ten tomu neuvěří. Slyšel jsem spoustu vzkazů, že kdybychom měli dobré advokáty, byli bychom už dávno venku, ale to vůbec není pravda. Záleží na tom, co si umane státní zástupce a co naloží do papírů.

Copak neexistuje presumpce neviny?
Tak by to mělo fungovat. Státní zástupce by měl prokázat, že jsi něco spáchal. Ale v realitě to je naopak. Státní zástupce přijde s nějakým vykonstruovaným podezřením a ty jsi ten, kdo potom musí obhajovat, že to tak není.

Jak funguje režim na vazbě?
Ten je výbornej. V týdnu tě v pět hodin ráno vzbudí siréna. Ta tam ječí podle toho, kterej bachař má zrovna službu. Někdo jí nechá řvát minutu, někdo deset sekund. Ve čtvrt na šest přinesou snídani. Za hodinu se tě dozorci zeptají, jestli něco potřebuješ nebo jestli chceš poslat dopisy. Pak se tě přijdou zeptat, jestli půjdeš na vycházku. V sedm ráno tě odvedou na hodinu nahoru na střechu. To jsou prostory čtyři krát čtyři metry, čtyřmetrový zdi, shora pletivo a mříže, takže jsi vlastně pořád v kleci. V půl dvanáctý je oběd. Po obědě přinesou dvě deci horký vody a můžeš si zalít kafe nebo čaj. Čekáš do půl pátý, přinesou večeři a zase dvě deci horký vody na kafe, nebo čaj. V devět opět zahouká siréna, to je večerka. Vypnou světlo a je konec. Dvakrát týdně tě vezmou na pět minut do sprchy. O víkendech tě vzbudí ve čtvrt na šest.

To musí být docela na palici. Funguje tam nějaká psychologická pomoc?
Je tam psycholožka. Přijde, tím malým okýnkem se tě zeptá, co chceš, zapíše si to a odejde. Žádná pomoc to není. Když tam někomu fakt hrábne, odvezou ho do Brna.

Jak se tam zabíjí nuda?
Já jsem se učil. Můžeš mít pět vlastních knih.

Co jídlo?
Návštěva ti může jednou za čtvrt roku přinést nárokový balíček s potravinami o váze pět kilo. Jinak ti ráno dají dva rohlíky a malý jogurt. K obědu dostaneš dvě deci polévky, což je mouka s vodou a hlavní chod je omáčka z mouky a jako příloha rýže. K večeři přinesou čtyři plátky chleba, dva sýry a dvě mini máslíčka. Někdy je večeře teplá, což je zase miska mouky vařené ve vodě. Jednou týdně dostaneš jeden citron nebo jablko.

Jaké jsi měl na cele spoluvězně?
Naštěstí jsem spadal do trestní sazby 10–18 let, což znamená, že v tu chvíli k tobě mohou dát zase jen někoho, kdo má paragraf na stejné úrovni. To znamená vrahy a podobně. Říkám naštěstí, protože většinou to byli vzdělaní lidé, se kterými se dalo bavit. Nebyli to žádný vylízaný paka, co dělají loupežná přepadení. Jen se dostali do zkratové situace, ale jinak se celý jejich život odvíjel normálně. Svým způsobem bylo velmi zajímavé poznat tyto osobnosti, se kterými bych se za běžných okolností v životě neměl šanci setkat.

Co budeš dělat dál?
Těžko povědět, teď žiju ze dne na den. Rád bych, aby to dopadlo spravedlivě a nahradili nám ukradené věci. Přál bych si, aby nešlo tak jednoduše dostávat lidi. Dneska stačí ukázat prstem, napsat pár papírů a nemáš šanci. Nepomůže ti nikdo. Můžeš se obhajovat, dokazovat, prokazovat, že podezření proti tobě nejsou pravdivá, ale jsi absolutně bezmocný. Když si usmyslí, že tě semelou, tak tě semelou. Pokud už ničím jiným, tak aspoň tou vazbou, která je mnohem horší než vězení, ačkoli nemá být trestem a nemá vychovávat. Byl bych rád, aby státní aparát fungoval zodpovědně. Je smutný, jak snadno tady lze někoho zavřít. 

  • 3. 9. 2013 Jak probíhalo čekání na verdikt, jaké posudky byly ve hře a o “nezávislosti” soudce, dočtete se v článku Čekání na verdikt
     
  • 9. 7. 2013 Kdo se to majitelům growshopu snaží beze studu ukrást tolik let života? Nechvalně známá jihočeská státní zástupkyně JUDr. Daniela Přibylová. A tak jsme se jí v článku Kauza Hydroponic: Kam se poděl zdravý rozum zeptali, co ji k tomu vede.
  • 13. 6. 2013 Jak se na celou kauzu dívá obžalovaný Václav K? Jak vypadá jeho den ve vazební věznici v Českých Budějovicích, kde již téměř dva roky čeká na verdikt soudu? Vše se dozvíte v článku Kauza Hydroponic skrz mříže.

  • 11. 5. 2013 Nyní na tento případ přinášíme dva různé pohledy od mužů stojících v kauze na opačných stranách barikády. Prvním je obhájce obžalovaného Václava Kloce Mgr. Petr Smejkal, druhý ředitel Národní protidrogové centrály.(Kauza Hydroponic podruhé).  
     
  • 3. 4. 2013 Policie má jako obvykle jasno – nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Státní zástupkyně nekompromisně požaduje trestní sazbu 10 až 18 let natvrdo. Obžalovanými jsou majitelé growshopu Hydroponic a jediná látka, která v případu figuruje, je tráva. 
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!