Léčba pomocí orálně podávaného THC byla u 40 pacientů s těžkou Alzheimerovou chorobou a dalšími formami demence spojena s významným snížením rozčilení a třasu a také se zlepšením chuti k jídlu a doby trvání spánku. To je výsledkem studie, provedené na interní jednotce geriatrické neuropsychiatrie McLeanovy nemocnice při Harvard Medical School v Belmontu, USA. Pomocí retrospektivního systematického schématu byly zkoumány poruchy chování a chuti k jídlu u 40 pacientů, jimž byla diagnostikována demence a byli léčeni orálně podávaným THC (dronabinolem). Skupina geriatrických psychiatrů analyzovala lékařské záznamy a vyhodnotila chování pacientů před začátkem podávání THC a v průběhu sedmi dnů po začátku podávání.
Začlenění THC do pravidelné léčby pacientů bylo spojeno s významnými poklesy ve všech oblastech tzv. Pittsburské škály rozčilení. Došlo také k výrazným zlepšením na škále celkového klinického dojmu (Clinical Global Impression, CGI), zlepšení spánku a zvýšení množství zkonzumovaného jídla. Během léčby THC bylo zaznamenáno 26 nepříznivých událostí, žádná z nich však nevedla k přerušení léčby. Autoři shrnuli, že „tato zpráva představuje zatím nejrozsáhlejší kohortní studii na pacientech s demencí, léčených dronabinolem, a potvrzuje dřívější zprávy o tom, že by dronabinol mohl sloužit jako podpůrná léčba neuropsychiatrických symtomů demence.“ Poruchy chování se u dementních pacientů objevují velmi často a značně ztěžují péči o tyto pacienty. Efektivita možné farmakologické léčby je zatím velmi omezená.
Zdroj: Woodward, M.R., Harper, D.G., Stolyar, A., Forester, B.P., Ellison, J.M.: Dronabinol for the Treatment of Agitation and Aggressive Behavior […]. American Journal of Geriatric Psychiatry, 15. dubna 2013