Aktuální článek
Flashback – konopné zprávy

Flashback – konopné zprávy

Maďarům chutná

Konopí se minulý rok stalo nejoblíbenější a nejrozšířenější drogou také mezi maďarskou mládeží. S odvoláním na výsledky Národního centra pro monitorování drogových závislostí to uvedl deník Nemzet. Objem zabavené drogy byl třikrát větší, než tomu bývalo v minulých letech. V roce 2010 se patnáct procent šestnáctiletých školáků přiznalo, že alespoň jednou v životě vyzkoušelo některý z konopných derivátů  marihuanu nebo hašiš. Před čtrnácti lety přitom stejná statistika nedosahovala ani čtyř procent. Většinu maďarských uživatelů konopí prý tvoří mladí kvalifikovaní muži s nadprůměrnými příjmy z Budapešti a jiných prosperujících městských center.

Tak trochu jiný špenát

Kuriózním zážitkem si prošel manželský pár ze slovenské obce Trstená. Jejich pozdní oběd začala vyšetřovat policie jen pár hodin poté, co dvojice skončila v péči lékařů s podezřením na otravu. Hospodyni totiž v mrazáku upoutal zelený balíček a v dobré víře, že se jedná o špenát, připravila chutnou přílohu pro celou rodinu. Neodradila jí ani atypická vůně a pěna. Několik minut poté, co se najedli, však museli volat sanitku, která je odvezla do Hornooravské nemocnice. „Jejich stav se velice rychle zlepšil, nevíme přesně, co snědli, ale mohly to být i zkažené potraviny,“ řekl primář interního oddělení Juraj Mazúr. Případ však zdaleka nekončí. Slovenská policie spustila trestní stíhání neznámého pachatele kvůli přechovávání omamných látek. Je totiž přesvědčená, že balíček patřil synovi otrávených manželů a obsahoval značné množství marihuany. „Musíme počkat na expertízu a lékařské posudky. Až ty spolehlivě určí, jakou zelenou hmotu poškození zkonzumovali,“ potvrdila žilinská policejní mluvčí Jana Balogová. Konkrétní obvinění tak zatím nepadlo.

Dopingový hříšník

Nadějně rozjetou sportovní kariéru mohla zničit epizoda s marihuanou mladému florbalovému obránci Marku Deutschovi. Pozitivní test na konopí mu rázně přivřel dveře do národní reprezentace a vzápětí obdržel i roční distanc. Dostal však druhou šanci a z mistrovství světa v Helsinkách přivezl bronzovou medaili. Svému trestu přesto neunikl. Kromě tříměsíčního zákazu byl Deutsch na několika zápasech vystaven nepříjemnému skandování některých diváků. „Občas během zápasu se podívám se do hlediště a fanoušci na mě křičí, že jsem feťák, a že mě nechtějí mě jako vzor pro své děti. Už to moc nevnímám a přijde mi to spíš k smíchu. Dal jsem si pár šluků na párty po postupu do finále extraligy, bohužel jako na potvoru za týden přišla dopingová kontrola a vybrali si mě. Zahulí si každý druhý, já osobně na tom nic špatného nevidím. Pravidla profesionálního sportu jsou ale tvrdá. Je mi to líto,“ okomentoval svůj výstřelek nadějný sportovec Deutsch.

Konopí veřejné

Do bohulibé aktivity se pustila poslankyně za Věci Veřejné Kristýna Kočí. Odborníci i ministerstvo zdravotnictví podle ní připustili, že konopí má v některých případech pozitivní účinky při léčbě chorob. Připravuje proto se svou vládní stranou poslanecký návrh, který by užití konopí v medicíně legalizoval. Věci Veřejné si však nepřejí, aby pěstírny vznikaly na území České republiky. „Bylo by to totiž snadno zneužitelné pro nelékařské účely. Marihuanu by měl stát nakupovat v zahraničí, nejlépe v Holandsku,“ řekl deníku MF Dnes zdravotnický expert VV Jiří Štětina. Pro dekriminalizaci měkkých drog však navrhovatelka Kočí v žádném případě není. „Závisí to ale pochopitelně na širší diskusi uvnitř strany,“ doplnila poslankyně.

Šaškárna pana Vobořila

Členové Rady vlády pro protidrogovou politiku schválili nový plán pro boj s drogami. V následujících dvou letech se zaměří primárně na boj proti šíření konopí. Koncepce míří právě na lidi údajně závislé na marihuaně. Těch je prý v Česku třicet tisíc, tedy pětina pravidelných konzumentů. Podle členů rady právě tato skupina představuje velmi vážný problém. „V předchozích letech se síly upínaly zejména na boj proti tvrdým drogám, jako je heroin nebo pervitin. Nikdy se nečekalo, že by konopí mohlo být problémem, teď vidíme, že je. Vezměte si příklad: heroin je z hlediska duševního zdraví nejbezpečnější drogou. Na druhou stranu ale hrozí extrémní riziko předávkování. Kdežto u pervitinu je to naopak, předávkování moc nehrozí, ale často vede uživatele k sebevraždě. No a tráva je někde uprostřed,“ poučil čtenáře MF Dnes český protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. O bulíky na nose ani apríl se prý rozhodně nejedná!

Zlobiví méďové

Pořádně se zapotili příslušníci kanadské jízdní policie, kteří přijeli vyšetřovat monstrózní ilegální konopnou farmu s více než dvěma a půl tisíci vzrostlých rostlin na severu země. Stodolu s marihuanou totiž udatně bránili dva agresivní dospělí medvědi. „Na místo byli povoláni veterináři s uspávacími projektily, ale i tak nám trvalo několik hodin, než se šelmy podařilo zpacifikovat. Mezitím se však podezřelým pachatelům podařilo uniknout do lesů. Přesto všechno patří zabavené množství drogy k velkým úspěchům policie,“ vyjádřil se k zátahu policejní poručík Johan Birmington.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!