Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Věk: 56 let
Povolání: Výkonný ředitel Harborside Health Center, spoluzakladatel investiční společnosti ArcView Group, pojišťovny CannaSure a laboratoří Steep Hill.
Aktivity: Konopný aktivista a podnikatel, který již 40 let bojuje proti celosvětové prohibici konopí, vystupuje na konferencích, pořádá demonstrace a festivaly a přispívá do předních světových novin jako například The New York Times, The Wall
Street Journal, BBC, CNN a dalších.
Steve, jak ses doslechl o veletrhu Cannafest a co tě nakonec vedlo k tomu, že jsi ve svém nabitém rozvrhu našel čas a rozhodl se do České republiky zavítat?
O veletrhu jsem se poprvé doslechl od organizátorů, kteří mne pozvali, abych promluvil na odborné konferenci. Rozhodl jsem v Praze vystoupit proto, že ilegální status konopí představuje globální problém, jenž vyžaduje globální řešení. Mým životním posláním je boj proti konopné prohibici, se kterým nepřestanu, dokud celý
svět nebude znát pravdu o této rostlině, dokud nebudou propuštěni všichni, kdo kdy byli za konopí odsouzení, a dokud nebudou zrušeny všechny represivní zákony.
Proto cestuji a snažím se navštívit co nejvíce zemí, kde předávám potřebné informace, pomáhám obětem těchto nespravedlivých zákonů a spojuji členy konopné komunity po celém světě. Návštěva vašeho festivalu je tedy součástí dlouhodobější mise. Praha pro mne ale má i jiné kouzlo, je to jedno z mých nejoblíbenějších světových měst a moc se do ní těším. Českou republiku
mám hluboko ve svém srdci, protože jsem u vás strávil několik krásných let krátce po sametové revoluci v roce 1989. Byl jsem tehdy ředitelem společnosti Ecolution, která vyráběla více než sto výrobků z technického konopí v České republice,
Maďarsku a Rumunsku (kde nedávno také legalizovali léčebné konopí). Jednalo se
o oblečení a doplňky, které jsme vyváželi do 21 zemí.
Nikdy nezapomenu na tu atmosféru znovu nabyté svobody a nových možností. Co se týče konopí, vzpomínám si, že prohibiční zákony nějaké existovaly, ale nikdo je nevymáhal. Kdo chtěl, mohl pěstovat a v mnoha hospodách a klubech se konopí otevřeně kouřilo, aniž by to někomu vadilo. V té době ještě neexistoval černý trh, lidé ho nekupovali ani neprodávali, vše se odehrávalo na úžasné bázi, kdy mezi sebou všichni sdíleli doma vypěstované rostliny. Taková byla vaše země po pádu komunismu. Předpokládám, že se od té doby mnoho věcí změnilo, a jsem velmi zvědavý, jak to vypadá dnes.
Změn se zde odehrálo hodně, ale kolem konopí nebyly moc pozitivní… Mohl bys nám přiblížit, jak a proč se z tebe stal tak zapálený konopný aktivista? Jaké bylo tvé první setkání s touto bylinou?
Poprvé jsem konopí vyzkoušel jako mladý kluk a okamžitě jsem vycítil, že to není žádná ďábelská rostlina, ale něco prospěšného. Když jsem si poprvé zakouřil, byl jsem právě v parku, kterým jsem procházel každý den. Nikdy předtím mne to tam nijak zvlášť nezaujalo, ale toho dne celý park ožil – najednou jsem slyšel třepetání padajícího listí, pozoroval záblesky slunečního světla protínajícího koruny stromů, cítil jsem zemitou vůni podzimu a poprvé v životě si uvědomoval své spojení s přírodou. Když se na ten moment dívám zpětně, popsal bych ho jako první transcendentální, spirituální zážitek – naučilo mě to milovat vše živé. S postupem času mi začalo docházet, že konopí bude v mém životě hrát důležitou roli. Intuice mi říkala, že jeho užívání má na člověka blahodárný vliv, ale konkrétní informace mi chyběly.
Začal jsem proto studovat léčebnou historii, v průběhu čehož jsem zjistil, jak a proč byl tato rostlina kriminalizována, a to mne rozlítilo. Chtěl jsem, aby se tyto informace dostaly do celého světa a aby byly prohibiční zákony zrušeny. Když jsem o pár let později opouštěl natrvalo rodný dům, nedokázal jsem si ani představit, že bych mohl dělat něco jiného než šířit pravdu o konopí. Psal se tehdy rok 1974 a já jsem na Den nezávislosti uspořádal ve Washingtonu první protestní demonstraci nazvanou „Pokouření u Bílého domu“. Od té chvíle jsem s aktivismem nikdy nepřestal a nepřestanu, dokud bude na světě existovat jediná země, kde je konopí nelegální.
Jako výkonný ředitel Harborside Health Center jsi určitě pyšný na to, že se o této výdejně hovoří jako o dokonalém modelu distribuce léčebného konopí, jak co se týče péče o pacienty, kvalitu servisu a produktů, tak z hlediska dodržování státních zákonů a placení daní. Jakou dalo práci toho všeho dosáhnout a stát se největší a nejznámější výdejnou na světě?
Když jsem před sedmi lety Harborside otevíral, měli jsme 17 zákazníků, kteří zároveň byli i zaměstnanci. Dnes je u nás registrováno 131 000 pacientů a ve dvou provozovnách jich den co den obsloužíme více než tisícovku. Tohoto úspěchu jsme dosáhli díky absolutní profesionalitě a poctivému přístupu k zákazníkům, díky nabídce toho nejlepšího kalifornského konopí a také díky tomu, že o rostlině hovoříme zásadně jako o léčebném prostředku, který má blahodárný vliv na fyzické i duševní zdraví. Vše, co jsme vydělali, bylo znovu investováno do rozvoje a
zlepšování komplexních služeb, které pacientům nabízíme. Harborside se stala první výdejnou, která všechno konopí laboratorně testuje – i když jsme kvůli tomu museli založit novou společnost a zřídit vlastní laboratoř.
Jakmile jsme zjistili, že prakticky nemáme k dispozici žádné odrůdy s vyšším obsahem CBD, inicializovali jsme program za účelem vyšlechtění nových odrůd bohatých na tento kanabinoid. Tyto odrůdy dnes hrají při léčbě pacientů s nejvážnějšími diagnózami naprosto zásadní roli. Také jsme vyvinuli nový způsob testování, který celý proces urychlil z několika dnů na pár minut. Shrnuto a podtrženo: v Harborside nyní nabízíme více než 250 odrůd konopí v různých formách (kapsle, tinktury, mastě, pokrmy, nápoje a další), přičemž u každého produktu najdete informace, kolik obsahuje THC, CBD a dalších léčivých kanabinoidů. Naši pacienti tak mají kompletní přehled o tom, co kupují. Profesionální přístup a výše popsané služby jsou důvodem, proč se z Harborside stala největší a nejoblíbenější výdejna konopí na celém světě.
Ani to ovšem neznamená, že máš klidné spaní. Mohl bys nám stručně popsat situaci kolem federálních zákonů, podle nichž jsi těžký zločinec i přesto, že dodržuješ všechny zákony státu Kalifornie?
Jak jsi správně poznamenal, všechny aktivity Harborside Health Center jsou naprosto legální z pohledu státního zákona. Nicméně federální vláda odmítá respektovat kalifornské zákony a tvrdí, že celý provoz Harborside je ilegální. To v
podstatě znamená, že nás kdykoli mohou zavřít, zabavit nám všechno konopí i majetek. Mně osobně by v tom případě hrozilo až 20 let vězení. Dosud se tak nestalo jen proto, že by nás žádný kalifornský soud s největší pravděpodobností neodsoudil. A federálové to dobře vědí. Místo toho se nás snaží dostat na kolena jinak: nutí vlastníky, aby nás vyhostili z pronajatých prostor, daňovým úřadem nám jsou vyměřovány nesmyslně vysoké daně a banky s námi mají zákaz spolupracovat. Vždy jsme ale našli způsob, jak na tyto útoky odpovědět. Pevně věřím, že pacientům budeme poskytovat pomoc ještě v době, kdy po lidech, jako je Melinda Haagová (státní zástupkyně snažící se Harborside již čtyři roky zavřít – pozn. red.), už ani pes neštěkne.
Na webových stránkách našeho magazínu vyšel nedávno překlad článku ředitele významné proreformní organizace Marijuana Policy Project Roba Kampii, ve kterém nastínil plán federální legalizace konopí v Spojených státech do roku 2019 s tím, že Kalifornie by měla vstoupit do klubu vyvolených v roce 2016. Zajímal by mne tvůj odhad, a také jaký myslíš, že budou mít změny v americké prohibiční politice dopad na zbytek světa?
Za čtyřicet let aktivismu jsem vypozoroval, že nemá moc smysl odhadovat, kdy a jak se přesně budou měnit prohibiční zákony. Nicméně pevně věřím tomu, že kalifornské referendum o legalizaci konopí v roce 2016 projde, stejně jako v dalších státech. Na federální úrovni bych ale zásadní změny v nejbližších deseti letech neočekával. Jako první začne vláda respektovat zákony jednotlivých států a následně bude plošně legalizováno léčebné konopí. Až poté bude moci dojít k legalizaci i rekreačního užívání (nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa), zavedení regulovaného trhu a povolení mezinárodního obchodu.
Protože Spojené státy byly iniciátorem mezinárodní války proti drogám, budou mít změny u nás velký dopad na zbytek světa. Již nyní můžeme sledovat vývoj v zemích jako Uruguay, kde se vláda chystá legalizovat užívání konopí pro všechny dospělé obyvatele, a jejich zástupci se přitom často odvolávají na to, že americké státy Colorado a Washington konopí také legalizovaly. Tím dochází k oslabování pozice Spojených států při mezinárodním vynucování protidrogových zákonů, kdy jsme desítky let poskytovali různým zemím fi nanční prostředky na protidrogové operace a vyhrožovali přitom těm, kteří se v této válce nechtěli angažovat. Důležitým krokem také bude změna na půdě OSN, protože naprostá většina států z celého světa je signatářem Jednotné úmluvy o omamných látkách, a ta zakazuje legalizaci konopí k jiným než výzkumným a léčebným účelům.
Jaké jsou tvoje další aktivity v konopném světě kromě Harborside?
Celé konopné odvětví zažívá vzrušující a zároveň náročné časy. Já jsem v posledních letech usilovně přemýšlel, jak využít potenciálu značky Harborside a se všemi probíhajícími reformami v různých státech rozšířit záběr našeho byznysu. Kromě toho, že se snažíme neustále zkvalitňovat služby a brzy budeme otevírat pobočky v dalších státech, rozjíždíme také další projekty za účelem legitimizace celého odvětví. Jedním z nich je skupina ArcView, kterou jsem spoluzakládal v roce 2010 proto, abychom do legálního konopného byznysu mohli přivádět nový kapitál. Každých pár měsíců pořádáme fóra, kterých se pravidelně účastní více než 60 investorů a začínajících podnikatelů. Tito investoři mají chuť a zájem vložit peníze do nových byznysů, které se kolem legálního konopí tvoří. Dalším mým projektem je CannaSure, první pojišťovna speciálně určená pro konopné odvětví. Také pracuji na knize, vystupuji na konferencích a jsem členem několika významných proreformních organizací.
Když všechno půjde podle plánu, kde vidíš sám sebe za deset let?
Nic by mi neudělalo větší radost, než kdyby byly všechny prohibiční zákony zrušeny a nikdo by za konopí nemohl být souzen. Až to tak bude, s radostí odejdu do důchodu (trocha klidu by mi jen prospěla), ale než se tak stane, ve své práci ani na moment nepolevím. A obávám se,že se na dalších dvacet let jen tak nezastavím.
Také bych tipoval, že důchodu se jen tak nedožiješ. Vraťme se nyní ještě na chvíli k Harborside: kolik toho musí “obyčejný prodavač” vědět o produktech a doporučeném dávkování? Musí mít medicínské vzdělání? V současnosti bohužel neexistuje lékařské zařízení, které by nabízelo vzdělávací programy v oboru konopné medicíny, a američtí lékaři předepisující konopí nevydávají ve většině případů žádná doporučení, co se týče dávkování a výběru konkrétní odrůdy. Pacienti tak spoléhají na to, že jim členové našeho týmu pomohou vybrat ten nejvhodnější způsob medikace. Abychom měli jistotu, že naši zaměstnanci budou umět pacientům fundovaně poradit, přijímáme pouze kandidáty, kteří o léčebném využití konopí mají rozsáhlé znalosti. Před nástupem do práce navíc procházejí třídenním tréninkem, během kterého se naučí vše potřebné. Každý měsíc se také konají porady, kde se všichni seznamují s novými produkty a aktuálními informacemi ze světa léčebného konopí.
Máš nějakého pacienta, na jehož konopnou léčbu jsi obzvláště hrdý?
Hrdý jsem na všechny naše pacienty, kteří s pomocí konopí dokázali zvítězit nad velmi vážnými chorobami. Některé můžete vidět na vlastní oči v televizní sérii o Harborside Health Center, kterou před dvěma lety natočila stanice Discovery
Channel Center a nazvala ji Weed Wars (nyní jsou všechny čtyři díly k dispozici na internetu). Jedním z pacientů, kteří se ve Weed Wars objevují, je Jayden David, který trpěl vážnou formou epilepsie. V pěti letech musel užívat více než dvacet různých farmaceutik, které stejně nedokázaly zastavit těžké záchvaty a Jayden byl ve svém útlém věku více než stokrát hospitalizován. Jeho zoufalý otec k nám přišel ve chvíli, kdy se potvrdilo, že chemické léky mají vážné vedlejší účinky a zastavují Jaydenův mentální vývoj: v pěti letech stále nedokázal třeba svému otci říct, že ho má rád. Nasadili jsme tedy tinkturu bohatou na CBD… a záchvaty okamžitě přestaly. Během krátké doby mohli ošetřující lékaři vysadit téměř všechny léky a od začátku konopné léčby nemusel být Jayden ani jednou hospitalizován. Kvalita jeho života stejně jako života celé jeho rodiny se ohromně zvýšila. A to je přesně důvod, proč děláme to, co děláme, a jsme na to nesmírně pyšní.
Kdybych v Harborside chtěl také pracovat a pomáhat nemocným, co pro to musím udělat? A až mě u vás zaměstnáte, budu muset dodržovat nějaká pravidla, co se týče užívání konopí?
Pokud bys rád pracoval v Harborside, můžeš se podívat na harborsidehealthcenter.com, vyplnit aplikační formulář a počkat, zda se ti ozveme. Co se týče naší politiky ohledně užívání konopí v pracovní době, máme celkem jasná pravidla: zaměstnanci mohou konzumovat konopí dle libosti, ale musí být schopni podávat stoprocentní pracovní výkon a soustředit se plně na zákazníka. Jakmile zjistíme, že tomu tak není, přijde první varování, a pokud se to stane znovu, následuje disciplinární řízení, které může vést až propuštění. Myslím si, že každý zaměstnanec by měl mít právo užívat konopí dle svých potřeb i v práci, ale pouze za podmínky, že podává excelentní výkon.
Steve, děkuji za rozhovor a za tvůj čas a těším se na osobní setkání v Praze na Cannafestu 2013! Na úplný závěr obligátní otázka: Chtěl bys čtenářům magazínu Legalizace něco vzkázat?
Všichni víme, jak tento příběh skončí. Džin je z láhve venku a nic ho zpět nedostane. Jednoho dne se pravda o konopí – o tom, že jedná o prospěšnou, nikoli škodlivou rostlinu – rozšíří do všech koutů planety. Jednoho dne bude mít každý nemocný právo a možnost užívat tuto medicínu a všichni, kdo byli zavření za konopí, budou propuštěni. Jedinou otázkou je, kolik z nás ještě bude muset trpět, než tento den přijde.