Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Hubne se po marihuaně a co dělat, když slyšíte hlasy? Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je pravda, že se díky pravidelnému užívání marihuany dá zhubnout?

Dobrý den, děkuji za dotaz. Co se týká pravidelného užívání marihuany a hubnutí, řekla bych, že je to spíše naopak. Konzumace THC zvyšuje chuť k jídlu, a tím přispívá spíše k zvyšování hmotnosti. Nedoporučila bych Vám experimentovat ani
s jinými látkami slibujícími zaručené zhubnutí. Efekt je vždy krátkodobý a po skončení užívání jde hmotnost velmi rychle nahoru. Zní to jako klišé, ale jediná cesta, která opravdu funguje, je fyzický pohyb a vyvážený jídelníček.

Dobrý den. Relativně často užívám marihuanu, už je to v kuse přibližně čtyři nebo pět měsíců. Poslední dobou pociťuji, že se mnou není něco v pořádku. Jsem paranoidní, hodinu mám třeba depku a potom zase dobrou náladu, snadno se rozčílím, nebaví mě řešit s lidmi problémy, prostě je okamžitě odpálkuju, slyším hlasy, mám pocit, že lidem čtu myšlenky, věřím v duchy, démony a další nadpřirozené jevy, občas mám pocit, že se proti mně lidi ve společnosti spikli, když někdo mluví, tak často vnímám jen půlku věty a často ani nevím, o čem dotyčný mluví, a tak dále. Většinou se mi tyto stavy projevují ve zhulenosti, ale často se mi to děje, i když jsem vůbec nekouřila. Něco málo jsem se dočetla o toxické psychóze. Chtěla bych vědět, čím je způsobená, jak dlouho trvá, co se stane, pokud budu v kouření marihuany dál pokračovat i přes tyto stavy, a jestli jí tedy náhodou netrpím? Jinak bych taky ráda věděla, jestli marihuana zvyšuje chuť na sex, dotyky, líbání anebo jestli je třeba objetí vnímáno víc než normálně – a taky jaké může přinášet následky její dlouhodobé užívání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, příznaky, které popisujete, opravdu mohou ukazovat na toxickou psychózu. Není nic neobvyklého, že se po čase objevuje už i v momentě, kdy člověk není intoxikovaný. Jednoznačně může ale diagnózu určit jen psychiatr, který s Vámi osobně vše podrobně probere. Toxickou psychózu způsobuje samotná droga, její toxické působení na mozek. Když v užívání pokračujete, nejen že se jí nezbavíte, ale bude se dost pravděpodobně zhoršovat. Hrozí také, že přejde do trvalejší poruchy, například psychotického onemocnění, které bude trvat i po tom, co byste s drogami skončila, a bude nutné ho dále řešit. Jednoznačně je tedy dobré drogu vysadit a počkat, až se stav znormalizuje. Nejlépe se droze vyhnout už úplně, protože když začnete hulit znovu (nebo užívat jiné drogy), problémy se s největší pravděpodobností vrátí. Toxická psychóza není nic, nad čím by mohl člověk mávnout rukou, nechat to být je poměrně nebezpečné. Co se týče vlivu marihuany na chuť na sex, dotyky a tak dále, je to poměrně individuální. Často uživatelé zpočátku uvádějí, že opravdu podobné věci vnímají intenzivněji, postupem času se alespíš odcizují a mají menší potřebu intimity. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!