Aktuální článek
Razie v growshopech. Policejní výhružky a výsměch, tvrdí majitel

Razie v growshopech. Policejní výhružky a výsměch, tvrdí majitel

  • Během několika dnů se mu sesypal byznys, který budoval 15 let. Michal Otipka vede největší český velkoobchod s potřebami pro pěstování konopí Growshop, ale nyní se o svou živnost strachuje. Policisté mu při zátahu zabavili zboží za miliony korun a sebrali hotovost. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz podnikatel tvrdí, že policisté na akci nemají právo a chce se bránit.

Lidovky.cz: Reagoval jste nějak loni na rozsudek Nejvyššího soudu, kdy odsoudil majitele květinářství za šíření toxikomanie?
Ano, to nešlo přehlédnout. Na protidrogovou centrálu a ministerstvo vnitra jsme dvakrát zaslali oficiální žádost, aby nám úředníci vysvětlili, co se smí a co ne. Odpověděli, že nám nechtějí radit, jak překračovat zákon. Když jsem jim řekl, že naopak potřebuju znát mantinely, abych zákon neporušil, odvětili, že hledám cestičky k jeho porušení.

Lidovky.cz: Změnili jste sortiment?
Nechali jsme si také vypracovat vlastní právní analýzu. Judikát popisuje situaci „A“ na základě čtyř věcí: návody, kuřácké potřeby, semínka a věci na pěstování. Na základě rady právníků jsme vypustili jedinou závadovou věc, což jsou tiskoviny a návody, které by údajnou toxikomanii mohly šířit nejvíc. Důležité je, že jsme vytvořili situaci „B“, čili oni na nás nemohou použít onen judikát. Mezitím nám navíc sami policisté potvrdili, že nesmíme mít pouze knihy a návody. Stejní lidé proti nám nyní zasahují a zabavují nám zboží.

Lidovky.cz: Čekal jste, že situace dospěje až sem?
Mám známé u policie, informace o tom mám od srpna. Rozeslali to do krajů s možností se připojit. Cílem akce bylo co nejvíce poškodit veletrh Cannafest a firmám způsobit co největší ekonomické škody.

Lidovky.cz: Proč podle vás otočili?
Šéf protidrogové centrály Jakub Frydrych říká, že jim growshopy leží v žaludku. Podle mě je načase mluvit o náplni jejich práce. Během posledních dvou let začal poprvé od revoluce klesat počet uživatelů konopných drog. Navíc velkopěstírny a export marihuany ovládají Vietnamci. Když tady začínali, policie měla zpravodajské informace z Kanady a jižní Anglie, přesně věděli, kdo ze známých gangů se přesouvá do Čech, z Číny sem proudila zařízení pro velkopěstírny. Nic neudělali.

Lidovky.cz: Připouštíte, že váš byznys prostě je na hraně zákona?
Řekl bych před hranou. Jeho diskutabilitu jsem si uvědomoval, ale právě proto jsem měl vše v pořádku a snažil jsem se té hraně ani nepřiblížit. Takové krámy jsou po celé Evropě a nechodí do nich jen pěstitelé marihuany. Ode mě nakupovaly i univerzity, jeden z našich zákazníků vyhrál mistrovství světa v pěstování chilli. Naše věci jsou navíc do poslední přihlášeny k prodeji v Česku. Každá lahvička hnojiva mě na přihlášení stála 2 – 10 tisíc. Ale každý si může myslet, co chce.

Lidovky.cz: Nebudeme si ale namlouvat, že většina lidí vaše zboží kupovala kvůli pěstování rajčat…
Naši zákazníci jsou dospělí lidé a pokud porušují zákon, jde o jejich rozhodnutí. A pokud policie není schopna dělat svoji práci, nemůže to házet na mě. Zákazníci od nás dokonce dostávali papír s upozorněním na platnou legislativu, aby věděli, co smí a co ne. Takže jsem dělal dokonce víc, než jsem musel.

Lidovky.cz: Jak probíhaly ve vašem obchodě policejní zásahy?
Máme pobočky a krámy, které zásobujeme, po celé republice. Zásah začal v Ostravě: ozbrojení policisté odvezli majitele, zaměstnance, drželi je 48 hodin za mřížemi. Kamarád má půlroční dítě, matku vyhodili ven, oddělili je. Otci říkali: Možná už ho nikdy neuvidíš, dokud nám to nepodepíšeš, nesmíš za ním jít.

Lidovky.cz: Za kolik vám policie zabavila zboží?
Zatím tipuji za 6 – 9 milionů korun. Nejdřív vzali 3 tisíce květináčů a stovky pytlů hlíny. Sami policisté to považují za absurdní a omlouvají se. Navíc sám zásah je diletantský, policisté vůbec netušili, kam jdou. Divili se, že jak jsou prostory velké, neměli, jak zboží odvést. Navíc se ptali, kde máme pěstírny.

Lidovky.cz: Zasahuje u vás policie i nyní? Máte zavřeno?
Pořád zabavují. Řekli mně, že zavřený nejsem, můžu pokračovat v činnosti, akorát se smáli, že nebudu mít co prodávat.

Lidovky.cz: Vzali vám i peníze?
Asi půl milionu, nemám z čeho platit odvody ani mzdy.

Lidovky.cz: Co bude dál?
Musím počkat, až to zpracují a zda nám sdělí obvinění, teprve potom se můžu začít bránit.

Lidovky.cz: Plánujete se bránit kvůli zabavenému zboží?
Ano, ale musím počkat, jak věc vyhodnotí. Využiji všechny možnosti, půjdu až k mezinárodním soudům. České justici ani policii nevěřím.

Lidovky.cz: Připouštíte si, že kromě ztráty byznysu byste mohl skončit za mřížemi?
Za šíření toxikomanie se prý v nejhorším případě dávají podmínky. Ale navíc jsme nic protiprávního nedělali. I když tady nevěřím k ničemu.

Lidovky.cz: Myslíte si, že se ke svému byznysu vrátíte?
Sice mě štve ztráta peněz a patnáctileté práce, ale tohle není o byznysu ani kouření trávy, jde mi o svobodu. Sama policie přiznává, že půlka vybavení velkopěstíren je z velkých hobbymarketů, ale na ty si netroufne. Raději jde po nás s tvrzením, že jsme špatní už od podstaty. Říkáme tomu Asanace 2. Je to, jako když si StB vybrala skupinu nepohodlných a pak si proti nim ospravedlnila jakýkoliv zásah.

Lidovky.cz: Kolik lidí jste zaměstnával?
Dohromady přes 40 lidí, nyní jsou bez práce. Ale jde to dál, platíme pronájem 400 tisíc firmě s úvěrem, která bude mít velký problém. Tiskárnám dlužíme 600 tisíc, když je nedostanou, budou muset propouštět. Šíří se to jako lavina. V celém odvětví pracuje 200 – 300 lidí.

Lidovky.cz: Kolik firma ročně odvedla na daních?
Dělá to 14 až 15 milionů korun jen od naší firmy. Celkově to jde do stamilionů od všech firem. 

Zdroj: lidovky.cz, text: Ondřej Golis

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!