Aktuální článek
Nenasytná hnojiva pro zemité substráty

Nenasytná hnojiva pro zemité substráty

  • Je to téměř neuvěřitelné, ale již déle než rok se na stránkách magazínu Legalizace setkáváme u seriálu Nenasytná hnojiva. Doufám, že jste zde obsažené informace využili ve svůj prospěch a získali jste větší přehled. Poslední dva díly seriálu budou věnovány hnojivům pro zemité substráty. Dnes si představíme první tři řady.

stování v zemitých substrátech je základem, který by si měl vyzkoušet každý správný grower. Zemina je totiž jediným přirozeným médiem a rostliny v ní rostou trošku jinak než v hydroponických a aeroponických systémech. Pokud bychom hledali médium nejpodobnější zemině, skončili bychom u kokosového substrátu. Ten je zemině podobný svojí konzistencí, ovšem ve své podstatě je to médium hydroponické, protože neobsahuje žádné živiny. Rostliny pěstované v zemině rostou v porovnání s ostatními pěstebními postupy o něco pomaleji. Výsledný produkt je ale, dle názoru mnohých pěstitelů a konzumentů, lahodnější, voňavější a jemnější. Na toto téma se vedlo, vede a ještě bude vést spousta diskuzí.

Podle mého názoru je produkt vypěstovaný v zemině skutečně vynikající a dosažení stejné kvality v jiném pěstebním systému vyžaduje píli a zkušenosti. Pokud oboje máte, vypěstujete kvalitu v čemkoli. Pravdou však je, že vůně a chuť rostlin pěstovaných v zemině je výjimečná. Na druhou stranu nelze zastírat, že objem sklizně je v zemině zpravidla nižší nežli v hydroponických systémech. Při běžném pěstování však není rozdíl úplně zásadní a u profesionálních pěstitelů, kteří se na pěstování v zemině specializují, je rozdíl zanedbatelný. Základním kamenem úspěchu je volba správného substrátu a pochopitelně korektní zavlažování (správné klimatické podmínky považuji za samozřejmost). Až v případě, že máte tyto dvě věci vychytané, přichází na řadu rozhodování o tom, jaká hnojiva použijete. Pojďme se podívat na první tři sady hnojiv, které jsou si velmi podobné cenou i použitím.

Hesi Soil

První testovanou řadou dnešního testu je Hesi Soil, tedy hnojivo pro zemité substráty. Společnost Hesi je vám z našeho seriálu již dobře známa, navíc se u nás těší slušné oblibě, zejména co se zemitých substrátůče. Pojďme se tedy podívat, jakých výsledků dosáhla hnojiva Hesi Soil v našem testu.

Pro pěstování v zemině budete potřebovat celkem šest přípravků, mezi kterými jsou dvě základní složky a čtyři aditiva. S hnojivy se pracuje snadno a dávkování zvládne snad úplně každý, jelikož na sebe jednotlivé fáze plynule navazují. Vývoj EC je pro zeminu optimální a při dodržení dávkování nepřesáhne 1,4. Ideální je také vývoj pH, které nám s přibližující se sklizní správně klesá. V Čechách je Hesi pro zeminu velmi oblíbené řešení a je třeba říct, že výsledky testu potvrzují jeho kvalitu. Cena hnojení je také uspokojivá, zvláště v případě pěstování bez aditiv. S aditivy si připlatíte téměř dvojnásobek, ale ani tak není cena nijak závratná.


Canna Terra

Portfolio Canny je skutečně široké, a tak se jistě nikdo nediví, že má i pro zemité substráty speciální řadu. Ta nese označení Terra a je rozšířena o pár doplňkových složek. Při testování hnojiv jsem měl k dispozici poněkud starší návod na dávkování, takže jsem nepoužil doplňkovou složku Canna Boost. Tento doplněk doporučuje Canna používat i s jinými řadami svých hnojiv, a to znamená, že s ním již mám nějaké zkušenosti. Jen tak orientačně jsem si dopočítal, jaký vliv by měl Canna Boost v případě řady Canna Terra. Výsledkem by byla vyšší cena, zhruba o tisíc korun, a o něco vyšší EC. Nicméně Canna Boost je doplňková složka a rostliny budou výborně prospívat i bez ní.

Takže můžeme přistoupit k praktickým zkušenostem. Pro pěstování v zemině nám Canna doporučuje šest složek (včetně zmíněného Canna Boostu). Pokud se spokojíte se základní řadou, pak vám budou stačit složky tři. Při vhodně zvoleném pěstebním substrátu byste měli se základními složkami vyjít bez problémů, a to neplatí jen o řadě Canna. Použití hnojiv je relativně jednoduché, zde nevidím problém. Hodnoty pH a EC kopírují potřeby rostlin, i když na můj vkus je EC někdy zbytečně vysoké. Snížením dávky bychom ušetřili nějaké peníze a myslím, že rostliny by rostly víceméně stejně. Při pěstování v zemině je však důležité přizpůsobit dávkování použitému substrátu, a to bez ohledu na to, jaká hnojiva používáte. Canna na zeminu vychází poměrně velmi levně. Je to ale do značné míry dáno tím, že jsem vynechal drahý Canna Boost.

Plagron Terra

Poslední řadou, která se vejde do dnešního článku, je Plagron Terra. Stejně jako předchozí výrobce tak i Plagron už jsme si v testu představovali a patří na našem trhu mezi dobře zavedené značky.

Plagron nám pro zemité substráty naservíroval pět složek, z nichž dvě jsou základní a tři jsou doplňkové. I v tomto případě chci zmínit, že použití doplňkových složek nemá v zemině takový význam jako při hydroponickém nebo aeroponickém pěstování. Máte-li kvalitní substrát, měli byste vystačit se základními složkami. Nicméně součástí našeho testu je celá řada Plagron Terra, a z toho budeme vycházet. Použití hnojiv je jednoduché, ba řekl bych nejjednodušší, protože doplňkové složky se používají ve stále stejné koncentraci 1 mililitr na litr. Vývoj hodnot EC i pH taktéž vyhovuje potřebám rostlin, a to bez nutnosti úpravy dávkování. Je ovšem pravděpodobné, že při použití jiné vody budou hodnoty odlišné. Cenově vychází Plagron Terra velmi podobně jako předchozí dvě řady. Pokud byste se rozhodli pro pěstování pouze se základními složkami, vychází dokonce nejlevněji, jak nakonec vidíte v tabulkách.

Jak vidíte, všechna dnes testovaná hnojiva jsou si ve výsledcích velice podobná a o výsledku rozhodují jen maličkosti. V případě Hesi je nižší počet bodů způsoben především dostupností informací. Web výrobce by si rozhodně zasloužil nějaké úpravy, o tom asi netřeba vést diskuze. Seriál Nenasytná hnojiva ještě nekončí, ale brzy se tak stane. V příštím čísle se ještě podíváme na další tři řady hnojiv pro zeminu, a tím kapitolu testování hnojiv uzavřeme. Máte-li nějaký názor na testování nebo třeba nápad na to, co bychom měli testovat příště, podělte se o ně s námi. Můžete k tomu využít e-mail nebo facebookovou stránku magazínu Legalizace. To je pro dnešek vše, těším se příště na počtenou.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!