Aktuální článek
IACM ZPRAVODAJ – PODLE NEJVYŠŠÍHO SOUDU LZE PŘISOUDNÍM ŘÍZENÍ ARGUMENTOVAT POTŘEBOU KONOPÍ K LÉČBĚ

IACM ZPRAVODAJ – PODLE NEJVYŠŠÍHO SOUDU LZE PŘISOUDNÍM ŘÍZENÍ ARGUMENTOVAT POTŘEBOU KONOPÍ K LÉČBĚ

  • IACM Zpravodaj - ve spolupráci s Mezinárodní asociací pro kanabinoidní léčbu (IACM) přinášíme zprávy a studie ze světa léčby konopím. (www.cannabis-med.org)

Nejvyšší soud ve státě Washington 19. září rozhodl, že občané zatčení kvůli přechovávání marihuany mohou argumentovat tím, že ho potřebují pro svou léčbu, i když nesplňují zákonné podmínky pro konopnou léčbu. Toto právní rozhodnutí (pět soudců hlasovalo pro, čtyři proti), podle něhož přijetí zákona o léčebné marihuaně v roce 1998 nezbavilo občany práva hájit se zdravotními důvody, se setkalo s kladným přijetím u advokátů stíhaných pacientů. Tento soudní výnos v praxi znamená, že ti, kdo nemají peníze nebo pojištění, jež by jim umožnilo nechat si u lékaře vystavit předpis na konopí, respektive ve své komunitě nemají lékaře, jenž by jim konopí předepsal, mohou u soudu na svou obhajobu uvést argument, že k užívání konopí mají zdravotní důvody, jak uvádí právnička Suzanne Lee Elliottová ze
Seattlu, jež k tomuto řízení vznesla podnět. 

Státní zákon o léčebném konopí umožňuje občanům tuto drogu užívat v případě jistých zdravotních predispozic, například u rakoviny, AIDS či při chronických bolestech. Pacient však musí nejdříve získat povolení od příslušného profesionálního lékaře, aby mohl užívat konopí v souladu se zákonem. Vrchní soudkyně Barbara Madsenová reprezentující většinu soudců, jež výnos schválila, se písemně vyjádřila, že lidé, kteří obejdou zákon o léčebném konopí, mohou u soudu na svou obhajobu uvést, že konopí užívali ze zdravotních důvodů. Nicméně zároveň musí prokázat, že nebylo v jejich možnostech obstarat si léčebné konopí podle platných zákonných norem.

Zdroj: Associated Press, 19. 9. 2013. 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!