Aktuální článek
Legenda: G13

Legenda: G13

Profilový obrázek
  • Za posledních padesát let intenzivního šlechtění konopí za účelem maximální psychoaktivity se objevily tisíce odrůd, stovky se staly oblíbenými, ale jen několik se stalo legendami. G13 se takovou legendou stala, aniž by ji kdo kdy prokazatelně vlastnil.

G13 je částečně dítkem popkultury. Nejedna legenda objasňuje, odkud pochází, jaké síly dosahuje, i kde přišla ke svému jménu. Na trhu najdeme nemálo odrůd, které odvozují svůj původ od této legendární rostliny, ale čistou G13 sehnat nelze. Nikde. Některé od prvního pohledu nedůvěryhodné seedbanky ji nabízejí za nehoráznou sumu ke koupi, ale nenaleťte jim. G13 v čisté podobě neexistuje a kdo ví, jak je to s těmi kříženci.

Velký příběh
Traduje se, že G13 byla vyšlechtěna v šedesátých až sedmdesátých letech na Mississippskéuniverzitě pod vedením Dr. Carltona Turnera a pod taktovkou vládních agentur jako CIA nebo FBI. Univerzita prý shromažďovala zajímavé odrůdy od šlechtitelů z nejrůznějších zemí, z nichž pak byla stvořena nejsilnější odrůda, jakou si lze představit. Bezpečnostní agentury se na výzkumu měly podílet z důvodu použití silné marihuany jako drogy pravdy, případně k transformaci neposlušných Vietnamců na poklidné hippies. Později ale prý zodpovědní činitelé dospěli k závěru, že ani velice silná marihuana se pro tyto účely nehodí z důvodu komplikované aplikace a nejistých účinků.


Další příběh o původu G13 opět vypráví o vlivu vládních agentur. Nějaký Michael Hellman, který v sedmdesátých letech shromažďoval různé odrůdy z celého světa pro svoje pokusy, byl zadržen FBI. Jeho kolekce byla později použita jako základ geneticky modifikované odrůdy určené pro výslechy, leč v nestřeženém okamžiku ji jeden ze zaměstnanců propašoval ven.

Pravda je, že Mississippská univerzita ve zmíněném období skutečně výzkum konopí prováděla, ale není známo, že by se tam odehrávaly nějaké pokusy s dalším křížením za účelem zvýšení obsahu účinných látek. Stejně tak je jisté, že vládní kruhy experimentovaly s bojovým nasazením psychoaktivních látek, ale jak skutečně vypadal vznik G13, se už asi nikdy nedozvíme. Sami vlastníci jejích potomků určitě nemají zájem na oslabování příběhu, který jim už několik desítek let zajišťuje slušné tržby. Víme tak vlastně jen to, že G13 byla nejspíše čistou indikou, pravděpodobně z rodiny Afghani.

Neville, Soma a Shanti
Ať už se to stalo jakkoli, ke klonu odrůdy, kterou nazýváme G13, se dostal Neville Schoenmaker a následně ho propašoval do Evropy. Nevillovi se podařilo nakřížit několik linií, než mu tato matka zahynula. Opylení se jí dostalo od samců z linií Ortega, Hashplant, Northern Lights, Haze a Skunk. Jediná z nich, která je stále v prodeji, je G13 x Hashplant z nabídky Sensi Seeds. G13 x Skunk se dostala do rukou Shantibabovi (aktuálně Mr. Nice Seeds), který na ni na dlouho zapomněl (zkuřka jedna), aby po uplynutí celé dekády semena našel a nechal vyklíčit. G13 Widow a G13 Skunk v nabídce Mr. Nice jsou ve skutečnosti kříženci další generace, tedy (G13 x Skunk) x Skunk a (G13 x Skunk) x Black Widow. Soma pro změnu dostal od Eda Rosenthala, Nevillova známého, několik semen G13 x Haze. Samec, kterého si z nich vybral, dal vzniknout několika zajímavým odrůdám, jako Kushadelic, Sogouda nebo Somaui. Tyto linie jsou jediný spolehlivý způsob, jak se alespoň přiblížit mýtické G13.

Na světě jsou ale i další odrůdy, které se na G13 odkazují. Není zde prostor k rozepisování příběhu každého jednotlivého řezu, který by se mohl s legendou pojit, takže jen stručně. Na světě je několik rostlin, které se šíří pouze klonováním a jejichž majitelé se dušují, že se jedná skutečně o G13. Sem patří Airborne G13, Pacific G13, So Cal G13 nebo Lousiana G13. Všechny tyto rostliny vykazují výraznou podobnost s oficiálními kříženci, ale jejich původ nelze nijak prokázat. Nejpravděpodobnější je, že pokud jejich původ není úplně smyšlený, pocházejí spíše z Nevillových kříženců než z původní linie.

Proč se o G13 vůbec zajímat?
Podle zvěstí se jedná o nejsilnější konopí, jaké kdy spatřilo světlo světa. Pravda ale nejspíše bude někde uprostřed a nadpozemská síla je pouze součástí mýtu. Jistě se ale jednalo o velmi silnou odrůdu, protože i její kříženci patří k tomu drsnějšímu, co se dá sehnat. Zajímavá i potvrzená je ale jiná skutečnost. Většina marihuany má po přibližně půlhodině vrchol, za kterým subjektivní účinek klesá. Kříženci G13 přináší poněkud specifický stav, který začíná velice rychle a dobrou hodinu jde výš a výš. Uživatelé popisují velice silnou euforii a vynikající účinky proti bolesti, lepší než u jiných odrůd.

Závěr
Bohužel nelze sehnat čistou G13, abychom si udělali jasnou představu, jak to všechno je. I její kříženci jsou ale natolik zajímaví, že rozhodně stojí za to – už jen kvůli té tajemné auře, která je obklopuje.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!