Aktuální článek
Příběhy obětí razie: Lenka – Growshop Krnov – vykradeno POČR

Příběhy obětí razie: Lenka – Growshop Krnov – vykradeno POČR

  • Dobrý den. Jmenuji se Lenka Burkowiczová. Svůj Growshop Krnov jsem otevřela v říjnu 2012. Už dlouho před tím jsem měla plné zuby času stráveném na Úřadu práce. Už jsem dál nedokázala věřit tomu, že mi v současné době tento úřad dokáže najít práci.

Věřím, že valná většina lidí už si to aspoň jednou v životě vyzkoušela a ví, jakou beznaděj v takovém případě člověk cítí. Jak se může člověk v takovém stavu cítit poníženě a zoufale.

Chtěla jsem se postarat sama o sebe
Rozhodla jsem se si pomoci sama. Chtěla jsem pracovat, umět se sama dobře postarat o svou osmiletou dceru a sebe.

Žiji v chudém kraji. V kraji, kde je nejvíce uchazečů (78 500) o zaměstnání. Zuby nehty se tu drží i obyčejné hospody, pekařství…prostě vše, co není market, který má dost prostředků na „reklamu až domů“ a „vše zlevněno“ a „kupte si dvě tatranky a jednu dostanete zdarma“. Doba je prostě taková.

Dala jsem si teda tu práci a hledala ve svém regionu prázdné místo na trhu. Nečekala jsem od toho žádné miliony, jen život bez dluhů a hlavně už žádný čas strávený na ÚP. Otevřela jsem si tedy svůj Growshop Krnov a snažila se, aby vše bylo poctivě, dobrovolně jsem se přihlásila jako plátce DPH, zaplatila i OSU a týden před zásahem PČR měla hotovou i druhou revizi hasícího přístroje na prodejně za rok svého podnikání. Nejdříve jsem prodávala vše, co měli ostatní shopy stejného druhu ve své nabídce. Vždyť některé z nich fungovaly už např. 15 let.

Jak se nic nedozvědět, přestože chcete
Měla jsem i v prodejně několikrát návštěvu pčr a když mi z nich nikdo nic nevytýkal, žila jsem v domnění, že nic protizákonného nepáchám. Vždyť policie v takovém případě je povinna zasáhnout a né jen přihlížet páchání trestného činu a odejít. Nebo se pletu? Vždyť jejich heslo je POMÁHAT A CHRÁNIT.

Když se ke mě dostaly informace o „uceleném řetězci k pěstování marihuany“, zakroutila jsem samozřejmě hlavou, vždyť „prodejce nemůže přeci nést odpovědnost za kupujícího“, ale udělala jsem, co udělal každý člověk, který nechce mít problémy s policií a se zákonem a dvě věci z tohoto řetězce jsem odstranila. Šlo o tiskoviny a semínka.

A i přes toto opatření jsem ještě zašla na místní odd.policie a žádala kohokoli o rozhovor, abych se utvrdila v tom, že teď už na mém obchodě policii nic nevadí. Bohužel se mnou nikdo mluvit nechtěl.

Rozhovor s policistkou u okénka probíhal asi takto:

„ Mohl by mi, prosím, někdo říct, co tedy ve svém obchodě můžu prodávat?“

„To my vám říct nemůžeme. Můžeme vám pouze říct, co prodávat nesmíte.“

„A co tedy nesmím?“

„To my nevíme.“

Opravdu jsem se tedy snažila, nedostat sebe i svého zaměstnance do žádného maléru. Zaměstnance jsem si dovolit nemohla a tak jsem si ho vyžádala z ÚP a byly mi na jeho pojištění i výplatu vypláceny peníze z dotací EU.( Teď trochu přeskočím události- tento zaměstnanec je teď trestně stíhán a byl obviněn z šíření toxikomanie spolu semnou. Byl rád, že se dostal z ÚP, že má práci a po pár měsících je na tom takto).

Zátah, který pomáhá a chrání – komu, čemu?
I tak se u mě 5.11.2013 v úterý objevilo slušné množství policistů v uniformě, či v civilu, později došel i nestranný svědek, paní z Městského úřadu a začalo se zabavovat všechno mé zboží.Od substrátů a květináčů, po krabičky s motivem marihuanového listu, který si zakoupíte od trafik až po prodejny s dárkovým zbožím a suvenýry. Vše bylo různě zabaleno, velice divně zdokumentováno, (viz. papírový pytel s Perlitem na prokypření zeminy- byl zdokumentován jako pytel s bílým práškem…atd.) a odvezeno z prodejny. Na chvíli prodejnou proběhla i státní zástupkyně a nařídila policistům, aby mi z objektu posundávali i reklamní cedule. To, že je s poulámanými rohy již nepoužiji, sem snad ani nemusím psát.

Bylo mi zabaven i počítač, různé firemní dokumenty. Pro zbytek semínek mě odvezli do místa mého trvalého bydliště, kam jsem je odvezla s prodejny, kde jsem je již neprodávala a ve skladu byly nalezeny dvě knihy „Jak pěstovat outdoor“, opravdu zapomenuty a zaprášeny. Bohužel i tak mám v obvinění napsáno, že byl u mě nalezen ucelený řetězec.

Nebudu zde popisovat, jak mi bylo, když mi bylo zabavováno zcela legální a řádně zdaněné zboží. Jak mi bylo, když mi při tom jeden vyšetřovatel sdělil, že z nich nemám dělat blázny, že je to všechno na pěstování marihuany a že nám žádné peníze, ani žádní právníci světa nepomůžou, (myšleno „nám“ majitelům growshopů). Že dnešním dnem growshopy v ČR končí.

Co bolí nejvíc? Ztráta víry ve svobodu a spravedlnost
Můžu Vám ale sdělit, jak mi je od té doby. Nevěřím už v tento stát, ve spravedlnost. Nevěřím už nejen politikům, ale ani policii. Jejich heslo POMÁHAT A CHRÁNIT ve mě vyvolává jen skepsi a na jazyk se mi derou sarkastické poznámky, tak jako u sledování politické situace v ČR. Kdybych si svým podnikáním něco vydělala, kdyby mi po razii policie nezůstalo jen 268kč v hotovosti a cca 680kč na účtu, kdyby se mi v momentální situaci nezačaly jenom hromadit dluhy, které z dané situace jasně vyplývají  a které mě budou pronásledovat dlouho, těšila bych se, že hned jak budu moci, sbalím sebe a dceru a začnu jinde nanovo a budu tam klidně uklízet wc. Jen když tam naleznu znovu víru ve SVOBODU a SPRAVEDLNOST.

Momentálně se děsím toho, že tu moje dcera bude muset vyrůstat a žít.

S tímto se budím a s tímto usínám.

S pozdravem,

Lenka Burkowiczová

Toho času opět na Úřadu práce

Zdroj: asanace2.cz, text: Lenka Burkowiczová

(Mezititulky redakce) 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!