Aktuální článek
Konopí rovná se marihuana? To je stejné, jako tvrdit, že každý muslim je terorista

Konopí rovná se marihuana? To je stejné, jako tvrdit, že každý muslim je terorista

  • „Národní protidrogová centrála vyhlásila začátkem listopadu 2013 válku konopí i jeho uživatelům,“ říká v rozhovoru pro Hlas Ruska Robert Veverka, předseda občanského sdružení Legalizace.cz.

Hlas Ruska: Čím si vysvětlujete nedávný nečekaný zájem české policie o tzv. growshopy, obchodující s potřebami pro pěstování konopí?

Robert Veverka: Na eliminaci growshopů si šéf Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych brousí zuby v podstatě téměř od chvíle nástupu do své funkce, tedy od roku 2010. Se skutečností, že hledá legální nástroj na omezení jejich působnosti se nikdy moc netajil a často to ve svých rozhovorech opakoval.

Nedávný celoplošný zátah proti growshopům na území téměř celé republiky tak můžeme vnímat jako vyústění jeho několikaletého úsilí. Oporu v zákroku a likvidaci growshopů našel zatím v judikátu Nejvyššího soudu z října roku 2012, ve kterém bylo zamítnuto dovolání stíhaných majitelů jednoho květinářství na severu Čech.

Ti se podle usnesení Krajského soudu v Hradci Králové dopustili trestného činu šíření toxikománie tím, že souběžně na jednom místě prodávali legální zahradnickou techniku, legální semínka konopí, legální a na mnoha jiných místech prodávané kuřácké potřeby a legální literaturu s návody na pěstování. Do literatury byly zahrnuty i nezbytné manuály nebo brožury k výrobkům, které v zahradnictví prodejci nabízeli.

Zajímavých faktem zůstává, že legislativa ve věci provozování growshopů se nijak nezměnila, akce tak není reakcí na změnu zákona, nýbrž jen na nový právní výklad.

Je patrné, že se akce připravovala delší dobu, kdy prodejny byli po určité období policií bedlivě monitorovány, prodejcům či majitelům byly odposlouchávány telefony a do prodejen byli posíláni tajní policisté, aby prodejce přistihli při prodeji konopných semen či poskytování informací o pěstování či jiném odborném poradenství a mohli tak o tomto konání později svědčit v jejich neprospěch.

Akce byla také vhodně naplánovaná na období po skončení předčasných voleb a těsně před konáním 4. ročníku mezinárodního konopného veletrhu Cannafest. Věřím, že někoho z NPC mohlo napadnout, že policejní razie v growshopech týden před Cannafestem bude mít fatální dopad na konání tohoto veletrhu, což se ovšem nestalo.

HR: Policie obviňuje majitele growshopů ze šíření toxikomanie. Jsou tato obvinění oprávněná?

RV: Vzhledem k tomu, že gumový paragraf šíření toxikománie lze vysvětlovat různě, bude především na soudech rozhodnout, zda jsou veškerá obvinění vedená proti majitelům growshopů oprávněná.

Bude také na policii doložit důkazy, že údajné šíření toxikománie majitelů či prodejců bylo úmyslné, tedy, že prodejem legálního zboží skutečně své zákazníky sváděli ke zneužívání jiné návykové látky než alkoholu nebo je v tom podporovali anebo je ke zneužívání takové látky jinak podněcovali, jak hovoří litera zákona.

Nedovedu si představit, že lze za šíření toxikománie považovat například prodej oblečení s motivy konopného listu nebo prodej konopné kosmetiky či pochutin. Stejně tak nevěřím, že prodej pytlů s hlínou, nádob s hnojivy či různé velikosti květináčů mohou mít přímou souvislost se sváděním ke zneužívání návykové látky.

Navíc jsem přesvědčen, že jakékoli veřejně dostupné informace o rostlinách a to včetně konopí, jeho pěstování, či dalšího zpracování nemůže být v dnešní době svobody projevu a tisku jednoznačně vnímáno jako trestný čin, nemluvě o skutečnosti, že z poradenství či literatury není patrné o jaký druh konopí se jedná, tedy zda se jedná o technické konopí nebo konopí s vyšším obsahem THC než 0,3%.

Tvrdit, že každé konopí rovná se marihuana je stejné jako by policie tvrdila, že každý muslim je terorista.

HR: Pro koho jsou tyto zásahy výhodné? Zlepší drogovou situaci v ČR?

RV: Kromě toho, že si těmito zásahy NPC částečně odůvodňuje svou existenci, nedokážu najít žádný pozitivní dopad policejní razie proti growshopům na drogovou situaci v ČR nebo jsem nikde nenašel, že by likvidace několik let legálně působících podnikatelů s pěstební technikou byla přímou součástí národní protidrogové strategie. Navíc podle vyjádření národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila nebyla likvidace growshopů posvěcena odborem protidrogové politiky při Úřadu vlády a jedná se tak o iniciativu samotného vedení NPC, popřípadě ministerstva vnitra.

Pokud se budeme bavit o nějakém dopadu či snížení, pak likvidace growshopů sníží především počet zaměstnaných lidí v ČR, příjmy do státní pokladny z odvodu daní od těchto legálních prodejců i možnou kontrolu prodávaného zboží. Dále se lze domnívat, že kvůli této policejní razii klesne důvěra veřejnosti v právní stát i samotnou policii. Celorepubliková razie na growshopy je totiž vnímána jako zásadní zásah do svobody podnikání a zároveň jako masivní plýtvání veřejnými prostředky a kapacitami policie.

  Události posledních dnů ukazují na snadnou zneužitelnost nefunkčních a zastaralých protidrogových paragrafů, které neřeší skutečné drogové problémy, ale pouze dávají policii do rukou účinný nástroj na perzekuci občanů. Je zcela evidentní, že tato razie nahrává především velkým hráčům na černém trhu s marihuanou a nastupujícím, státem licencovaným firmám, které se chystají ovládnout legální obchod s léčebným konopím. Zároveň je jednání policie zcela proti celosvětovému trendu uvolňování konopné prohibice i proti veřejnému mínění a zájmu.

HR: Očekáváte, že mohou v dohledné době ještě více zesílit v ČR represe proti pěstitelům a uživatelům marihuany?

RV: Bohužel lze předpokládat, že po vzoru sousedního Německa, zneužije NPC informací ze zabaveného účetnictví a zákaznických databází jednotlivých growshopů a bude se u jejich zákazníků pokoušet hledat důkazy o tom, zda snad legální zboží nevyužívali k páchání trestné činnosti.

Ačkoli NPC často deklaruje, že bojuje především proti asijským velkopěstírnám marihuany, razií na české growshopy, u kterých asijské zločinecké organizace nenakupovaly, protože mívají vlastní distribuční sítě, dává NPC jasný signál všem drobným pěstitelům a uživatelům konopí pro osobní potřebu, že mohou být v policejním hledáčku také.

Národní protidrogová centrála vyhlásila začátkem listopadu 2013 válku konopí i jeho uživatelům.

Zdroj: czech.ruvr.ru, text: Jiří Just 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!