Aktuální článek
Tak, a nastupují kravaťáci – Konopný byznys

Tak, a nastupují kravaťáci – Konopný byznys

  • Dříve opomíjené průmyslové odvětví získává na respektu.

Zažil to snad každý zhulenec. Válíte se na gauči a pokuřujete si ten nejlibovější Super Lemon Haze, když vtom zazvoní telefon: kámoš potřebuje vyzvednout na nádraží. Naštěstí je tu snadná pomoc. Vytáhnete Buzzkill, jeden z několika produktů, jež vyvíjejí chytré hlavy z firmy Hudson Nutraceuticals, a ten výrazně urychlí metabolismus THC ve vašich játrech a pomůže vám vystřízlivět.

Alespoň to tvrdí Mike Schreibman, bývalý manažer NBC, jenž Hudson minulé léto spoluzakládal. To, že kápnul na zajímavý nápad, pochopil tehdy, když jednoho dne pozřel poněkud přespříliš konopné čokoládové polevy a uvědomil si, že by dal cokoli za to, aby se s ním přestal točit celý pokoj.

Pan Schreibman byl jedním z mnoha podnikatelů, kteří propagovali své výrobky na zářijovém konopném obchodním setkání pořádaném investiční skupinou ArcView v coloradském Denveru. Celkem se podařilo získat více než milion dolarů. Kromě vzrostlých kytek konopí na pódiu se však setkání v mnoha ohledech ničím nelišilo od jiných srazů amerických investorů a obchodníků. Ženy nebo barevné obličeje bylo vidět jen vzácně. U prodejních stánků bylo slyšet konopný žargon a optimismem překypující předpovědi budoucích příjmů, ačkoli ne vždy bylo jasné, jaký produkt či služba jsou vlastně nabízeny. Vše ale probíhalo ve velmi přátelské atmosféře, která dávala pocit, že zde se jedná o nové, společně budované odvětví, nikoli o konkurenční boje o trhy.

Konečně se totiž zdá, že se otevírá pole pro americký konopný průmysl. V roce 1996 se Kalifornie stala prvním státem, jenž legalizoval léčebné využití konopí, následovalo dalších 19 států a hlavní město Washington. Avšak agresivní vymáhání federálních zákonů, podle nichž zůstala tráva nadále nelegální, a nepředvídatelné regulační režimy značně ztěžovaly život pěstitelům a majitelům výdejen léčebného konopí. Investoři dlouho zůstávali z větší části stranou.

V listopadu 2012 se ale Colorado a Washington staly prvními státy, které tuto drogu plně legalizovaly. A letos v srpnu federální vláda naznačila, že těmto státům při jejich experimentu nebude stát v cestě, alespoň pokud budou dbát na správnou regulaci. Steve DeAngelo, jeden ze zakladatelů ArcView, byl krátce poté kontaktován hned třemi renomovanými investory, kteří se dříve na konopí dívali s nedůvěrou. Nyní o něj mají eminentní zájem.

Vzhledem k tomu, že v nadcházejících letech lze očekávat legalizaci konopí v několika dalších státech, není příliš překvapivé, že je ze všech stran slyšet metafory o zlaté horečce. V roce 2011 byla hodnota legálního trhu s konopím kolem 1.2 miliardy dolarů, odhaduje ArcView. V současnosti bude již daleko vyšší a někteří se již těší na plně legalizované odvětví s obratem až přes 100 miliard dolarů.

Přesto se však investoři mají nadále na pozoru před projekty, které se týkají přímo konopí, říká poradce ArcView Steve Berg. Proto bylo na akci znát vysoké zastoupení doplňkových odvětví, kde jsou rizika (ale i potenciální zisky) nižší: od zařízení na extrakci konopného oleje po elektronické odlisťovače rostlin. Někteří staví svůj obchodní model na regulačních schématech. Například firma Canna Security America, snažící se pro svůj rozvoj získat dva miliony dolarů, se opírá o fakt, že se v Coloradu podílela na sepsání bezpečnostních regulí. Kdo jiný by tedy měl být vhodnější pro jejich implementaci v prodejnách konopí?

Účastníci pak na konferenci spekulovali o tom, do jaké podoby se konopný průmysl vyvine. Schreibman, jenž navzdory své zkušenosti s konopnou čokoládovou polevou nikdy nekouřil, například odhaduje, že jednoho dne bude představa doma ubaleného jointa z vlastní vypěstované trávy stejně vzdálená jako pečení si vlastního chleba. Konopná kosmetika a bylinné přípravky budou velkým lákadlem pro starostlivé matky, přemítá další účastník. Adam Cohen, jenž vloni založil konopný investiční fond, se domnívá, že až vyjde najevo plný potenciál léčebného využití konopí, bude federální vláda nakonec přinucena ho překlasifikovat.

S nástupem Wall Streetu se však nevyhnutelně ztrácí jisté kouzlo. Zkušený investor z ArcView vzpomíná na okouzlující, ač zoufale beznadějnou prezentaci jistých dvou podnikavých zhulenců, kteří přišli se zařízením na výrobu vodních dýmek z kávových kelímků ze Starbuck’s. V nově vznikajícím uhlazeném konopném byznysu nejspíš nebude pro podobné inovace prostor, a jak se zdá, nebude ani zdaleka tak zábavný. 

Překlad: Michal Řehák

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!