Aktuální článek
Přátelé konopí

Přátelé konopí

  • Ganja a Hugh Marston Hefner, Megan Denise Fox a Robert Bruce „Rob“ Ford.

Hugh Marston Hefner

*9. dubna 1926, USA; zakladatel a vydavatel magazínu Playboy

Jen málokterý muž na světě se může pochlubit takovým množstvím úžasných dívek, které prošly jeho životem, jako tento vitální stařík, dodnes na každém kroku obklopený těmi nejkrásnějšími z krásných – legendární playboy Hugh Hefner, svými blízkými přezdívaný jednoduše „Hef“. Časopis Playboy s pomocí vypůjčených peněz založil v roce 1953 a magazín se stal v tehdy puritánských Spojených státech okamžitým úspěchem, také díky tomu, že hned v prvním čísle se objevily odvážné fotografie Marilyn Monroe. Za úspěchem a rychlým rozmachem vydavatelství ovšem stála tvrdá dřina.

Hef trávil i několik dní v kuse tím, že třeba osobně editoval každou stránku každého čísla, a tak není divu, že si při takovémto nasazení často vypomáhal užíváním amfetaminů. Ty však nepovažoval za drogu, ale za podpůrný energizující prostředek k práci. Hefner pocházel z konzervativní rodiny, vyrůstal v duchu ideologie „reefer madness“ a trávu dlouho považoval spolu s heroinem za drogu, která vyvolává kriminalitu a násilí. Jeho jedinými drogami byl sex a jeho magazín, alkohol popíjel jen střídmě a hromadám koksu na svých večírcích se vyhýbal. Ačkoli byl jedním ze spolutvůrců sexuální revoluce šedesátých let, souběžná drogová revoluce šla poněkud mimo něj.


To se však záhy změnilo, když se počátkem sedmdesátých let přestěhoval z Chicaga do Los Angeles. Hosté v jeho sídle často zahulili, Hefner se občas přidal a nakonec učinil překvapivé zjištění: tráva ohromujícím způsobem obohatila, téměř převrátila naruby jeho už tak podivuhodný sexuální život. Jak postupně odhaloval kombinaci hulení a sexu, uvědomil si, o co přes všechny své avantýry dosud přicházel. Tráva mu v intimních chvílích pomáhala zapomenout na termíny uzávěrek a korporátní tahanice a soustředit veškerou energii na svou i partnerčinu vášeň a rozkoš. „Po celé roky jsem nevěděl, co je to milování,“ vzpomíná v rozhovoru z roku 1980. „Hulení mi pomohlo objevit říši smyslů, novou dimenzi sexu. Ukázalo mi rozdíl mezi šoustáním a milováním.“

Občas uvažoval, jaké by to asi bylo, kdyby Amerika před staletími zvolila místo alkoholu jako svou drogu trávu a trápilo ho, že zatímco chlast a tabák vesele zabíjejí, spousta lidí je zavírána za užívání drogy, kterou považoval nejen za neškodnou, ale také za osvobozující. A tak se stal kromě boje za svobodu slova či práva Afroameričanů také legalizátorem konopí, pomáhal nesmyslně odsouzeným huličům a stál také u zrodu prolegalizační organizace NORML. Tomuto přesvědčení zůstal Hefner věrný až dodnes, což potvrdil například při přebírání čestného ocenění za boj za ochranu prvního dodatku americké ústavy v roce 2010, kdy byl dotázán na téma legalizace. „Nemyslím si, že otázka stojí, zda legalizovat marihuanu. Dokud ji nezlegalizujeme, platíme stejnou cenu, jakou jsme zaplatili za prohibici alkoholu. Je to medicínská záležitost a tak by se k tomu mělo přistupovat.“ Podobně jako černého prezidenta se Hef dožil i legalizace alespoňčásti USA a my mu přejeme ještě mnoho spokojených let, krásných žen i voňavých špeků.

Megan Denise Fox

*16. května 1986, USA; herečka a modelka

Americká herečka a modelka s irskými, francouzskými a indiánskými kořeny se bezesporu řadí mezi nejvíce sexy celebrity, které se nijak netají se svým kladným vztahem ke konopnému dýmu. Ani přísná křesťanská výchova ji od pokušení zkusit drogy neodradila. Milovnice komiksů, anime filmů a počítačových her, která se celosvětově proslavila zejména svou rolí v prvních dvou dílech ságy Transformers a jejíž tvář i tělo pravidelně zdobí titulní stránky prestižních časopisů, o svých zkušenostech uvádí: „Drogy jsem vyzkoušela, a proto vím, že je nemám ráda. Kokain je záludná droga.

Spousta celebrit se jeho užívání ani nesnaží skrývat, pokud je zrovna nikdo nenatáčí na mobil. Já jsem chtěla některé věci vyzkoušet a udělala jsem informovaná rozhodnutí, ale nebavilo mě nic kromě marihuany. Tu ostatně za drogu ani nepovažuju, měli by ji legalizovat.“ V jiném rozhovoru pak k tématu dodává: „Nevěřili byste, čím vším jsem si musela projít jen proto, že jsem se otevřeně přiznala, že hulím trávu. Lidé na to koukají jako na šílenou, špinavou, zvrácenou věc. Ale tak to není. Doufám, že ji legalizují. A až se tak stane, budu první, kdo si půjde koupit krabičku jointů.“ Megan však dokáže překvapit i jinak než povídáním o svých drogových preferencích. V roce 2008 například sdělila, že nemá pochyby o své bisexuální orientaci, což zjistila v osmnácti letech, kdy byla zamilovaná do jisté striptérky, později se také snažila sbalit své kolegyně z branže Olivii Wilde či Jennu Jameson.

Toto odhalení následně vyšperkovala tvrzením: „Jsem ale trošku pokrytec, protože bych nikdy nechodila s dívkou, která je také bisexuální. Ta by totiž spala i s muži a ti jsou špinaví. Já bych nespala s dívkou, která předtím spala s mužem.“ Inu, zajímavá logika – nebo kvalitní model? Přesto se nakonec na holky vykašlala a vdala se za Briana Austina Greena (představitel Davida v seriálu Beverly Hills 90210), se kterým právě čeká druhého potomka. Sexy herečka, médii někdy nazývaná „novou Angelinou Jolie“, ostatně zřejmě nebude zrovna klasickou dračicí – podle svých slov měla v životě pouze dva muže, jednu dětskou lásku a pak Briana. S někým, koho nemiluje, by se prý v životě nevyspala a něco jako láska na jednu noc je jí naprosto cizí. Dvanáct let na katolické škole možná přece jen zanechalo nějaké ty následky.

Robert Bruce „Rob“ Ford

*28. května 1969, Kanada; starosta Toronta

Kontroverzní svérázný starosta kanadského Toronta letos v srpnu potvrdil to, co o něm stejně všichni dávno věděli: že si rád užije nejen legální drogy. Když byl při odchodu z restaurace, kde právě absolvoval společenský oběd, dotázán reportéry, zda někdy užíval marihuanu, se smíchem odvětil: „Ale jistě, to nemohu popřít. Trávy jsem vykouřil spoustu.“ Žádné velké pozdvižení však toto prohlášení nevzbudilo. Již v roce 1999, krátce předtím, než se Ford stal členem torontského zastupitelstva, byl totiž policií zadržen za volantem pod vlivem alkoholu a při té příležitosti byl pokutován také za držení marihuany, neboť v zadní kapse jeho kalhot objevili strážníci umotaného jointa.

Později, již v době svého úřadování, čelil řadě dalších obvinění z problematického užívání alkoholu i zakázaných drog. V roce 2006 byl coby městský radní vyveden ochrankou z hokejového zápasu Toronto Maple Leaves, když v evidentně podroušeném stavu obtěžoval okolosedící diváky, nedávno byl zase natočen ve značně podroušeném stavu na jakémsi pouličním festivalu. Jeho problémy s alkoholem ostatně nazval deník Toronto Star v článku na úvodní straně „veřejným tajemstvím“. Letos ho nejprve obvinila bývalá kandidátka na starostku Sarah Thompsonová, že ji při společném focení nevhodně osahával a měl nemístné poznámky, přičemž vykazoval jasné známky sjetosti kokainem nebo podobnou drogou. Dále pak v březnu letošního roku vypukla aféra okolo videa, které Forda údajně zachycuje, jak ze skleněné dýmky kouří crack.

To mělo být nahráno Fordovými dealery a nabídnuto k prodeji několika médiím, ta však následně ztratila kontakt s jeho autory a starosta jakékoli užívání cracku i kokainu, na rozdíl od trávy a alkoholu, rezolutně popřel. Přiznání k užívání trávy přišlo ve stejném týdnu, kdy se k témuž koníčku veřejně přiznaly další dvě osobnosti z kanadské politiky. Nejprve lídr Liberální strany a poslanec Justin Trudeau, jenž se dle svých slov konopí oddával i v době vykonávání poslaneckého mandátu („před třemi lety“), následně užívání marihuany přiznala i Kathleen Wynneová, premiérka státu Ontario, která však uvedla, že hulila naposledy někdy před 35 lety, před prvním dítětem a svým vstupem do politiky. Mladý Trudeau, dříve proti legalizaci, pod tlakem většiny ve straně otočil a nyní je otevřeným příznivcem legalizace, Wynneová tvrdí, že je načase o legalizaci alespoň vést veřejnou diskuzi.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!