Activity jsou hra založená na interakci mezi lidmi. Většina lidí o ní někdy alespoň slyšela, pro ty ostatní se jedná o takový domácí Kufr (ta soutěž, kterou moderoval Zedníček). Kreslíte nenakreslitelné, zkoušíte slovně popsat nepopsatelné a pantomimicky předvést nepředveditelné.
Activitám jsem se předlouhé roky zuby nehty bránil. Přeci jen jedna věc je hrát si na generála, pána podsvětí nebo banditu a něco úplně jiného je záměrně ze sebe dělat před lidmi idiota. Jednou po pátém pivu s nadšenými hráči této hry jsem ale kolektivnímu nátlaku podlehl. I přes počáteční krajní nechuť jsem nakonec musel přiznat, že to vážně může být zábava, a dokonce tím větší, čím většího idiota ze sebe člověk dělá.
Jak se to hraje
Hra je určena pro čtyři až dvanáct lidí. Ti se rozdělí do dvou až čtyř týmů, které pak spolu soupeří. Celá hra se točí kolem 550 karet, každé se šesti pojmy. Postup je vidět na herním plánu, který má 49 polí. Na začátku tahu si tým vylosuje kartičku a podle pole, na kterém se právě nachází, zjistí konkrétní pojem. Symboly na polích říkají, jestli v daném úkolu půjde o pantomimu, slovní popis nebo kreslení. Barva pole pak určuje, který úkol z kartičky se bude plnit. Vždy jeden z týmu předvádí, kreslí nebo vysvětluje a druhý (ve tříčlenných týmech i třetí) se snaží uhodnout, o co se jedná. Každý úkol je obodován, protože některé pojmy jsou poněkud komplikovanější než jiné. a bodová hodnota udává, o kolik polí tým postoupí, pokud se mu povede úkol splnit. Když jeden tým vstoupí na pole obsazené soupeřem, soupeř musí o jedno pole zpět. Volbou úkolů je tak možné i trochu taktizovat. Některé úkoly jsou navíc speciální. Pokud je pojem na kartičce napsán červeným písmem, hrají i ostatní. V případě, že pojem uhodne někdo ze soupeřících týmů, body se dělí. Aby to nebylo zbytečně jednoduché, součástí hry jsou malinkaté přesýpací hodiny, které vyměřují čas na splnění úkolu.
Hlavní tahák hry
Lidská interakce. Při téhle hře je krásně vidět, jak moc se lidi znají. Některým týmům stačí pohled a mávnutí rukou, aby si předaly pojem jako třeba šach mat. Není až tak důležité umět kreslit, hrát nebo vysvětlovat (ačkoli se to hodí). Důležitější je vědět, jak ten druhý myslí a co mu nejvíce napoví. To nejlepší je ale dívat se, jak ze sebe ostatní dělají idioty. Ono předvést teplotní výkyv nebo velikášství není žádná sranda. Tedy pro toho, kdo si má stoupnout a zahrát to. Pro všechny ostatní to sranda je.
Hodnocení
Activity jsou dobrá hra. Ve druhém vydání nabízí mnohem širší možnosti než v první edici, takže trvá mnohem déle, než se úkoly ohrají. Hra je variabilnější a i samotných úkolů je více. Nakonec ale stejně, pokud vás to chytne, budete muset vymýšlet nové úkoly, takže možná, jen možná by bylo snazší si hru vůbec nekupovat a úkoly, respektive pojmy k předvádění, vymýšlet pokaždé nové. Pokud se vám ale nechce a těch pár stokorun za hru vás nebude mrzet, Activity si kupte. Pokud nejste úplní suchaři nebo asociálové, litovat nebudete. Moje čtyřbodové hodnocení berte ale s rezervou. Ty čtyři body obsahují jen zábavnost samotné hry. Pokud bych měl brát v úvahu originálnost konceptu a minimální úsilí potřebné k vytvoření vlastní hry, musel bych ho o bod nebo bod a půl snížit.