Ilegální drogy až do domu
Silk Road (česky hedvábná stezka) fungoval podobně jako servery eBay či Aukro. Sám provozovatel žádné produkty nenabízel, jen poskytoval infrastrukturu a z každého obchodu si bral provizi. Nabízené zboží však bylo poněkud divné – převážnou část tvořily zakázané drogy, od konopí a hašiše přes MDMA, ketamin, LSD či „kouzelné houbičky“ až po metamfetamin (tj. pervitin) či heroin. Nakupovat a prodávat přitom mohl každý, kdo stránky dokázal najít.
To bylo o něco složitější, než je obvyklé u legálních webů. Zvláštní adresa silkroadvb5piz3r.onion je dostupná jen přes anonymizující softwarový systém Tor, což je jakási šifrovaná síť v síti. Tor značně komplikuje (až znemožňuje, nemáte-li pod palcem většinu internetu) analýzu provozu i vystopování IP adres uživatelů, umí obejít cenzuru a umožňuje také provozování skrytých služeb jako právě Silk Road. Poskytuje tedy útočiště jednak politickým aktivistům, ale i extremistům a zločincům.
Hedvábná stezka nebyla první svého druhu. Jako první však přijala decentralizovanou digitální měnu Bitcoin. Ta znemožňuje ovládání peněžních toků i inflaci a navíc poskytuje sice neúplnou, ale při dodržení pár zásad dostatečnou anonymitu.
K tomu přidejme ještě důmyslný systém hodnocení prodejců i zákazníků a obchodní úspěch byl zaručen. Na rozdíl od drog „z ulice“ bylo nabízené zboží téměř vždy pravé a kvalitní. Menší zásilky většinou bez problémů dorazily i přes hranice.
Jediný zádrhel byl v tom, že zákazník samozřejmě musel prodejci sdělit, kam drogy poslat. Použil-li však šifrování standardu OpenPGP s dostatečně silným klíčem, cílovou adresu se dozvěděl jen a pouze prodejce – skryta zůstala jak před provozovatelem tržiště, tak před úřady (po zabavení serveru).
Americkým úřadům byl Silk Road trnem v oku už od svého vzniku v roce 2011, ale z výše uvedených důvodu trvalo více než dva roky, než se jim podařilo majitele přivést před soud a server vypnout. Za tu dobu na Silk Road téměř 150 000 aktivních zákazníků uskutečnilo přes milion obchodů. Provozovatel si na provizích přišel zhruba na 600 000 bitcoinů, které měly k 8. 10. 2013 tržní cenu 1,5 miliardy korun! Nutno dodat, že jde o více než 5 % současné peněžní zásoby této měny, takže prodat je by nebylo jen tak.Chybovat je lidské
FBI přitom pomohla notná dávka štěstí – zakladatel a provozovatel serveru, vystupující pod přezdívkou DPR či Dread Pirate Roberts (podle postavy z amerického dobrodružně-pohádkového filmu Princezna Nevěsta), byl až překvapivě neopatrný. Ani komunitě volnomyšlenkářů, která kolem Silk Road vznikla, se úplně nezamlouvala jeho prostořekost a nedávné bezostyšné poskytnutí rozhovoru časopisu Forbes. Kromě toho však po sobě zanechával na internetu stopy, nepoužíval důsledně OpenPGP a nechal si poslat z Kanady domů do San Franciska falešné doklady, patrně zakoupené rovněž přes Silk Road. Někteří tvrdí, že největší chybou bylo, že to celé provozoval právě z USA, kde se pro úřady stal po Julianu Assangeovi a Edwardu Snowdenovi veřejným nepřítelem číslo tři.
Na rozdíl od drog „z ulice“ bylo nabízené zboží na Silk Road téměř vždy pravé a kvalitní.
DPR, vlastním jménem Ross William Ulbricht (29), se totiž rád stavěl do role obránce svobody a vystupoval jako radikální libertarián. Odmítal násilí a ubližování druhým – na Silk Road bylo proto zakázáno prodávat špatné zboží jako dětská pornografie, kradené kreditní karty, nájemné vraždy či zbraně hromadného ničení. Naopak prodejce drog označoval za hrdiny, bojující proti zvůli státu.
Hrdina i zločinec
Největší rozčarování proto přineslo tvrzení FBI, že si DPR objednal vraždu bývalého zaměstnance, který ho připravil o peníze, a také prodejce, který se ho snažil vydírat (neříká však, odkud znal jejich adresy). Na závažnosti těmto skutkům neubírá ani to, že v prvním případě o údajné vraždě úřady nic nevědí a ve druhém byl nájemný vrah ve skutečnosti policejním agentem.
Někteří proto soudí, že jde o smyšlená obvinění s cílem zabránit tomu, aby se z Rosse Ulbrichta stala podobná ikona jako z Assange či Snowdena. Jiným se zase nezdá, že by DPR byl tak moc neopatrný. Tvrdí, že předložené důkazy jsou jen představení pro veřejnost a že Silk Road ve skutečnosti rozkryla NSA (Národní bezpečnostní agentura, vládní kryptologická organizace Spojených států amerických), která dokáže obejít mnohé šifrovací systémy. Konspirační teoretici si tak v nadcházejících měsících určitě přijdou na své.
Sám Ulbricht trvá na své nevině a tvrdí, že není a nikdy nebyl DPR.Vzhledem k tomu, že v San Francisku žil v podnájmu a žádné pohádkové jmění nestavěl na odiv, vypadá to vcelku uvěřitelně. Důkazy předložené policií jsou však velice přesvědčivé. Oněch 600 000 bitcoinů však ještě neobjevila – jen 29 000, které byly začátkem října v zástavě.
Konec či začátek?
Okolo hedvábné stezky vznikla zvláštní komunita, jejíž příslušníci se nepovažují za zločince, ale spíše za disidenty utlačované zločinným systémem. Zásahem FBI zůstala prakticky nedotčena, dokonce i diskuzní fórum zůstalo v provozu. Konkurenční Atlantis, s velkou slávou (a reklamou) spuštěný začátkem léta, sice v září překvapivě ukončil provoz, ale mnoho prodejců se už přesunulo třeba na Sheep či BMR. Ve stadiu příprav je hned několik dalších tržišť. Provozovatelé i uživatelé se z chyb „piráta“ Robertse určitě poučí a hra na kočku a na myš bude pokračovat. Jen těch myší bude tentokrát víc.
Pročítání fóra Silk Road je zvláštní zážitek. Ačkoli bylo součástí webu, jehož provozovateli hrozí doživotní vězení, působí nečekaně spořádaným dojmem. Jeho návštěvníky jsou sice uživatelé drog, ale očividně nejde o žádné trosky a stereotypu „feťáka“ se vymykají. Páchají skutky, které jsou sice nelegální, ale jen málokdy nemorální. A když někomu zakoupené zboží způsobí potíže – ať už se zákonem, se vztahy či se zdravím, ostatní svou radou ochotně pomohou. Kdo ví, možná na fórum nepřispívají typičtí zákazníci tržiště.
Ale přesto – proč proti tomu vlastně bojovat? Proč zakazovat užívání drog dospělým lidem, kteří jsou si vědomi všech rizik? Silk Road ukázal, že i s nelegálními drogami lze obchodovat civilizovaně a bezpečně. FBI by patrně udělala nejlíp, kdyby existenci skrytých tržišť tiše tolerovala. Mezinárodním narkokartelům by tím konečně zasadila tvrdou ránu.