Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Ještě před pár lety by něco takového bylo těžko myslitelné, nicméně je faktem, že v dnešní době podporuje legalizaci konopí ohromujících 58 procent Američanů. Tamější ministr spravedlnosti Eric Holder se během roku několikrát vyslovil proti zbytečně tvrdým trestům, rasově motivovaným stíháním a masovému zavírání lidí do vězení za nenásilné drogové delikty. Také v Latinské Americe se spouští legalizační domino – prozatím alespoň co se týče konopí. Zde je souhrn devíti nejvýznamnějších událostí uplynulého roku:
1. Uruguay se stala první zemí na světě, kde bylo legalizováno konopí
Díky úsilí progresivního prezidenta José Mujici prošel všemi legislativními procesy návrh na legální regulaci produkce, distribuce a prodeje konopí. I přes odpor zastánců prohibice z OSN vešel zákon na konci roku 2013 v platnost. Podle očekávání se vzápětí začali s podobnými návrhy ozývat političtí představitelé dalších zemí Latinské Ameriky, kteří hledají alternativu k současnému nefunkčnímu přístupu.
V České republice se většina společnosti klaní na stranu dekriminalizace konopí a jednoznačně podporuje legalizaci této rostliny pro léčebné využití.
2. Americká federální vláda oznámila, že nebude zasahovat do implementace zákonů legalizujících konopí v Coloradu a Washingtonu
Občané dvou amerických států překročili pověstný Rubikon, když v na konci roku 2012 v referendech legalizovali rekreační užívání konopí. Trvalo ovšem osm měsíců, než se k celé situaci vyjádřila administrativa prezidenta Obamy, avšak v srpnu byl proces, jenž legalizuje výrobu, distribuci a prodej konopí dospělým, nakonec přece jen posvěcen. Na první den roku 2014 jsme tak v Coloradu mohli být svědky zahájení prvního legálního prodeje konopí v historii. Ve státě Washington trvají přípravy regulace konopí (na bázi regulace alkoholu) o něco déle a prodej by tak měl začít za několik měsíců.
3. Světoví lídři se veřejně vyslovili pro ukončení nesmyslné války proti drogám
V posledních letech můžeme být svědky toho, jak stále více významných politiků nesouhlasí se současným přístupem k drogové problematice. V prosinci se na internetových stránkách zpravodajské stanice CNN objevil článek bývalého generálního tajemníka OSN Kofi Annana a bývalého brazilského prezidenta Fernanda Henrique Cardosa, v němž podrobili válku proti drogám ostré kritice. Již v roce 2011 vystoupili Kofi Annan, uznávaný ekonom Paul Volcker, miliardář Richard Branson a další významné osobnosti společně s bývalými prezidenty Mexika, Kolumbie a Brazílie v rámci slyšení Globální komise pro drogovou politiku s požadavkem, aby bylo konečně „prolomeno tabu“ a abychom se konečně začali vážně zabývat alternativami k válce proti drogám, která jednoznačně selhává. Jedním z prvních kroků by měla být „snaha vlád legálně regulovat drogy – zpočátku začít s marihuanou“. V průběhu roku 2013 se k této iniciativě přidali i současní prezidenti dalších latinskoamerických států, jako například Kolumbie, Guatemaly, Kostariky a Uruguaye.
V zemích, jež se nové syntetické drogy snaží zakázat, skončí tyto substance nakonec na černém trhu, kde nelze ovlivnit ani jejich kvalitu, ani dostupnost mladistvým.
4. Rekordní počet Američanů nyní podporuje legalizaci konopí
V říjnu byly zveřejněny výsledky prestižního průzkumu Gallup Poll, které ukázaly, že plných 58 procent obyvatel Spojených států chce legální konopí, zatímco proti bylo pouhých 39 procent. Oproti konci roku 2012, kdy občané států Colorado a Washington odhlasovali legalizaci, se jedná o bezprecedentní nárůst o celých deset procent. V roce 1969, kdy proběhl první průzkum této agentury, bylo pro legalizaci 12 procent, proti 84. V letech 2014 až 2016 se chystají změnit konopnou legislativu i další americké státy.
5. Nový Zéland se stal první zemí na světě, která začala regulovat nově se objevující syntetické drogy
Namísto kriminalizace se politická reprezentace Nového Zélandu rozhodla bojovat proti dopadu užívání nových syntetických drog jejich regulací. Tyto drogy v poslední době zaplavují trhy celého vyspělého světa včetně České republiky. Nicméně oproti našim zákonodárcům, kteří se rozhodli substance pronikající na český trh plošně zakázat, byl na Novém Zélandu v červenci schválen – první svého druhu – Zákon o psychoaktivních substancích. Díky tomu bude možné kontrolovat složení a kvalitu těchto látek a omezit jejich dostupnost pro mládež. V zemích, jež se nové syntetické drogy snaží zakázat, skončí tyto substance nakonec na černém trhu, kde nelze ovlivnit ani jejich kvalitu, ani dostupnost mladistvým. Navíc se opakovaně ukazuje, že po zákazu jedné konkrétní substance se vždy objeví nějaká náhražka s podobným, pro zdraví člověka často ještě nebezpečnějším složením.
6. Americký ministr spravedlnosti poprvé veřejně kritizoval současný systém povinných minimálních trestů a neúnosně velký počet obyvatel za mřížemi
Drakonické tresty za nenásilné drogové delikty a bezprecedentní počet Američanů za mřížemi byly dlouhá léta tématy, kterým se vytrvale vyhýbaly všechny federální vlády. Až v loňském září se ministr spravedlnosti Obamovy administrativy Eric Holder k této problematice poprvé veřejně vyjádřil s tím, že se pokusí nespravedlivě nastavené zákony změnit a tresty zmírnit: „Současná situace je neúnosná – zhruba 1 ze 100 Američanů je ve vězení. Ačkoli obyvatelé Spojených států tvoří jen pět procent světové populace, nachází se u nás 25 procent z celosvětového počtu vězněných. To nás stojí příliš mnoho lidských i ekonomických zdrojů, a navíc je to morálně neospravedlnitelné.“
7. Neuvěřitelný dosah zprávy hlavního lékařského zpravodaje CNN o léčebném konopí
Jeden z nejuznávanějších amerických neurochirurgů a někdejší kandidát na post ministra zdravotnictví v první Obamově vládě Dr. Sanjay Gupta natočil pro zpravodajskou stanici CNN hodinový speciál o léčebném konopí, jenž vzápětí obletěl celý svět. Krátce po uvedení televizního pořadu vyšel Dr. Guptovi i článek (okamžitě sdílený desítkami tisíc lidí), v němž se omluvil za podporu prohibicionistických lží a nepodložených tvrzení o škodlivosti konopí a zároveň vyslovil jednoznačnou podporu legalizaci léčebného konopí a nezaujatému výzkumu různých kanabinoidů. Nejvýraznější postavou v pořadu byla pravděpodobně šestiletá Charlotte Figi z Colorada, která trpí jednou z nejvážnějších forem epilepsie, na niž je konveční medicína krátká (jejímu příběhu se detailně věnujeme v magazínu Legalizace č. 20 a zde). Gupta podal jasný důkaz o tom, že život této holčičky zachránil konopný extrakt. Od té doby se do Colorada stěhují desítky rodin z amerických států, kde není tato medicína dostupná.
Kofi Annan a další významné osobnosti vystoupily s požadavkem, abychom se konečně začali vážně zabývat alternativami k válce proti drogám.
8. Hvězdy showbyznysu napsaly Obamovi: Skoncujte s masovým uvězňováním a nesmyslnou válkou proti drogám
V dubnu loňského roku představil slavný hiphopový producent Russell Simmons a renomovaný ekonom Boyce Watkins otevřený dopis americkému prezidentovi, pod který se podepsalo více než 175 umělců, sportovců, lékařů, politiků a právníků. Požadovali v něm urychlenou nápravu nefunkčních zákonů a přechod od systému založeného na trestání a odnímání svobody k takovému, jenž bude vycházet z vědecky podložených závěrů a bude klást důraz na prevenci a rehabilitaci. Dopisu se dostalo celosvětové mediální pozornosti i proto, že se pod něj podepsaly známé osobnosti jako například Will Smith,Mark Wahlberg, Michael Moore, Scarlett Johansson, Cameron Diaz, Demi Moore, Sean „Diddy“ Combs, Lil Wayne, Chris Rock, Russell Brand a další.
9. Válka proti drogám i přes pozitivní změny stále pokračuje a lidé nadále zbytečně trpí…
I když z celosvětového hlediska lze rok 2013 považovat za přelomový a úspěšný, na mnoha místech planety způsobuje válka proti drogám lidem nadále nezměrnou bolest, rozděluje rodiny a páchá obrovské ekonomické škody. V Mexiku zahynulo během posledních necelých sedmi let v důsledku této války více než 70 000 lidí. Ve Spojených státech je ročně zhruba 750 000 zatčených pouze za konopí a více než 500 000 Američanů „sedí“ za nenásilné drogové delikty. Přitom drogy jsou dostupnější a levnější než kdykoli předtím a počet smrtelných předávkování se během poslední dekády zdvojnásobil.I v České republice se většina společnosti kloní na stranu dekriminalizace konopí a kolem 90 procent dospělých obyvatel podporuje legalizaci této rostliny pro léčebné využití. Na druhou stranu jsme ale byli v roce 2013 svědky těžko uvěřitelného zásahu do svobod a práv občanů této země ze strany Národní protidrogové centrály pod vedením zapřisáhlého bojovníka proti konopí plukovníka Frydrycha. NPC se namísto činnosti, kterou má policie vykonávat (vymáhat dodržování platných zákonů), rozhodla plošně zneužít svých pravomocí, ohýbat paragrafy a prosazovat jakési prapodivně formulované „tradiční hodnoty“, které nemají žádný odborný základ. Doufejme, že se pouze jedná o poslední zoufalý tah příznivců prohibice před jejich neodvratnou prohrou.
Zdroje:
- http://edition.cnn.com/2013/11/05/opinion/annan-cordoso-humane-drug-policy/index.html?hpt=op_t1
- http://edition.cnn.com/2013/12/10/opinion/hetzer-uruguay-legalizes-marijuana/index.html
- http://www.foxnews.com/entertainment/2013/04/09/100-entertainers-ask-obama-to-change-drug-jail-policy/print#ixzz2PzYWS3hH
- http://www.huffingtonpost.com/tony-newman/the-incredible-impact-of_b_3787326.html
- http://www.huffingtonpost.com/tony-newman/eric-holder-mass-incarceration_b_4324904.html
- http://www.huffingtonpost.com/the-/new-gallup-poll-shows-58-_b_4151189.html
- http://www.usatoday.com/story/opinion/2013/09/25/party-pills-legal-highs-synthetic-drugs-new-zealand-column/2872393/
- http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/08/29/justice-medical-marijuana-laws/2727605/