Tak dnes vypadá situace uprostřed Skalistých hor, kde v loňském roce po velmi dlouhé době zvítězil zdravý rozum – Colorado začalo jako první stát v novodobé americké historii regulovat konopí jako legální komoditu dostupnou pro všechny dospělé.
S prvním dnem nového roku se otevřely brány několika desítek licencovaných obchodů, které během pár hodin utržily stovky tisíc dolarů a musely přitom čelit enormnímu zájmu zákazníků. Není překvapením, že ostré spuštění prodeje přilákalo pozornost snad všech místních, celostátních i mezinárodních médií.
Dlouhé fronty a dobrá nálada
Pesimisté očekávali rvačky v dlouhých frontách, veřejné „pokuřování“, nehody na silnicích a porušování dalších státem daných pravidel, namísto toho jsme ale byli svědky zcela poklidného a novoročního dne bez jakýchkoli excesů a nepřístojností.
V průběhu druhého dne pokračovala média v prezentaci zpráv, z nichž vyplývalo, že vlastně není o čem psát a informovat – nedošlo k žádným nepokojům, policie nemusela nikde zasahovat a všichni zúčastnění si pochvalovali přátelskou atmosféru ve výdejnách a kolem nich. Do státní kasy připlulo jen za první den zhruba 250 000 dolarů (celkové tržby údajně přesáhly 1 000 000 dolarů). Země se tedy s legalizací konopí nepřestala otáčet a naprostá většina přítomných – od zákazníků přes prodavače po majitele – byla s průběhem prvních dní nadmíru spokojena.
Stát může regulovat konopí takovým způsobem, aby to vyhovovalo jak výrobci a prodejci, tak zákazníkovi a v neposlední řadě i daňovému úřadu.
Ani to nemohlo dopadnout jinak: Rok příprav a pečlivého plánování na státní i lokální úrovni vyústil před několika týdny ve vydání stovek licencí na různé obchodní aktivity spojené s legalizací konopí – ať už se jedná o komerční pěstování, zpracování, laboratorní testování nebo přímý prodej. Desítky těchto zařízení začaly fungovat již 1. ledna a další desítky spustí provoz v následujících týdnech a měsících. Celý systém coloradské regulace konopí na podobné bázi, jakou je regulován alkohol, působí velmi propracovaně a komplexně, za což si státní úředníci a všichni zúčastnění aktivisté zaslouží velké uznání. Celý svět díky Coloradu nyní vidí, že po legalizaci konopí se svět opravdu nezbořil a ulice nejsou náhle plné závislých na marihuaně.
Jak to všechno funguje?
Na zdejším systému regulace konopí není nic složitého. Pokud je vám více než 21 let, máte podle státních zákonů právo přechovávat a pěstovat určité množství konopí tak, jak je uvedeno v Dodatku 64, jenž byl občany schválen v referendu v listopadu 2012.
Podnikatelé, kteří se chtějí zapojit do legálního obchodu s konopím (výroba, distribuce, prodej), musí nejprve podat žádost u příslušných úřadů, od nichž následně dostanou státní licenci. Kromě toho potřebují získat licenci od místní správy okresu, ve kterém chtějí podnikat. Některé okresy jakýkoli byznys spojený s konopím zakázaly, jiné (mezi nimi i hlavní město Denver) naopak daly konopí zelenou.
Uživatelé nakupující ve výdejnách mají možnost zakoupit si až 28 gramů sušených palic, což je i horní hranice množství, které je možné přechovávat. Na konopí je uvaleno několik daní od klasické výrobní přes distributorskou až po speciální konopnou spotřební daň, jejíž vznik občané Colorada schválili v separátním referendu v roce 2013 (výnosy z této daně mají být alokovány na výstavbu nových škol).
Co se týče třináct let fungujícího programu konopí pro nemocné, takřka nic se nezměnilo. Pacienti mohou nakupovat v existujících výdejnách léčebného konopí, z nichž některé nyní nabízejí produkty i rekreačním uživatelům, nicméně registrovaní pacienti nemusejí platit nově zavedenou spotřební daň. Mohou si také nadále pěstovat určité množství vlastního konopí.
V případě konzumace platí podobná pravidla jako u alkoholu – konopí nesmí být užíváno na veřejných místech, ale v prostředí domova anebo v soukromých prostorách k tomu určených. Za porušení tohoto nařízení ale hrozí pouze víceméně symbolická pokuta.
Oněmělí drogoví bojovníci
Co se bude dít dále? Přijde zásah federální vlády, kterým by se prezident Obama pokusil zvrátit vůli voličů v Coloradu (a zanedlouho i ve státě Washington, kde bude regulovaný obchod s konopím spuštěn v průběhu tohoto roku)?
Zatím vše nasvědčuje tomu, že se tak nestane. V srpnu vydalo Ministerstvo spravedlnosti třístránkové memorandum, v němž ujistilo politiky z Colorada a Washingtonu a širokou veřejnost, že federální administrativa nebude do implementace legalizačních zákonů zasahovat, pokud budou dodržována určitá pravidla. Ta jsou ve své podstatě v souladu s regulačními opatřeními, jako například kontrola a dokumentace veškeré produkce, zabránění pronikání zboží na černý trh, zákaz řízení vozidel pod vlivem, ochrana mládeže a tak dále.
Celý svět díky Coloradu nyní vidí, že po legalizaci konopí se svět opravdu nezbořil a ulice nejsou náhle plné závislých na marihuaně.
Zajímavou skutečností je také to, že zarputilí bojovníci proti drogám na půdě Kongresu i přes výrazný zájem médií vytrvale mlčí. Není divu. Jsou to stále ti stejní politici a státní úředníci, kteří nás dlouhá desetiletí varovali před tím, jak by regulace výroby, prodeje a konzumace konopí byla prakticky neproveditelná a že se jedná o cestu do horoucích pekel.
Jak se ale nyní ukazuje v Coloradu, jednalo se opravdu jen o nepodložené mýty. Stát může regulovat konopí takovým způsobem, aby to vyhovovalo jak výrobci a prodejci, tak zákazníkovi a v neposlední řadě i daňovému úřadu.
Až si to – i díky průkopnickým Coloraďanům – konečně uvědomí politici po celém světě, dočkáme se rychlého konce nesmyslné konopné prohibice.
Paul Armentano je zástupce ředitele jedné z nejvýznamnějších proreformních organizací bojujících za změnu konopných zákonů NORML (National Organization for the Reform of Marijuana Laws) a spoluautor oceňované knihy z roku 2009 Marijuana Is Safer: So Why Are We Driving People to Drink? (Marihuana je bezpečnější: Proč nutíme lidi pít alkohol?)
Zdroj: www.alternet.org
Překlad: Lukáš Hurýsek