Aktuální článek
Bezdůvodná policejní razie v belgickém konopném společenském klubu

Bezdůvodná policejní razie v belgickém konopném společenském klubu

  • Jak se ukázalo ve středu 18. prosince 2013, neškodní příznivci a uživatelé konopí nejsou v Evropě trnem oku pouze české protidrogové policii. Toho dne byl v belgickém městě Hasselt proveden zátah na Mambo Cannabis Social Club a jeho provozovatel Michel Degens byl zatčen.

Belgické zákony povolují na základě výnosu ministra spravedlnosti z roku 2005 každému dospělému občanovi pěstovat jednu rostlinu konopí pro vlastní potřebu. Díky tomu mohl před zhruba čtyřmi lety vzniknout první konopný společenský klub – Trekt Uw Plant v Antverpách.

Začátkem tohoto roku začal fungovat sesterský klub v Hasseltu, jehož ředitelem se stal Michel Degens.

Komu tím policie prospívá?

Dne 18. prosince se v Mambo klubu konala schůze, které se účastnilo zhruba 60 členů (většina z nich jsou nemocní užívající konopí na své neduhy). Na místo ale vtrhla policie, zatkla Michela a zabavila 60 sáčků s konopím – dohromady něco přes jeden kilogram sušených palic.

Krátce poté vzala policie útokem jednu z designovaných pěstíren klubu, kde zabavila 77 rostlin a všechny počítače a telefony.

Provozovatelé přitom měli ke všem rostlinám řádnou dokumentaci, podle níž bylo zřejmé, že každá jednotlivá rostlina je vždy registrována na jednoho člena klubu, tudíž bylo vše v souladu s výše zmiňovaným ministerským výnosem.

Členové Mambo klubu, jejichž průměrný věk činí 38 let, měli přístup k organicky pěstovanému konopí bez plísní a dalších škodlivin, o čemž si uživatelé nakupující na černém trhu mohou nechat jen zdát. Veškeré vypěstované konopí bylo pod přísným dohledem a kromě členů klubu k němu nikdo jiný neměl přístup. Tím se podařilo vytvořit alternativu černému trhu a dealerům, kteří se svých zákazníků neptají, zda jsou plnoletí – a o nezávadnosti produktů „z ulice“ lze také velmi pochybovat.

Od vydání ministerského výnosu před osmi lety proběhly v Belgii dvě policejní razie na konopné společenské kluby, nicméně soud v obou případech rozhodl ve prospěch obviněných a zátahy prohlásil za neopodstatněné.

Michel Degens se s právníky chystá na soud, ve kterém neočekává nic jiného než vítězství: „Tento případ bude mít velký dopad na situaci a budoucnost konopných společenských klubů v Belgii. Ačkoli je celá situace pro členy Mambo klubu stresující, jsme na druhou stranu rádi, že máme příležitost s konečnou platností prokázat, že model fungování konopných společenských klubů v Belgii je legální… Vůbec celá akce působí dost absurdně, protože jsme po celou dobu byli v kontaktu s místní policií a o všech našich aktivitách jsme ji pravidelně informovali – a nikdy jsme neměli problémy. Z jednání zasahujících příslušníků bylo ovšem zcela zřejmé, že ani oni nemají z razie radost a že jednají na přímý příkaz krajského úřadu Ministerstva spravedlnosti.“

Nestačí hrát podle pravidel?

Mambo klub dodržoval všechny náležitosti tak, aby byl plně v souladu s výnosem z roku 2005 – u každé pěstované rostliny bylo prohlášení o vlastnictví a kopie občanského průkazu vlastníka.

Stejně fungující mateřský klub Trekt Uw Plant se stal obětí razie již dvakrát, nicméně v obou případech soud zrušil všechna obvinění a uvedl, že se nejedná o kriminální organizace, ale naopak o zdravou a bezpečnou alternativu černému trhu.

Členové Mambo klubu, jejichž průměrný věk činí 38 let, měli přístup k organicky pěstovanému konopí bez plísní a dalších škodlivin, o čemž si uživatelé nakupující na černém trhu mohou nechat jen zdát.

Známý americký aktivista a autor přelomové knihy Too High to Fail Doug Fine přijel krátce před zátahem do Evropy na přednáškové turné (během něhož vystoupil i na pražském veletrhu Cannafest 2013) a s Michelem navázal blízké přátelství.

I jeho zpráva o zátahu šokovala: „Michel Degens ukazoval svým spoluobčanům tu správnou cestu, jak by měla vypadat postupná lokální legalizace konopí, byl ve všem otevřený a od vzniku klubu plně spolupracoval s místní policií. Do Mambo klubu se v poslední době chtělo přihlásit několik stovek příznivců konopí a Michel se snaží najít způsob, jak pěstovat pro více než současných 80 členů za dodržování pravidel organické kultivace. K dnešnímu dni jsou v Belgii v provozu tři konopné společenské kluby, ale až prohibice skončí, budou jich stovky – a víte proč? Protože obyvatelé Belgie mají rádi konopí stejně jako miliony dalších lidí po celém světě.“

Konopný společenský klub Mambo – základní údaje:

  • Založen v dubnu 2013 ve městě Hasselt
  • Minimální věk pro vstup do klubu: 21 let
  • Počet členů: 85
  • Počet žadatelů o členství: více než 200
  • Jednotná cena pro členy za 1 gram sušených palic (k prosinci 2013): 7 euro – 4 euro pro pěstitele a 3 euro na administrativu a další náklady spojené s provozem klubu.

Zdroje: www.encod.org, www.mambosocialclub.be, www.trektuwplant.be, www.voc-nederland.org, www.norm-uk.org 
       

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!