Aktuální článek
Kauza: Ucelený řetězec útoků na svobodu

Kauza: Ucelený řetězec útoků na svobodu

  • Od začátku listopadu 2013 otřásá konopnou scénou v České republice bezprecedentní zátah policie pod vedením Národní protidrogové centrály proti specializovaným obchodům s pěstební technikou, takzvaným growshopům. Při plošné celorepublikové akci byla policií v rámci několika desítek samostatných trestních řízení doslova vybrakována většina z nich, a to na základě značně ohebného paragrafu o šíření toxikomanie.

Zdá se, že vedení naší protidrogovky definitivně hráblo. V době, kdy více než polovina národa podporuje legalizaci konopí pro rekreační účely, bylo legalizováno jeho léčebné využití, počet uživatelů konopí v ČR začal klesat a svět diskutuje alternativy k prohibici této rostliny, v naší zemi, dosud často dávané za vzor fungující liberální protidrogové politiky, se několik stovek policistů s nákladními vozy vypravilo likvidovat dlouhá léta legálně fungující obchody s běžně dostupným zbožím.

Majitelům doslova ukradli veškeré legální zboží, od semínek přes květináče, substráty, hnojiva a lampy po literaturu, kuřácké potřeby nebo oblečení či suvenýry s vyobrazením konopného listu. Na mnoha místech prováděli domovní prohlídky a desítky lidí obvinili z trestného činu šíření toxikomanie. V novodobé historii naší země se jedná o bezesporu neabsurdnější plošnou represivní akci, směřující k potlačení lidských práv a osobních svobod občanů. To vše bez požehnání vlády, zcela v rozporu s deklarovanou protidrogovou politikou státu a na chabém základě velmi pochybného rozsudku nad květináři z jistého maloměsta, proti kterému je navíc podána ústavní stížnost. Podle tohoto verdiktu je nabízení uceleného řetězce produktů, využitelných mimo jiné k pěstování a užívání konopí, považováno za trestný čin.

Ano, je sice zřejmé a všichni včetně policie to odjakživa vědí, že jisté nemalé procento zákazníků growshopů tvoří pěstitelé konopí, zejména drobní domácí samozásobitelé. Argumentovat, že o tom majitelé growshopů nevěděli, by bylo velice naivní a krátkozraké. Od kdy je však prodejce legálního zboží odpovědný za to, co lze s jeho zbožím potenciálně udělat? Navíc je evidentním faktem, že neexistuje ani jediná oběť onoho údajného trestného činu, ze kterého se policie growshopy snaží obvinit.

Copak někdo někdy viděl někoho, kdo by užíval, nebo dokonce zneužíval (jak to formuluje zákon) konopí či jiné zakázané látky díky činnosti těchto obchodů? Opravdu je šéf protidrogovky plk. Frydrych tak hloupý, že věří, že se mu tímto absurdním divadlem za astronomické částky z kapes daňových poplatníků podaří omezit přístup uživatelů ke konopí, potažmo jeho užívání jako takové? Vyloženě zrůdný je pak způsob, jakým byl zátah realizován – pan Frydrych, který tak rád do médií vypráví vzletná prohlášení o cti a morálce, se neštítí bez varování a bez jasného stanovení pravidel zničehonic po mnoha letech bezproblémové tolerance vrazit kudlu do zad tolika slušným, bezúhonným, pracovitým a daně platícím podnikatelům. Bohužel se zdá, že je něco shnilého ve státě českém…

A jak nově vzniklou situaci vnímají sami zasažení obchodníci? Zeptali jsme se dvou významných podnikatelů v tomto oboru. Prvním je majitel prvního growshopu v postkomunistické Evropě Ing. Michal Otipka, vlastník ochranné známky na slovo growshop, provozovatel obchodu growshop.cz a spolumajitel obchodů Growland a Growcity. Druhým pak majitel a zakladatel firmy Natural Technologies Michal Jakeš, který u nás „legalizoval“ prodej konopných semen a provozuje obchody 5semen.cz a grow4u.cz, zároveň je také vlastníkem semenné banky Naturalseeds.cz.

Co je podle vás hlavním motivem celé policejní monstrakce?

MO: Jsou dvě hlavní teorie: buď se jedná o konspiraci ohledně byznysu s léčebným konopím, anebo jde prostě o rozhodnutí jednoho člověka, který využil bezvládí a rozhodl se změnit svět k obrazu svému.

MJ: Podle mne je jediným motivem celé akce jen a pouze poškodit slušné podnikatele, kteří nedělají nic nezákonného. Je to policejní šikana se vším všudy, demonstrace arogance a policejní moci v této zemi. Většina zasahujících policistů ani pořádně nezná zákony a o nějakém judikátu, kterým se tak mohutně ohánějí státní zástupci, nemá ani páru. Celé je to obrovská hanba a facka demokracii, právu občana a podnikatelům této země.

Změnili jste ještě před zátahem něco ve svém podnikání v důsledku rozsudku nad oním zahradnictvím v Lomnici n. Popelkou, respektive po soudu se společností Hydroponic? Měli jste nějaké indicie, že k zásahu dojde?

MO: Rozhodnutí o akci rozeslala NPC krajům již v létě o prázdninách. Cílem mělo být poškodit Cannafest, zabavit co nejvíce majetku a způsobit co největší ekonomické škody. Sami policisté a státní zástupci s akcí často nesouhlasili, ale byli k ní donuceni „shora“. My jsme zaprvé měli a dosud máme pocit, že žádný zákon neporušujeme, a za druhé a to hlavně: my jsme byli s policií domluveni. Na MMM v květnu 2013 nás před začátkem navštívili zástupci vedení kriminální policie a toxi týmu Prahy 3. Dohoda, či spíše rozkaz, zněl jasně: žádné návodné tiskoviny, a vše bude v pořádku. Výslovně nám řekli, že semena, kuřácké potřeby a pěstební technika jim nevadí, tedy že je můžeme takto prodávat pohromadě. V době mezi zátahy v menších městech a Prahou jsme měli plné ruce s Cannafestem a s našimi stánky na tomto veletrhu. Opravdu nechápu, jak chce policie vysvětlit a obhájit, že perzekuují miniprodejny, zatímco veletrh na mnohonásobně větší ploše a s návštěvností kolem dvaceti tisíc lidí probíhá s jejich patronací.

MJ: V oboru zahradnictví a potřeb pro pěstování podnikám deset let. Celou dobu mám stejnou obchodní činnost, takže jsem neměl po kauze Lomnice nebo hodně podivném, řekl bych až vykonstruovaném procesu s Hydroponikem důvod cokoli měnit. Nedělám nic nezákonného a nepotřebuju nic měnit, schovávat nebo jakkoli maskovat. O tom, že by mělo dojít k zásahu, jsem žádné indicie neměl. Celý život se řídím zdravým rozumem a úsudkem. Proto mi to celé, stejně jako ostatním, přijde absurdní a ve své podstatě zrůdné. V době mezi zásahy mimo Prahu a v Praze jsem se snažil maximálně pomáhat postiženým kamarádům a obchodním partnerům, jak uklidňujícím slovem, tak i právním poradenstvím prostřednictvím mého advokáta. Razie u mne na samostatném velkoobchodě na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze 19. 11. trvala s naší velmi vydatnou pomocí 38 hodin nonstop. Naprosto pitoreskní, groteskní zásah policie ČR, jak z nějakého velmi nepovedeného déčkového filmu. Zásahovka, policajti v civilu, mačety a papírové pytle, otázky v očích policistů. Co tady děláme, co to vlastně je, proč to máme brát, k čemu slouží tohle a k čemu zas tamto… Prostě velmi fundovaný zásah proti opravdovým gangsterům. Nejvíc mne dostal zasahující policejní odborník, který posuzoval můj sortiment podle toho, co zná z vietnamských pěstíren a co ne. Cituji ho teď doslova: „To znám z vietnamský pěstírny, to berem, tohle neznám, to tu necháme.“ A jal se počítat a zabavovat motory, hadice na rozvod vzduchu, ventilátory, které má každý doma v obýváku, a tak dále. Prostě neuvěřitelná fraška, loupež v uniformě za bílého dne. Z hesla Pomáhat a chránit ve mně nadosmrti zůstane zkratka PACH.

V podnikání pokračujete i nadále. Jak? Co se změnilo po zátahu? Obáváte se další razie?

MO: Udělali jsme všechno tak, jak nám policie nakázala. Nemají sebemenší důvod, záminku ani oprávnění k další razii. Growshop.cz na Žižkově, Growland.cz na Letné a Growcity.cz v Letňanech prodává jen pěstební sortiment. Na Újezdě je nově otevřené semenářství všeho druhu Seedbank.cz.

MJ: V podnikání pokračuju, obchodní činnost jsem přerušil jenom na kritické dva dny, kdy jsem byl okrádán tímto skvělým státem, kde si zákony vysvětlují státní zástupci a policie po svém a jak se jim zrovna hodí. Po zátahu se změnilo úplně všechno. Nemám kompletní nabídku produktů, a tak vlastně nemám co prodávat. Hodně zboží jsem již doplnil, ale  tak poměrně výrazně poklesly tržby. Další razie se obávám jen a pouze z důvodu naprosté nedůvěry v právní stát jménem Česká republika. Tady je totiž možné všechno.

V jaké fázi se aktuálně nachází vyšetřování? Vrátili vám něco ze zabavených věcí?

MO: Zatím podáváme vysvětlení. Jak se jmenujeme, jak se jmenuje naše firma, kde sídlí, zda jsme měli e-shop, kdo je jednatel… A to je tak vše. Snaží se zbavit odpovědnosti a přehrát to na jinou pražskou část, říká se tomu určení místní příslušnosti. Jinak policejní technik má čas až v druhé půlce ledna, takže musíme počkat. Nevědí, podle čeho rozhodovat, tak raději vyčkávají. Vlastně nikdo nic neví. Mimo záznam mi řekli, že to musí nějak vymyslet, jak to uhrát ke všeobecné spokojenosti. Že ani oni nevidí znaky trestného činu, ale dostali to rozkazem a zůstali v tom.

MJ: Dodnes, tedy 17. 12. 2013, nejsem z ničeho obviněn, mé podání vysvětlení proběhlo 21. 11. 2013 a od té doby nic. Tento stát prostřednictvím státních zástupců a jejich tykadel, policistů, umí velice rychle ničit a bořit, ale strašně dlouho jim trvá uvádět věci do původního stavu. O nějakých omluvách ani nemluvě. Po zkušenostech ze zásahu očekávám, že na mne obvinění buď vykonstruují, nebo mi žádné nesdělí. Nevrátili mi zatím vůbec nic.

Jak probíhá komunikace či spolupráce mezi jednotlivými growshopy? Připravujete nějakou společnou akci, nebo se spíš každý chystá hájit nezávisle?

MO: S většinou growshopů spolupracujeme na společné obhajobě či alespoň shromáždění podkladů a dokumentů. Samozřejmě ne všichni se chtějí kamarádit a každý se ve finále musí hájit sám, protože pořád jde o desítky jednotlivých případů. Do dvou dnů se samozřejmě objevily hyeny, či chcete-li draví podnikatelé, kteří hned volali našim dodavatelům, že převezmou náš byznys, resp. distribuci. Zasloužili by nakopat.

MJ: Většina v té době postižených podnikatelů se zúčastnila schůzky, kterou jsem s pomocí Lukáše Běhala, pořadatele Cannafestu, svolal a realizoval právě na Cannafestu. Byl tam můj advokát a snažil se poradit, jak mají okradení majitelé obchodů postupovat. Většina z těch lidí do té doby neměla s policií nic společného. Doufám, že tato schůzka byla prospěšná a většině lidí alespoň nějak pomohla. Myslím, že je důležité, aby si každý z postižených touto státní zvůlí uvědomil, že v tom stejně zůstane každý sám a bude si muset i sám poradit a zvládnout to. Každý případ je jiný a pracuje na tom spousta státních zástupců i policistů, ze strany orgánů činných v trestním řízení se objevuje mnoho různých výkladů. Každý se může i se svým právníkem obrátit na mého advokáta a nechat si poradit. Určitá součinnost našich právních zástupců je myslím velmi na místě.

Co si myslíte o možné souvislosti se schválením „zákona o léčebném konopí“ a nastupujícím konopím do lékáren?

MO: Možná tu je, ale neviděl jsem zatím žádný důkaz. Bylo by hodně špatné ohrozit nevhodně zvolenou obhajobou tak pozitivní věc, jako je projekt léčebného konopí.

MJ: To jsou spekulace a nechci je nějak zbytečně bez důkazů rozšiřovat. Díky časovému sledu zásahu a udělení licencí pro dovoz předraženého konopí do lékáren se toto nabízí, ale myslím, že pravda může být jinde. To ukáže čas a výsledky trestních řízení, obstrukce vyšetřujících orgánů a tak dál.

Jaké jsou a jak vnímáte reakce veřejnosti? A jak se k situaci stavějí výrobci a dodavatelé vašeho zboží?

MO: Myslím si, že veřejnost je na naší straně. Dost lidí pochopilo, že to není jen o nějakých growshopech, ale o svobodě a právu. Na druhou stranu každý má svých problémů dost, každý druhý den je nějaká nová kauza a sám nevím, co bych lidem poradil, co by měli dělat či jak by mohli pomoci. Hodně firem nás podpořilo a přispělo do společného fondu. Naši dodavatelé nás mimoto podpořili tím, že nám poslali zboží na splatnost, abychom byli hned schopni dodávat našim klientům.

MJ: Osobně jsem se setkal u všech lidí jen s kroucením hlavou a otazníky v očích. Celé to nemá žádný racionální základ, takže těžko očekávat od rozumných lidí něco jiného, než že nás podpoří a odsoudí tu policejní trapnost, šikanu a ponižování v naprosté většině slušných lidí, živnostníků a podnikatelů. Bohužel tady jde především o čas a stejně si budeme muset všichni nakonec pomoci sami.

Jak odhadujete další vývoj a konečný výsledek vyšetřování? A jak celou věc hodnotí vaši právníci?

MO: Žalobci se budou snažit zbavit odpovědnosti. Problém je, že nemohou přiznat chybu a naprostou nepřipravenost akce. Budou se snažit najít sebemenší záminku či právní kličku. V jedné rovině pohledu to bude takový test naší demokracie a právní vyspělosti. S naší obhajobou nemůžeme v právním státě prohrát. A vědí to nejen naši právníci, ale mnoho policistů, státních zástupců i soudců. Nežijeme ve vzduchoprázdnu. Tato akce zasáhla minimálně 400 až 500 lidí a podílelo se na ní přes 300 policistů. Ti všichni mají oči, uši a mozek a viděli tu absurditu a frašku. A říkají o tom dalším lidem. Podívejte se na vyjádření policejních mluvčí či přímo policistů do médií. Jen bezduše omílají nesmysly typu „květináč sloužící k pěstování marihuany s co největším obsahem THC…“ Čím dřív to zastaví, tím menší budou škody a následné náhrady. Snad to tam někomu rozumnému nahoře dojde co nejdříve.

MJ: Tady mohu mluvit jen sám za sebe. Jsem sice poměrně detailně informován i o jiných případech, ale netuším, jak budou probíhat vyšetřování v konkrétních kauzách. Už razance zásahu byla velmi odlišná, na severní Moravě to zasmrádalo až gestapáckými praktikami. Další průběh odhaduji na maximální zdržování ze strany vyšetřovatelů a státních zástupců, tlak na soudce a snaha vláčet nás po soudech celé roky. Většina z nás ten tlak neustojí, zkrachuje a nebude mít ani na toho advokáta. Takhle bych řekl, že přemýšlí ti, co tohle nařídili a zpunktovali. Je to obrovská hanba a ostuda této země a z daní placených představitelů zákona. A jejich případné omyly a absurdní chyby zase zaplatíme my všichni, daňoví poplatníci. Dokud v této zemi, a toto neříkám zdaleka poprvé, nebude hmotná nebo jakákoli jiná osobní zodpovědnost státních činitelů (policie, státních zástupců, soudců, politiků), nemůžeme očekávat zlepšení. Výsledek je tedy ve hvězdách, snad se najdou rozumní soudci a vše dopadne dobře. Onen zákon o šíření toxikomanie jsou totiž tak široce rozevřené nůžky, že se opravdu velmi divím, jak je možné provozovat lékárnu, drogerii, laboratorní potřeby, nožířství, prodej zbraní a střeliva, zahradní řetězce, trafiky atd. Takových šiřitelů nejen toxikomanie najdeme na telefonní seznam.

Jak se podle vás změní situace na konopné scéně v případě, že by se vás (nedej pámbu) policii/NPC podařilo zlikvidovat? Máte představu, co budete v takovém případě dělat?

MO: Přiznám se, že jsem se s konopím nechtěl moc veřejně spojovat. Přeci jen mám v životě i jiné cíle než mít growshop. Ale tohle je fakt moc. Strašně mě namotivovali se tomu postavit. Takže není cesta, jak nás zastavit. Přinejhorším si otevřeme normální zahradnictví s květinářstvím. Nebo to prostě budeme prodávat ze sousedního státu a dáme dopravu zdarma, jen abychom ukázali, že tuhle normální věc žádná demence nezastaví. Je ale potřeba říci, že nám nejde o žádnou válku s policií. My se opravdu snažili domluvit. Většina policistů jsou normální a rozumní lidé. Je mi jich i celkem líto, neplatí jim přesčasy, mají hrozné a zastaralé vybavení, peněz mají brutálně málo. Sami vědí, že jsou jen něčím nástrojem, a docela je to štve. Tohle je opravdu akce omezené zpátečnické kliky uvnitř policie.

MJ: Při jakékoli podobné krizi obvykle dochází k tomu, že se ta subkultura, jíž se to týká, ještě více semkne, bude držet spolu a hledat zákonné prostředky na svou obranu. Zakládat občanské iniciativy, spolky, sdružení, psát petice. V případě, že se těm chytrákům podaří zlikvidovat growshopy nebo prodejny, které tak dle vlastního uvážení označí, způsobí tím především poměrně značné ztráty už tak prázdné státní kase. Asi je jim jedno, že se tu hospodaří se schodkem v miliardách. Pochopitelně to nejsou jenom ztráty na příjmech z daňových odvodů, ale i výdaje na možné nezaměstnané, kteří touto situací zcela jistě vzniknou. O dalších sociálních dopadech ani nemluvě. Spousta poškozených má malé děti, rodiny. Tam všude se toto promítne. Opravdu skvělý stát pro život a podnikání. Já konkrétně teď nejsem vůbec schopen odhadnout, co bude dál a jestli to jako jeden ze dvou opravdových velkoobchodů v ČR ustojím. Náklady jsou velké a odbyt omezený. Ale jen tak se mi to vzdát nechce, je to deset let opravdu tvrdé práce a dřiny. Ovšem pokud se tu setkám ještě navíc s tendenčním vyšetřováním státního zástupce a policie v mé, jak se co nevidět ukáže vymyšlené kauze, budu zvažovat, a to myslím naprosto vážně, odchod z této země. Myslím si, že existují místa, kde si stát podnikatelů váží, podporuje je a nezatěžuje je nesmyslnou byrokracií, nehází klacky pod nohy, neškodí a nenazývá živnostníka parazitem! Je mi 42 let a s bolševikem už jsem si v dospívání užil až dost. A tohle mi nápadně připomíná, co už se tu jednou dělo. Nicméně, vážení čtenáři, hlavu vzhůru! Je prostě potřeba přestat být lhostejný a bojovat za svá práva. Dnes se to stalo nám, zítra se to může stát komukoli z vás, ani nevíte jak. Každopádně všem přeji do nového roku 2014 především hodně zdraví a úspěchů. Redakci Legalizace děkuji za jejich objektivní informace a přeji jí, aby tato loďka na rozbouřeném moři jménem Česká republika nepotkala žádný útes a plula svobodně dál do každé domácnosti ke všem svým čtenářům!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!