Aktuální článek
Osobnost Legalizace: Zdeněk Majzlík

Osobnost Legalizace: Zdeněk Majzlík

  • Starostlivý otec nemocné dcery, která potřebuje konopí na zmírnění příznaků roztroušené sklerózy. Kvůli špatné konopné legislativě se zněj stal pěstitel, aktivista a osobnost legalizace.

Věk: 68 let

Povolání: Nyní důchodce. Ale celý život jsem pracoval v energetice. Naposledy jako správce paliva na Jaderné elektrárně Temelín. Takže mojí prací bylo řídit manipulace s čerstvým a vyhořelým palivem. Ale doma musíme stejně svítit žárovkami. I když zhasneme, já ani nebliknu.

Aktivity: Články, rozhovory v TV a rozhlase, korespondence s politiky a státními úředníky, účast a vystupování na Cannafestu a MMM, atd.

Jak ses setkal s konopím a co zapříčinilo tvůj zájem o jeho legalizaci?

Vlastně až když moje dcera onemocněla roztroušenou sklerózou. To jí bylo 27 let. A deset let stačilo k tomu, aby z holky, která závodně tančila a koncertně hrála na kytaru, byla totální, křečí a bolestí zkroucená nepohyblivá troska, která již dokázala myslet pouze na to, jak z tohoto světa odejít.Pak jí jeden kamarád nabídl, jestli by nechtěla vyzkoušet konopí, že o tom něco slyšel.A do týdne dcera opět zkoušela chodit sama. Sice o berlích, ale sama. Tehdy jsem do toho moc zapojený nebyl, a ani jsem tomu ještě moc nevěřil.
Jenže pak se to její manželství rozpadlo, my jsme dceru odvezli k nám domů a její bývalý jí všechno konopí spálil. A já jsem za pár dnů měl doma třicetisedmikilové klubíčko křečí, bolesti a hrůzy, která mne prosilo, abych mu pomohl zemřít.Kdo něco takového nezažil, nedokáže si to představit. Moje žena proplakala celé noci.Naštěstí se objevili její přátelé a vše se zase napravilo. S tím, co nám přinesli, jsme pak vydrželi až do naší první sklizně.
Toto velice zlé období ale mělo i jedno pozitivum. Najednou jsem sám viděl, co konopí dokáže. Bylina, kterou si na zahrádce vypěstuješ prakticky zadarmo, dokázala během jedné minuty to, co nedokázaly dlouhodobě užívané a velmi drahé léky. A tak se ze mne stal pěstitel.

Co ti na současné legislativě konopí vadí nejvíce?

Asi ta nelogičnost věci. Vysoce návykové a nebezpečné látky, jako je alkohol a tabák, jsou povoleny, ale nesrovnatelně méně návyková a dokonce léčivá látka je zakázána. Jaká je v tom logika? Tím nechci říci, že se má alkohol a tabák zakázat. Ale proč v té naší zemi platí, že jestli se někdo chce uchlastat nebo prokouřit až k rakovině, je mu to za poměrně malý peníz umožněno, a ještě k tomu má servis celého zdravotnictví, ale když se tentýž člověk chce léčit konopím ze své zahrádky, tak riskuje kriminál?

Jaká by podle tebe byla ideální legislativa a regulace konopí?

Politici neustále hovoří o černém trhu s konopím, ale přitom svými nařízeními na něm uměle udržují vysokou cenu.Mne stojí vypěstování a zpracování konopí pro mou dceru na celý rok 300 korun. Žraloci kolem Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ale chtějí, aby se za ně měsíčně v lékárně platilo 10 až 30 tisíc korun.To je buď totální zhovadilost myšlení těch lidí, nebo je to zlý záměr.
Proč by se nemohly na konopí vztahovat naprosto stejné zákony a nařízení, jaké se vztahují na tabák a alkohol? Prakticky okamžitě by se tím zlikvidoval černý trh a jsem si naprosto jistý, že množství uživatelů by se nezvýšilo ani o procento.


“Jestliže někdo do oficální zprávy napíše, že konopí zařazuje mezi léčiva, a hned v dalším odstavci prohlásí, že na něj pojišťovny nesmějí přispívat, protože konopí nic neléčí, je to buď magor nebo zločinec.”

Tvá dcera je členkou petičního výboru, který usiluje o zpřístupnění konopí do lékáren. Je něco, co ti na jejich návrhu zpřístupnění konopí do lékáren nevyhovuje?

Ne. Já jsem tuto petici taky podpořil. Psal jsem články na Facebook a rozesílal řetězové e-maily, a dnes už je pod tou peticí podepsáno přes 53 000 lidí. To není málo.

Dosáhl jsi již na své cestě k legalizaci konopí nějakých úspěchů?

Nu třeba ten raketový růst počtu podpisů pod peticí po mých aktivitách na FB a e-mailu. Ale taky mi bylo sděleno, že moje dopisy poslancům, senátorům a členům vlády byly asi tím posledním hřebíčkem do rakve odpůrců přijetí zákona 50/2012 Sb., kterým se léčba konopím v našem státě povoluje. Jestli je to pravda, nevím. Ale pokud ano, jsem rád, že jsem jej tam „zarazil“. Ten zákon není dokonalý, ale přeci jen je to pokrok.

Co nebo koho vnímáš jako největší překážku při snaze legalizovat konopí v naší zemi?

SÚKL a tu bandu politických a medicínských darebáků na něj nalepených. Jestliže někdo do oficiální zprávy napíše, že konopí zařazuje mezi léčiva, a hned v dalším odstavci prohlásí, že na něj pojišťovny nesmějí přispívat, protože konopí nic neléčí, je to buď magor, nebo zločinec. Ve zdůvodnění tohoto paskvilu je jedna lež na druhé. To není organizace, která by dbala na to, aby léky, které schvaluje pro užívání v tomto státě, skutečně léčily. Ten jejich elaborát mi spíš připadá jako příprava na další oškubávání nemocných a starých lidí.

Ale k tomuto bych rád dodal ještě něco. Na moje dopisy mi spousta poslanců a senátorů odpověděla velmi vstřícně a přidali do své odpovědi i vlastní zkušenosti. Až jsem se divil.

A tak jsem se dověděl o poslancích, kteří každý rok potřebují konopí pro nemocného člena své rodiny. Dostal jsem dokonce dopis od soudce Ústavního soudu, jehož syn má roztroušenou sklerózu, léky proti křečím a bolesti mu již také nepomáhají, a tak se léčí konopím. A včera jsem si podával ruku s předsedou jedné naší parlamentní strany, který před nedávnem sháněl konopí pro svou nemocnou příbuznou. A když se toto všechno dozvíš, zcela zákonitě tě musí napadnout jedna jediná otázka: Co to je za podivné lidi, kteří v naší zemi rozhodují o tom, jestli konopí je anebo není léčivá rostlina?

Souhlasíš s legitimitou požadavku dospělého člověka užívat konopí i rekreačně?

Ano a plně. Ale opět za stejných podmínek, jako s tím alkoholem. Dát si jointa a pak lézt za volant – to udělá jenom blb.

Co bys popřál nebo poradil našim čtenářům a příznivcům konopí?

Nenamlouvejme si, že žijeme ve svobodné a demokratické zemi, ve které se naslouchá steskům prostých lidí a kde stát hledá cesty, jak jim pomoci. Není to pravda. Tady byl diktát ideologie pouze nahrazen diktátem amorálních zrůd. V boji za legalizaci konopí nejde jen o nějakou léčivou kytku. Tady jde o práva a svobodu člověka. A tak nám všem přeji, abychom vydrželi a nevzdali to!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!