Aktuální článek
Adiktologické služby protestují proti návratu protidrogové politiky do pravěku

Adiktologické služby protestují proti návratu protidrogové politiky do pravěku

  • V úterý 5. října v poledne zastavily na čtvrt hodiny provoz adiktologické služby po celé České republice.

Stalo se tak na protest proti národní koordinátorce pro oblast protidrogové politiky Jarmile Vedralové a způsobu, jímž od svého nástupu do funkce v roce 2018 vede Odbor protidrogové politiky. Zaměstnanci adiktologických služeb se v rámci protestu   s plakáty, na nichž se skvěl nápis: „Odvolejte Vedralovou, vrací moderní českou protidrogovou politiku do pravěku.“

„Jde o jednomyslné vyjádření názoru adiktologických služeb,“ podotýká jeden z organizátorů Matěj Hollan, ředitel Asociace nestátních organizací. „Vedralová Odbor protidrogové politiky personálně zničila natolik, že není schopen plnit své základní funkce,“ shrnuje hlavní důvod protestu. Poslední kapku v tomto ohledu představuje odchod Viktora Mravčíka z postu vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti, jejž zastával celých dvacet let.

Svůj odchod Mravčík oznámil 4. října na Facebooku: „Tím nejdůležitějším faktorem, který rozhodl o mém odchodu, je vývoj politiky v oblasti závislostí. Opakované pokusy rozbít funkční, v zahraničí oceňovaný systém koordinace drogové politiky v ČR, (…) upřednostňování formálně byrokratických postupů před odbornými pohledy a názory, neschopnost korekce zásadních přešlapů v drogové politice (posledním příkladem je trestní stíhání vydavatele magazínu Legalizace, které by podle mého názoru moderní drogová politika měla odsoudit), bránění pokusům o moderní zákonnou regulaci v oblasti návykových látek a v poskytování adiktologických služeb.“

Poslední kapku v tomto ohledu představuje odchod Viktora Mravčíka z postu vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Kritika na Vedralovou nicméně nepadá z čistého nebe – mnozí ji kritizovali už v době jejího nástupu do funkce v roce 2018 jakožto nekompetentní zastánkyni represí. Do Odboru protidrogové politiky přešla Vedralová z ministerstva zdravotnictví, kde měla patnáct let na starosti problematiku tabáku a alkoholu.

„Výsledkem je, že protialkoholní léčba tady prakticky neexistuje a v užívání tabáku jsme jedni z nejhorších v Evropě,“ zhodnotil tehdy pro Deník její práci Jiří Richter, ředitel organizace Sananim. Premiér Andrej Babiš se jí nicméně zastával se slovy, že odbor konečně povede „ne někdo z neziskovky, ale odbornice, která rozumí státní správě.“

Kontaktní centrum Litoměřice a Terénní program Litoměřicka.

Projevuje se to jako vlastnictví Mafry Babišem

„Odbor dnes nefunguje ani z hlediska základních úřednických funkcí, jakými jsou třeba včasné vypsání dotačního řízení. Vedralová nemá ani odbornou znalost, ani odbornou schopnost. Nerozumí ani službám, ani prevenci, ač se prevencí neustále zaštiťuje. Nebojuje o peníze pro svůj odbor – o ty musíme bojovat my. Dokud kolem sebe měla schopné dobré úředníky, nebylo to tak nebezpečné,“ shrnuje působení Vedralové její předchůdce ve funkci a ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

„Projevuje se to jako vlastnictví Mafry Babišem,“ reaguje Hollan na otázku, zda se v praxi projevuje, že je protidrogová koordinátorka považována za zastánkyni represí. „Navenek nic nedělá. Opakuje, že nemá informace. Že je třeba vyvažovat. Že není jen harm reduction přístup, že jsou i jiné přístupy. Jenže za Vobořila by se nemohlo stát, že koordinátor nebije na poplach, když se objeví snaha kriminalizovat časopis o konopí.“

Terapeutické komunity.

Již v roce 2018 se spekulovalo o tom, že členku ČSSD Vedralovou do funkce prolobbovalo ministerstvo zdravotnictví se záměrem konečně přesunout protidrogovou agendu z Úřadu vlády pod svá křídla. O uskutečnění tohoto záměru se státní správa v minulosti opakovaně pokoušela, pokaždé však narazila na odpor odborné veřejnosti, jež upozorňovala na nutnost řešit protidrogovou agendu mezirezortně.

Za Vobořila by se nemohlo stát, že koordinátor nebije na poplach, když se objeví snaha kriminalizovat časopis o konopí.

A vskutku, když se letos v červnu odehrál další pokus přesunout protidrogovou agendu pod ministerstvo zdravotnictví, Vedralová tomu na rozdíl od expertů nikterak nebránila. Odborníci se proto obávají, že další pokus o přestěhování protidrogové agendy pod ministerstvo zdravotnictví se odehraje po volbách. A že spolu s ním spadne do koše i pět let připravovaný zákon o agentuře pro koordinaci a financování služeb, jejž považují za řešení adiktologické péče u nás. „Je to buď, anebo. Buď Vedralová odejde, anebo půjde liberální přístup do kopru. Slovensko je za rohem,“ uzavírá Hollan.

Na reakci Vedralové čeká magazín Legalizace zatím marně. ČTK už nicméně Vedralová odpověděla, že ke svému odchodu nevidí důvod a že protest považuje za součást předvolebního boje.

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!