Aktuální článek
Americká Národní protidrogová agentura navrhla zvýšení objemu výroby psilocybinu a konopí pro účely výzkumu

Americká Národní protidrogová agentura navrhla zvýšení objemu výroby psilocybinu a konopí pro účely výzkumu

  • Je třeba upravit kvóty na jejich legální výrobu tak, aby bylo zajištěno dostatek těchto substancí potřebný k realizaci výzkumu na poli medicíny.

DEA jako hlavní protidrogový orgán ve Spojených státech poprvé v dějinách vyjádřila svou podporu výzkumu donedávna stigmatizovaných „návykových“ látek, který je ale podmíněn schválením zvýšení kvót na jejich pěstování a výrobu.

Zástupci DEA, což je obdoba české Národní protidrogové centrály, navrhují, aby byl v letošním roce celonárodně navýšen povolený objem vyprodukovaného konopí a psilocybinu pro účely medicínského výzkumu, jehož hlavním cílem je vývoj a výroba nových léčiv.

Nový veřejný zájem?

V nedávno zveřejněné zprávě představitelé DEA podrobně popsali nutnost výrazného zvýšení kvót na výrobu některých návykových látek spadajících do první třídy nebezpečnosti, „které je přímo spojené s narůstajícím zájmem subjektů registrovaných v rámci DEA o studium a využití psychotropních substancí v medicíně a provádění klinických studií k potvrzení jejich účinnosti“.

Především se jedná o studium účinků konopí, které je základním předpokladem pro legalizaci nových léčebných preparátů Úřadem pro potraviny a léčiva.

„DEA plně podporuje kontrolovaný výzkum některých návykových látek z první kategorie nebezpečnosti. Je třeba upravit kvóty na jejich legální výrobu tak, aby bylo zajištěno dostatečné množství těchto substancí potřebné k realizaci výzkumných projektů na poli medicíny. Především se pak jedná o studium účinků konopí, které je základním předpokladem pro legalizaci nových léčebných preparátů Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA).“

Dva miliony gramů

V požadavku DEA se uvádí, že je třeba zvýšit limity na výrobu konopí pro výzkumné účely z 1,5 milionu gramů ročně na dva miliony a také navýšit kapacitu produkce konopného extraktu z letošních 200 000 gramů na 500 000 gramů.

Podobně výrazné změny požaduje DEA také v případě psilocybinu. V současné době mají vědci k dispozici pouze 30 gramů této látky ročně, v budoucnu by toto množství mělo stoupnout o závratných 4 900 procent na 1 500 gramů.

Po zveřejnění své zprávy bude DEA 30 dnů shromažďovat komentáře a doplňující návrhy od odborné veřejnosti. Než bude o kvótách na rok 2021 definitivně rozhodnuto, může být v případě potřeby svoláno také veřejné slyšení.

Už v květnu DEA navrhla, aby mohli certifikovaní výrobci konopí pro výzkumné účely z jednotlivých států získat povolení také na federální úrovni a spolupracovat tak s vědci ze všech amerických států. Právníci, zástupci výrobců i akademická sféra se snaží podobnou změnu prosadit už řadu dlouhých let. Od roku 1968 až do poměrně nedávné minulosti byla jediným licencovaným americkým dodavatelem konopí pro výzkum Univerzita v Mississippi.

V současné době mají vědci k dispozici pouze 30 gramů psilocybinu ročně, v budoucnu by toto množství mělo stoupnout o 4 900 procent na 1 500 gramů.

Zatímco DEA se snaží prosadit nové podmínky pro studium konopí, administrativa prezidenta Bidena zatím nepodporuje jeho legalizaci na federální úrovni. Odborný panel se odmítl zabývat peticí, která by přiměla příslušné úřady ke změně klasifikace konopí. Navzdory tomuto neúspěchu se ale blýská na lepší časy a jeden z přítomných soudců prohlásil, že přeřazení konopí mezi látky nižší třídy nebezpečnosti je stále možné.

Čas na reklasifikaci

„Přes celkový zamítavý postoj komise se domnívám, že DEA by mohla mít povinnost zahájit proces reklasifikace konopí. Autoři a signatáři petice nabízejí velmi silné argumenty, přičemž jedním z nejrelevantnějších je skutečnost, že protidrogová agentura v minulosti opakovaně špatně interpretovala závěry kontrolních orgánů a tvrdila, že konopí nemá v medicíně žádné obecně přijímané využití“, napsal ve svém stanovisku soudce Paul Watford.

V letošním roce došlo k zatím bezprecedentní vlně legalizace konopí na úrovni států a po předchozích zamítavých stanoviscích Senátu, který až do začátku letošního roku kontrolovali republikáni, bude ve Sněmovně reprezentantů ke schválení předložen federální zákon o dekriminalizaci konopí a také několik dalších, dříve neúspěšných návrhů týkajících se výroby, prodeje a užívání konopí.

Zdroj: US DEA suggests big increase of cannabis and psilocybin production for research

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!