Aktuální článek
Americké státy vydělaly loni na daních z rekreačního konopí 2,7 miliardy dolarů

Americké státy vydělaly loni na daních z rekreačního konopí 2,7 miliardy dolarů

  • Podle nové zprávy od proreformní organizace Marijuana Policy Project (MPP) si americké státy přišly i v pandemickém roce díky legalizaci na miliardy dolarů.

MPP uvádí, že od roku 2014 si státy díky konopí pro rekreační účely přišly na 7,9 miliardy dolarů (v přepočtu 165,85 miliardy korun), z toho 2,7 miliard (v přepočtu 56,68 miliardy korun) jen za rok 2020.

Ve zprávě dále stojí, že Kalifornie, v níž se rekreační užívání konopí povolilo v roce 2016, loni na daních z něj vydělala miliardu dolarů (v přepočtu přes 20 miliard korun).

„Legalizace se ukázala být dobrou investicí. Státy tak těží nejenom z výhod regulovaného trhu a úbytku zatčení kvůli držení konopí, ale také na tom všem přímo vydělávají,“ poznamenal v květnovém prohlášení Jared Moffat, vedoucí státních kampaní MPP.

Již 18 států

V nedávné době došlo k povolení regulovaného a zdaněného prodeje rekreačního konopí pro osoby starší 21 let v 18 amerických státech. Z toho osm z nich legalizovalo v posledních dvou letech a sedm dokonce ještě ani nezačalo konopí danit.

Loni se ve státech Arizona, Montana, New Jersey a Jižní Dakota v referendu odhlasovala legalizace. První jmenovaný stát začal s prodejem konopí letos 21. ledna, ale ostatní tři zatím ještě nezapočaly.

„Být zákonodárcem nebo voličem ve státě, kde zatím k legalizaci nedošlo, začal bych mít strach, že o hodně přicházím.“

Letos už stihli zákonodárci legalizovat ve třech státech – New Yorku, Novém Mexiku a Virginii.

Podle zprávy kontrolního úřadu by si New York mohl na daních z konopí brzy přijít na 245 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 5,2 miliardy korun). Letos by částka měla činit zatím rekordních 20 milionů dolarů (v přepočtu 424 milionů korun), ale v roce 2022 by se měla vyšplhat na 115 milionů (v přepočtu asi 2,4 miliardy korun), v roce 2023 na 158 milionů (v přepočtu 3,3 miliardy korun) a nakonec v roce 2024 na slibovaných 245 milionů.

Smysluplné využití

V květnové zprávě organizace MPP také vyzdvihla, jak některé státy daňové výnosy z konopí využívají.

Na Aljašce se půlka peněz investuje do fondu na snížení kriminální recidivy, aby došlo k vylepšení programů, které připravují bývalé vězně na návrat do společnosti. Kalifornie zase financuje komunitní programy pro ty, na něž nepříznivé dopadly protidrogové zákony.

V Coloradu, Michiganu a Oregonu se miliony dolarů využily ke zlepšení stavu veřejného školství. V posledních sedmi letech se ve státě Colorado do školního systému investovalo z daní celkem 404,5 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 8,5 miliardy korun).

„Napříč Spojenými státy se daněmi z konopí financují školy, zdravotní péče a celá řada prospěšných veřejných programů.“

„Před legalizací na konopí vydělával jen černý trh, který ohrožoval veřejné bezpečí a ničil komunity. Nyní se ovšem napříč Spojenými státy daněmi z konopí financují školy, zdravotní péče a celá řada prospěšných veřejných programů,“ uvedl Moffat.

„Být zákonodárcem nebo voličem ve státě, kde zatím k legalizaci nedošlo, začal bych mít strach, že o hodně přicházím. Zdaněné peníze z prodeje konopí napomáhají sociálním vládním programům a čísla nám ukazují, že jakmile se konopné produkty dostanou na trh, výnosy s každým rokem stoupají. Každý stát, který proti konopí stále bojuje, by se měl nad sebou pořádně zamyslet a změnit to. A čísla dosvědčují, že čím dříve tak učiní, tím lépe,“ dodal.

Zdroj: States With Legal Recreational Marijuana Made $2.7 Billion in Tax Revenue Last Year, Report Finds

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!