Aktuální článek
Antibiotický potenciál konopí

Antibiotický potenciál konopí

Redakce
  • Jak na bakterie odolné vůči běžným antibiotikům?

Konopí by mohlo posloužit jako efektivní zbraň proti takzvaným superbakteriím – tedy bakteriím, které jsou odolné vůči běžným antibiotikům.

Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) považují rezistenci k antibiotikům za jednu z největších globálních hrozeb pro zdraví ve 21. století. Jenom v roce 2016 zavinily rezistentní bakterie podle WHO celosvětově přibližně 700 tisíc úmrtí. Předpokládá se, že v následujících desetiletích se počet obětí zvýší až na několik milionů ročně. Celou situaci navíc komplikují superbakterie, které jsou vůči standardní léčbě zcela odolné. Lidstvu se ke všemu za posledních padesát let nepodařilo vyvinout žádná nová antibiotika.

Rezistentní bakterie

Bakterie Staphylococcus aureus, která se v nemocničním prostředí řadí mezi nejčastější patogeny, způsobuje onemocnění kůže. Mnohdy ovšem dokáže proniknout i do těla a napadat orgány. Pokud se dostane kupříkladu do srdce, způsobuje infekci krevního řečiště (sepsi). Mezi ty nejobtížnější rezistentní bakterie patří i meticilin-rezistentní zlatý stafylokok (MRSA), který v poslední době nese vinu za čím dál tím více úmrtí.

Antibiotické účinky konopí jsou známé po tisíce let. Už starověcí Egypťané, Číňané, Arabové a Řekové psali o konopných mastech.

MRSA a jemu podobné bakterie za svou zvýšenou odolnost k antibiotikům vděčí takzvanému biofilmu – husté buněčné struktuře obklopené vylučovanými polymery, díky nimž se bakterie dokáží vázat na různé povrchy. Biofilmy zlatého stafylokoka se běžně nalézají na zdravotnických implantátech, jako jsou umělé srdeční chlopně, kloubní náhrady nebo cévky. Objev antibiotika, které by proti MRSA a jiným bakteriálním biofilmům účinkovalo, by byl pro boj s odolnými superbakteriemi naprosto zásadní.

MRSA a mrtvé neurofily (typ bílých krvinek).

Přerušený výzkum

Antibiotické účinky konopí jsou lidstvu známy již po tisíce let. Už starověcí Egypťané, Číňané, Arabové a Řekové psali o konopných mastech, které užívali ať už jako dezinfekci ran, nebo proti lepře či jiným onemocněním pokožky. V rámci léčby dýchací a trávicí soustavy se části rostliny dokonce i jedly. Vzhledem ke svým omamným vlastnostem byl kanabinoid THC bohužel nakonec zakázán, kvůli čemuž se pro potřeby léčení postupně konopí přestalo využívat. Antibakteriálním potenciálem konopí se vědci zabývali od půlky padesátých let (na Univerzitě Palackého v Olomouci) a následně během šedesátých let minulého století. Výzkum byl obnoven roku 2008, kdy výzkumníci zjistili, že některé kanabinoidy vykazují proti MRSA antibiotickou aktivitu.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 63, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!