Omezit nevolnosti a nutkání na zvracení vyvolané jak onemocněními, tak případně samotnou léčbou představuje jednu z nejzávažnějších výzev pro zdravotní péči.
Předchozí výzkumy ukázaly, že metabolicky stabilní analog endokanabinoidu anandamidu nazvaný metanandamid (mAEA) má nejspíš ve srovnání s hlavním psychoaktivním kanabinoidem THC za následek menší narušení kognitivních funkcí. Tyto poznatky naznačují, že endokanabinoidy by mohly představovat lepší alternativu současných léčiv.
Pro ověření dřívějších poznatků se následující studie zabývala srovnáváním účinků THC (0,032–0,1 mg/kg) a mAEA (3,2–10,0 mg/kg) proti nevolnosti. Látky byly testovány na zvířatech, konkrétně šlo o kotuly veverovité, u kterých se za pomocí nikotinu a chloridu lithného navodily pocity na zvracení a nadměrné prodromální slinění.
Předběžná léčba s 0,1 mg/kg THC u všech subjektů zastavila nutkání zvracet a zmírnila slinění vyvolané nikotinem. To samé se podařilo i u tří ze čtyř subjektů, u kterých se zvracení a slinění navodily chloridem lithným. Předběžná léčba s 10 mg/kg mAEA u tří ze čtyř subjektů zastavila nutkání zvracet vyvolané nikotinem. Pocity na zvracení způsobené chloridem lithným však zastavila jen u jednoho ze čtyř. Nadměrné slinění se podařilo zmírnit v případě obou látek.
Je důležité poukázat na to, že ačkoli se THC ukázalo být několikanásobně účinnější, tak mírné kognitivní účinky mAEA prokázané v předchozích studiích naznačují, že by tento analog mohl za příhodných klinických podmínek představovat vhodnou léčebnou metodu. To za předpokladu, že by bylo nutné zvracení zastavit a zároveň se vyvarovat vedlejších účinků spojených s THC.
Zdroj: Antiemetic Effects of Cannabinoid Agonists in Nonhuman Primates