Basilej: Kolébka LSD

Redakce
  • Devatenáctého dubna se na počest Hofmannova objevu LSD slaví Den cyklistů.

Při výzkumu v Basileji objevil v roce 1943 Albert Hofmann čirou náhodou halucinogenní účinky LSD, psychedelické látky, která o několik desítek let později zásadně ovlivnila celou lidskou společnost od popkultury až po psychologii a výzkum mozku.

Když se vás někdo zeptá, jaké události ze světa cyklistiky se nesmazatelně zapsaly do lidských dějin, jako první si patrně vybavíte peloton závodníků v pestrých dresech na Tour de France. Lidé po celém světě si dnes ale připomínají i jednu mnohem kratší, leč o to významnější projížďku, která se udála jednoho dubnového večera v 1943 ve švýcarské Basileji. Na kole tehdy neseděl žádný závodník, ale 37letý vědec Albert Hofmann, který na sobě zrovna vyzkoušel novou látku zvanou diethylamid kyseliny lysergové. Té dnes nikdo neřekne jinak než LSD.

Hofmann popsal psychedelickou projížďku exaktně a vědecky, což u tak intenzivního zážitku není vůbec jednoduché. „Začaly se na mě valit pestré a proměnlivé kaleidoskopické fraktály, které se do sebe hroutily v kruzích a spirálách, vybuchovaly v záplavě barev a neustále se přestavovaly a prolínaly,“ uvádí ve své knize LSD – mé nezvedené dítě. „Veškeré sluchové podněty, jako je třeba cvaknutí kliky od dveří či rachot projíždějícího automobilu, se zároveň promítaly jako vizuální jevy.“

Devatenáctého dubna se na počest Hofmannova objevu LSD slaví Den cyklistů.

Mimořádné město

Koho by napadlo, že se fenomén psychedelie zrodí zrovna v tomto historickém městě! Švýcary si přece jen nespojujeme s uvolněnými mravy – vyhlášení jsou spíše svými dobře zabezpečenými bankami, vlaky s odjezdem přesným jako švýcarské hodinky a lahodnými sýry a čokoládami.

Středověká a renesanční architektura centru Basileje propůjčuje atmosféru typickou i pro ostatní středoevropská města. Pod zevnějškem se však skrývá zcela osobité kouzlo. Basilej byla založena před 2 000 lety na řece Rýnu, na dnešním trojmezí Švýcarska, Francie a Německa. Rýn byl tehdy významnou dopravní tepnou, která toto město spojovala s tehdejšími centry evropské vzdělanosti. To možná vysvětluje, proč zde byla v roce 1460 založena první švýcarská univerzita, kterou o dvě století později doplnila nejstarší veřejná galerie umění, dnes muzeum. Během reformace v 16. století se s příchodem spousty barvířů a koželuhů z Basileje stalo město vyhlášené prací s chemikáliemi.

Dnes mimo jiné vyniká největším počtem muzeí na obyvatele v Evropě. Atmosféra je tu přitom jedinečně uvolněná – v létě se v Rýnu chladí všichni, od studentů po bankovní úředníky. Basilejci jsou totiž pohodáři a v duchu francouzského „savoir vivre“ si umí užívat života plnými doušky.

Obyčejná historie LSD

Je ironií osudu, že látka s takovým psychotropním potenciálem, jako je LSD, bude objevena zcela náhodou při rutinním výzkumu farmaceutické firmy Sandoz (nyní součást skupiny Novartis), který měl za cíl najít přírodní lék na podporu oběhové a dýchací soustavy. Hofmannovým úkolem bylo izolovat, vyčistit a syntetizovat několik potenciálně účinných látek z námelu. Řada z nich, včetně látky, kterou Hofmann objevil v roce 1938 a později nazval LSD-25, přitom obsahovala kyselinu lysergovou.

Příběh LSD mohl snadno skončit již tehdy, protože při testování na zvířatech se žádná z kýžených reakcí na lék neprojevovala. Zvířata byla jen mírně neklidná. „Ostatní farmakology a lékaře nová látka příliš nezajímala,“ vzpomínal Hofmann. „Testování jsme proto ukončili.“

Mladý vědec se k LSD-25 vrátil až o pět let později, kdy ho k tomu přiměly vzpomínky na zvláštní mystické zážitky z dětství, které si nedokázal vysvětlit. Těmto vzpomínkám se věnuje i v předmluvě ke své knize LSD – mé nezvedené dítě. „Z dětství se mi navždy vryl do paměti jeden obzvlášť okouzlující zážitek. Stalo se to jednoho květnového rána v lese u Martinsbergu kousek od Badenu. Procházel jsem se v ranním slunci čerstvě zelnými lesy, kde se ozýval jen ptačí zpěv, a zničehonic vše dostalo neuvěřitelně jasné obrysy. Z přírody kolem mě začalo vyzařovat překrásné světlo, které mě zaplavilo přívalem nádhery a vznešenosti. Naplnil mě nepopsatelný pocit štěstí, jednoty a uklidňujícího bezpečí.“

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 64, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!