Britské příznivce kokainu balamutí podvodníci. Nabízí jim možnost si „ekologicky zašňupat“ za cenu 200 liber (v přepočtu téměř šest tisíc korun) za gram. Přitom jim ve skutečnosti prodávají stále stejné zboží, jehož výroba extrémně škodí životním prostředí.
Woke coke
Takzvaný „woke coke“ (tedy něco jako kokain pro environmentálně uvědomělé) dealeři nabízí s tím, že pochází z fair trade zdrojů od dobře placených pěstitelů. Odborníci na návykové látky ovšem uvádějí, že se jedná o pouhý reklamní trik pro nasazení extrémně vysokých cen.
Drogové kartely každý rok zlikvidují údajně téměř sto tisíc hektarů pralesa.
Woke coke, i kdyby existoval, by totiž neznamenal záchranu stromů, ale přesný opak – ničení pralesů v Jižní Americe, odkud převážná většina drogy pochází, a jejich přeměnu na další a další plantáže. Podle expertů se v průměru kvůli jednomu gramu kokainu pokácí čtyři metry čtvereční tropického deštného lesa. S každým dalším šňupnutím tak dochází jen k větší nenávratné zkáze a koloběh krveprolití a neštěstí, který je s prodejem kokainu spojen, nadále pokračuje.
„Viděl jsem, jak se údajný ekologický kokain propaguje, a musím říct, že jde jednoznačně o klamavou reklamu. Pokud zaplatíte 200 liber (cca 6000 korun) za gram, stali jste se zkrátka a dobře obětí podvodu,“ poznamenává Neil Woods, bývalý protidrogový policista v utajení, který „přešel na druhou stranu“ poté, co viděl, jak válka proti drogám tragicky selhává.
Dealeři se s pravdou nepářou
„Vláda ani policie dealerům ve lhaní nezabrání. Černý trh navíc operuje stále promyšlenějším způsobem a každoročně vydělává šílené množství peněz. Jen ve Velké Británii si dealeři kokainu ročně přijdou na přibližně dvě a půl miliardy liber (v přepočtu asi 74 miliard korun),“ dodává Woods.
Drogové kartely každý rok přitom kvůli zvyšování produkce zlikvidují údajně téměř sto tisíc hektarů pralesa. Například mezi lety 2001 až 2019 se tropický deštný les Catatumbo v Kolumbii zmenšil o 6,2 procent. Někdy během loňského roku nabralo odlesňování na neobvyklých obrátkách, protože poptávka po kokainu během lockdownu zásadně vzrostla.
„Koloběh násilí ničí naši zemi. Pěstitelé drog mýtí lesy, vláda následně likviduje jejich plantáže a oni jdou proto kácet a pěstovat o kus dál. Tak to pokračuje pořád dokola. Stále je tady totiž dost místa a dá se na tom dost vydělat. Nikdy to neskončí,“ upozorňuje uznávaný třiasedmdesátiletý kolumbijský botanik Alberto Gomez Mejia
„Obchod s kokainem přináší do Velké Británie a dalších cílových i tranzitních zemí jen násilí, vykořisťování a zkázu, které zásadně ohrožují především sociálně slabší vrstvy. Škodlivé následky pro přírodu jsou nevyhnutelné a postihují nejen lesy, ale i vodní zdroje, v nichž končí nebezpečné chemikálie, které se k výrobě drog používají,“ varuje vedoucí protidrogového oddělení britské Národní agentury pro trestnou činnost Lawrence Gibbons.
Kvůli jednomu gramu kokainu se v průměru pokácí čtyři metry čtvereční tropického deštného lesa.
Kolumbijská dobrovolnice Bibiana Villota je naprosto pohoršená tím, že dealeři ve Velké Británii tvrdí, že prodávají ekologicky pěstovaný kokain z etických zdrojů. „Woke coke mi rozhodně nic neříká, ale mohu vám potvrdit, že při výrobě kokainu se v Kolumbii na žádnou ‚etiku‘ nehledí. Neoddělitelnou součástí obchodu s narkotiky jsou krveprolití, rozvracení komunit a otřesný koloběh násilí. Stoupne-li poptávka, znásobí se i výroba a zkáza se dále šíří. Údajně etický prodej kokainu se pojí pouze s větší hamižností prodejců,“ vysvětluje devětadvacetiletá Bibiana.
Kupování odpustků?
Podle odborných odhadů Kolumbie každý rok vyveze přibližně 1 500 tun listů koky, z toho se asi půlka dostane do Evropy. Ukazují to i čísla – jen ve Velké Británii se počet hospitalizovaných na následky užívání kokainu zdvojnásobil. V letech 2008 až 2009 se jednalo o 2 140 osob, ale v letech 2018 až 2019 už 4 341 lidí. Zajímavé je, že nejvíce hospitalizovaných přibylo ve věkové skupině 50 až 59 let.
Woke coke se na černém trhu poprvé objevil loni, když se dealeři snažili nalákat uvědomělé mileniály, kteří si chtěli zpříjemnit víkendy, aniž by se cítili provinile, že škodí přírodě. Mezi známé uživatele „etického“ kokainu patří například třiačtyřicetiletá herečka Davina Taylorová známá například z anglické telenovely Hollyoaks, která nedávno potvrdila, že se tento produkt běžně nabízí na večírcích celebrit v luxusní čtvrti Chiswick v západní části Londýna.
Při výrobě kokainu se v Kolumbii na žádnou ‚etiku‘ rozhodně nehledí.
„Všichni tam mají woke coke. Tvrdí, že pochází z ‚udržitelných zdrojů‘ v Jižní Americe. ‚Ahoj, můžu ti nabídnout eticky vyrobený kokain, 200 liber za gram,‘ píšou jim jejich dealeři. Každý si tam vychutnává veganská jídla, organická vína, environmentálně přívětivé šňupání a jointy. Říkají, že o nic nejde, že se jedná o udržitelné zboží, díky kterému si jeho výrobci v Jižní Americe přijdou na dobré peníze a které neškodí přírodě. To pokrytectví je přímo do očí bijící,“ odhalila herečka.
V poslední době se navíc zdá, že neexistující woke coke začíná pronikat i do středních vrstev, jak ukazuje příklad čtyřicetileté Sophie, která žije v Londýně a pracuje v marketingu: „Můj dealer mi nedávno přes WhatsApp poslal aktuální nabídku. Měl všechno od naředěného kokainu za 60 liber za gram (cca1 800 korun) až po woke coke za 200 liber, což mi přijde šílené.“
Zdroj: Brits paying £200 for ‘ethically sourced cocaine’ in ‘woke coke’ drug scam