Aktuální článek
Carlos Santana se vrhá do konopného byznysu se svou vlastní značkou

Carlos Santana se vrhá do konopného byznysu se svou vlastní značkou

  • Desetinásobný vítěz americké hudební ceny Grammy Carlos Santana prozradil, proč se rozhodl vstoupit na trh se svou řadou ubalených jointů a květů značky Mirayo.

Hned na začátku rozhovoru obdržel Santana otázku týkající se svého rozhodnutí začít podnikat v konopném průmyslu. Proslulý mexicko-americký kytarista byl od roku 1996 svědkem toho, jak v San Francisku vznikalo hnutí za legalizaci léčebného konopí, jehož působení ve státě Kalifornie časem napomohlo také vzniku regulovaného trhu. Proč se ovšem Santana odhodlal svou značku uvést až nyní?

„Dostal jsem nabídku od rodinné firmy z města Santa Rosa v Kalifornii,“ uvedl.

Kromě něj spolupracuje rodinná investiční skupina Left Coast Ventures i s pozůstalými Boba Marleyho na značce Marley Natural stejně jako i s Mickey Hartem, bubeníkem Grateful Dead, na jeho franšíze Mind Your Head. „Cítím se velmi poctěn, že mě oslovili,“ poznamenal Santana.

„Pecivál zůstane peciválem, ať už konopí kouří, nebo ne. Kreativní lidé se jen tak neválí.“

Tři kategorie odrůd podle změny vědomí

Když bylo uvedení produktů značky Mirayo poprvé oznámeno, v propagačních materiálech jste mohli nalézt tři kategorie odrůd – Radiance („Rozjasněnost“, tedy sativní), Symmetry („Symetrie“, tj. hybridní) a Centered („Soustředění“, tj. indikové). Několik kousků se ovšem do obchodů dostalo ještě před oficiálním začátkem prodeje. Jejich obaly však nesly poněkud tradičnější názvy, jako například Ice Cream Sundae (druh zmrzlinového poháru). Z toho důvodu jsme se Santany zeptali, proč původně zvolil právě onu trojici kategorií namísto klasického pojmenování podle genetických vlastností odrůd.

„Ať už meditujete, kouříte jointy nebo pijete víno, ve výsledku tím pokaždé ovlivňujete své vědomí,“ odpověděl, „a posouváte jeho hranice. Lidé pijí víno na znamení lásky. Nalejí si skleničku, pohlédnou si do očí a je to. Je to pro ně zdroj harmonie, romantiky i souladu.“

Paprsek světla

Santana se také rozpovídal o tom, jak za pomocí meditace uklidnit své ego. Zmínil, že název Mirayo ve španělštině znamená „můj paprsek“. Doufá totiž, že jeho výrobky napomohou zákazníkům objevit sebe sama. „Vždycky jsem si kladl za cíl, aby si lidé díky mně uvědomili, že jsme všichni stvoření ze světla, a to samotným světlem. Ať už věříte v Buddhu, Alláha nebo kohokoliv, Bůh nás všechny stvořil ku obrazu svému,“ dodal.

„Člověk má zázraky na dosah ruky!“

Mirayo má pro Santanu hlubší význam v tom, že nám dává příležitost emočně investovat do svého života a oddat se mu celým srdcem. Slavný hudebník věří, že člověk má zázraky na dosah ruky, stačí jen nechat vesmír, aby nás zahrnul nepřeberným množstvím příležitostí, produktivitou a kreativitou. Změnit od základu vlastní vědomí se podle svých slov naučil v šedesátých letech.

 

 

Povzbudit představivost

Jelikož jeho odrůdy nesou názvy odrážející stav jisté duchapřítomnosti, optali jsme ho, zdali produkty značky Mirayo podobně jako jiné silné fenotypy spíše uspávají, nebo naopak povznášejí.

„Pecivál zůstane peciválem, ať už konopí kouří, nebo ne,“ opáčil Santana, „proto to všechno závisí na tom, jaký jste člověk. Kreativní lidé se jen tak neválí. Jsou jako kmenové buňky – neustále připraveni sloužit lidstvu. Právě z toho čerpají svou energii.“

„Poslouchat hudbu na konopí je jako sundat plexisklo mezi sebou a milovanou ženou.“

Dále Santana přiznal, že praktickou stránku věci ponechal na Left Coast Ventures s tím, že věří, že se jim podaří všechny jointy a sedmigramové přepravky naplnit kvalitním konopím. Tvrdí, že v restauraci taky nepotřebuje vědět, kolik litrů vína vyrobí daný vinař ročně – stačí mu pouhé dvě skleničky.

„Neustále se pokouším tvořit. Teď mám například v plánu se zabývat uklidňující meditací. Bude to takový mentální joint, po kterém najednou začnete sršet dobrými nápady. Přeci jen nám jde o podněcování představivosti a rozšiřování vědomí, no ne? Dovolte mi, aby to zopakoval: jde nám o okamžité povzbuzení představivosti a vědomí!“

Konopí a hudba

Když jsme se Santany zeptali, jak je na tom konopí dnes ve srovnání s minulostí, zavzpomínal, že poprvé s ním přišel do kontaktu na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v legendárním sanfranciském hudebním klubu Filmore West. Zatímco kytarista pokuřoval to, co mu prodali u sousední střední školy, osobnosti jako frontman Grateful Dead Jerry Garcia nebo vlastník lokálu Bill Graham se jej na baru snažili přesvědčit, že by se hraním na kytaru dokázal uživit. Grahamovi se nakonec podařilo dostat Santanu na Woodstock pod podmínkou, že mu pomůže s pořádáním akce. Dodnes si známý hudebník vybavuje, že po prvních potáhnutích z jointu mu všichni vystupující v klubu začali znít poněkud jinak.

Santana svou předchozí posluchačskou zkušenost přirovnává k tomu, jako by mezi vámi a ženou, kterou milujete, stálo bez vašeho vědomí plexisklo. „Díky konopí však ona zástěna mizí. Teprve v tu chvíli doopravdy ucítíte její objetí.“

Podle jeho tvrzení je ovšem kombinace konopí a hudby hlavně o smyslovém vnímání. Sám to přirovnává k rozdílu mezi tím, když vás na čelo políbí matka – a když dostanete svůj první opravdový polibek.

Po prvních potáhnutích z jointu mu všichni vystupující v klubu začali znít poněkud jinak.

V sedmdesátých letech Santana konopí z duchovních důvodů na nějakou dobu vysadil. V roce 1982 se ale z něj opět stal pravidelný uživatel. „Postupem času mě ta duchovní ukázněnost přestala bavit, a tak jsem začal znovu kouřit. Tehdy jsem objevil úplně jiný smysl života. Došlo mi, že pokud si nepřipadáte šťastní, je to tím, že nejste sami se sebou v souladu,“ uvedl.

Zbavit se negativní energie

Santana se domnívá, že příčinou smutku, zoufalství a vzteku je právě duševní nesoulad, se kterým vám nepomůže ani meskalin, ani ayahuasca, ani peyotl. Základem je podle něj setřást ze sebe negativní energii – stejně jako když ze sebe pes oklepává vodu.

„Vyvarujte se trápení, strachu, smutku, lítosti, nedostatku sebeúcty a podobných emocí. Jedině tak po jointu nebo ayahuasce opravdu poznáte, jakým je život darem.“

Obyvatelé Kalifornie se tak už v nejbližší době mohou v konopných výdejnách těšit na výrobky značky Mirayo.

Příčinou smutku, zoufalství a vzteku je duševní nesoulad, se kterým vám nepomůže ani meskalin, ani ayahuasca, ani peyotl.

My v Evropě si budeme muset počkat, až dojde k úplné legalizaci. Mezitím můžeme tipovat, která z hvězd evropského showbyznysu v blízkém budoucnu spojí svou dráhu s konopím. Co myslíte vy? Je pravděpodobnější Klus Kush nebo snad Mucha Skunk?

Zdroj: Carlos Santana Explains His New Mirayo Cannabis Line To L.A. Weekly

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!