Aktuální článek
Černý trh s konopím funguje v Severní Americe legalizaci navzdory

Černý trh s konopím funguje v Severní Americe legalizaci navzdory

  • Černý trh s konopím jen tak nezmizí.

Přestože je konopí v Kanadě a 19 amerických státech legální i v rekreační podobě, někteří uživatelé se přesto raději nadále spoléhají na klasické zdroje z ulice, které mnohdy nabízejí levnější a dostupnější „zboží“.

Podle nedávného průzkumu si kanadští a američtí uživatelé stále i po letech, co je konopí k dostání v státem řízených výdejnách, kupují svou trávu od dealerů. Vedou je k tomu nižší ceny a snadnější dostupnost.

Konkurenceschopný trh

Z výsledků vyplývá, že pokud se zákonodárci chtějí s černým trhem jednou provždy vypořádat, musí zajistit, aby legální zdroje nabízely konkurenceschopné ceny a byly široce dostupné.
V poslední době bylo rekreační konopí povoleno v hned v několika zemích včetně Kanady, Uruguaye a celkem devatenácti amerických států (další země jako Mexiko, Jihoafrická republika, Lucembursko či Německo se k tomuto kroku zavázaly).

Přestože v Kanadě legalizace proběhla již v roce 2018, v roce 2020 stále přibližně polovina konopí v zemi pocházela z ilegálních zdrojů.

Zastánci legalizace tvrdí, že nakupovat v oficiálních výdejnách je bezpečnější, protože na rozdíl od pouličních dealerů zaručují nejen kontrolu kvality, ale i přesnější dávkování. Vedle toho mají samozřejmě zakázáno prodávat nezletilým.
Ne všichni se ovšem na výdejny spoléhají. Přestože v Kanadě legalizace proběhla již v roce 2018, v roce 2020 stále přibližně polovina konopí v zemi pocházela z nezákonných zdrojů.
Zmiňovaného průzkumu se zúčastnilo téměř dvanáct tisíc uživatelů z Kanady a Spojených států, z nichž asi 35 procent Kanaďanů a 27 procent Američanů uvedlo, že konopí získávají na černém trhu především kvůli ceně. Snazší dostupnost pak zmínilo 17 až 20 procent respondentů z obou zemí.

Snižování přemrštěných cen

Průzkum proběhl v letech 2019 a 2020. V roce 2020 činila průměrná cena za gram legálního konopí v Kanadě 8,04 dolarů (v přepočtu přibližně 185 korun) a ilegálního 6,45 dolarů (asi 148 korun). Od roku 2018 se ovšem tento rozdíl postupně snižoval a loni byste podle jiné studie dali za legální gram 6,63 dolarů a za ilegální 5,52 dolarů (v přepočtu přibližně 150,50 a 127 korun).
Podle Davida Hammonda z Univerzity ve Waterloo v kanadské provincii Ontario ke snížení došlo, protože se počet výdejen v zemi za poslední čtyři roky zvýšil. „Trhu zkrátka chvíli trvalo, než se naplno rozjel. Nyní si tak mezi sebou jednotliví prodejci cenově konkurují,“ zmínil.
Steve Rolles z britské prolegalizační organizace Transform Drugs Policy Foundation poznamenal, že uživatelé zůstávají věrni svým dealerů mimo jiné také ze zvyku a kvůli zákaznické věrnosti. „Jedná se dlouho zavedený dodavatelský řetězec, který jen tak přes noc nezmizí,“ dodal.

Zdroj: www.newscientist.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!