Praha – Český psychedelický výzkum probíhající v Národním ústavu duševního zdraví patří k jedinečným projektům na poli vědeckých výzkumů zaměřených na nové přístupy v léčbě duševního zdraví. Jaké studie aktuálně probíhají? Jaké jsou vize do budoucna? Jaký potenciál má psychedeliky asistovaná terapie? Pro jaké pacienty je vhodná? Nejen o tom se bude mluvit na benefiční akci Česká psychedelická republika, která proběhne 28. 9. 2020 v Lesním divadle v Řevnicích. Ta je určena široké veřejnosti.
Nejnovější poznatky a aktuální dění v Česku
Česká psychedelická republika je první akce svého druhu organizovaná Českou psychedelickou společností za účelem podpoření současného českého výzkumu psychedelických látek, který probíhá v Národním ústavu duševního zdraví skrze PSYRES – Nadační fond pro výzkum psychedelik. Psychedelický výzkum i povědomí veřejnosti o těchto látkách se za poslední roky výrazně posunulo. Česká psychedelická republika si proto klade za cíl představit aktuální dění i možnosti, které tato oblast v současné době nabízí.
“Jednodenní konference představí čtyři panelové bloky, které návštěvníky seznámí nejprve se současnou situací stavu duševního zdraví v ČR (PhDr. Petr Winkler, PhD), bude se mluvit o vědomí a mechanismech rozvoje duševních onemocnění (prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA) a diskutovat o nezbytných krocích vedoucích k zavedení psychedelik do systému léčby duševního zdraví u nás (moderovaná diskuze). Následovat bude představení jednotlivých studií schválených Státním úřadem pro kontrolu léčiv, které jsou aktuálně v řešení a nakonec se dozvíme, co to je integrace psychedelické zkušenosti (Mgr. Michal Petr, Mgr. Michael Vančura), a jaké možnosti se v současnosti lidem zpracovávajícím psychedelickou zkušenost nabízejí (MUDr. Filip Tylš, Phd, Mgr. et Mgr. Stanislav Milotínský),” popisuje program akce organizátorka Eva Césarová z České psychedelické společnosti.
Tento týden je z hlediska výzkumu psychedelik u nás velmi významným – poprvé v historii novodobého psychedelického výzkumu je v Národním ústavu duševního zdraví psilocybin (aktivní látka obsažená např. v lysohlávkách) podán pacientovi s diagnostikovaným onemocněním depresí rezistentní k předchozí léčbě. “Než jsme mohli přistoupit k tomuto kroku, bylo nezbytné provést animální výzkumy (Mgr. Čestmír Vejmola), které předcházejí podávání psychedelik lidským subjektům. Následující fází je výzkum efektu u zdravých dobrovolníků a teprve poté se dostává na nemocné pacienty, u kterých jiné formy léčby nezabírají” vysvětluje MUDr. Tomáš Páleníček, PhD.
Asistovaná terapie i nový projekt sběru dat
Psychedelika jsou látky, které skrze změněné stavy vědomí, hluboké spirituální prožitky a vhledy mohou člověku pomoci získat novou perspektivu a najít smysl v náročné životní situaci. Mezi takové patří i onkologická onemocnění, jež připadají na každého třetího obyvatele ČR. Tomuto tématu bude věnován příspěvek MUDr. Vivian Winkler.
MDMA asistovaná psychoterapie byla americkým FDA (Ústavem pro kontrolu potravin a léčiv) označena za průlomovou léčbu posttraumatické stresové poruchy. Třetí fáze celosvětového klinického výzkumu probíhá i u nás (Mgr. Michaela Viktorinová, MSc.). Okamžitý, avšak krátkodobý antidepresivní účinek ketaminu z něj činí efektivní nástroj pro okamžitý zásah u těžce depresivních pacientů rezistentních na jinou formu léčby (MUDr. Veronika Andrashko). “I psychoaktivní nápoj Ayahuasca užívaný v tradičních kulturách Jihoamerických indiánů získal naši pozornost. Na akci návštěvníky seznámíme s tím, jak postupuje Expedice Neuron, která v minulosti získala podporu Nadačního fondu Neuron,” doplňuje MUDr. Filip Tylš.
Sběr dat patří k neodmyslitelným fázím psychedelického výzkumu. Čím více dat, tím více porozumění, statistik, i výstupů. Moderní doba přinesla inovativní řešení. Na konferenci bude poprvé představen projekt aplikace iTrip, jejímž cílem je být po ruce všem, kteří se rozhodnou navzdory současnému legálnímu nastavení podstoupit psychedelickou zkušenost a anonymně sbírat data, která mohou být následně použita pro výzkumné účely. Aplikace také nabídne širokou škálu informací, kontaktů na odborníky, i možnost sdílení vlastních zkušeností s přáteli (MUDr. Filip Tylš & Mgr. Vojtěch Viktorin). Celým dnem provede královna humoru Simona Babčáková.
Benefiční aukce i programy pro děti
Významnou příležitostí podpořit psychedelický výzkum je benefiční aukce obrazů českých umělců, kteří vytvořili díla přímo pro tuto akci: Léna Brauner, Otto Placht, Lenka Jirková Táborská, Daniel Vlček, Jan Pražan, Lukáš Hladíka a Johana Vlčková. Autorskou grafiku věnoval do benefiční aukce Miroslav Hauptych.
“Na své si na místě přijdou i děti (od 6 let), pro které je připraven program, který bude probíhat v jurtě v lese. Děti si tak budou moci vyzkoušet hravou všímavost, zúčastnit se hlasové a hudební dílny, nebo si vyrobit lapač snů a nakonec si i zařádit v lese. Kromě přednášek se návštěvníci mohou těšit i na večerní koncerty hudebníků OMNION, Ujrum Bujrum a Karla Valenty, veganské občerstvení, umělecké dekorace, AV instalace, ohňové show, performance, a oázy odpočinku v prostředí lesa, jež vybízí ke spolubytí,” uzavírá Eva Césarová.