Aktuální článek
České 1 procento a americké miliardy

České 1 procento a americké miliardy

  • Oči máme zarudlé, leč měšce zejí prázdnotou… zatímco v progresivních amerických státech se trhají rekordy tržeb.

Vztah evropských orgánů k THC momentálně osciluje mezi hysterií a strkáním hlavy do písku, a tak díky bohu za to, že čeští poslanci přehlasovali své konzervativnější senátní kolegy. Od nového roku tak u nás budou zemědělci moci pěstovat konopí bez zbytečných stresů, léčebný trh se otevře pro více subjektů a rozšíří se i možnosti léčby, protože budou využívány konopné výtažky.

Mezinárodní

  • Do nepříjemných potíží s „drogami“ se na konci srpna dostal německý řetězec supermarketů Lidl, který má prodejny po celé Evropě. Co se stalo? Od Slovenska přes Německo až po Irsko byla společnost donucena stáhnout z prodeje olej z konopných semen, u kterého bylo naměřeno mizivé množství THC. Tato nesmyslná buzerace ze strany úřadů napříč Evropou se sice stala námětem stovek povedených vtipů a narážek na sociálních sítích, nicméně ve skutečnosti se jedná o velmi smutnou událost, kdy muselo být zničeno obrovské množství zdraví prospěšného oleje. Ten přitom musel někdo vyrobit z konopí, které musel někdo vypěstovat, a celé toto úsilí přišlo vniveč kvůli množství THC, jež reálně nemůže člověka nijak ovlivnit – a rozhodně nemůže mít negativní vliv na jeho zdraví. Ukazuje se tak, že zastaralé protikonopné zákony je nutné reformovat na úrovni celé Evropské unie.
  • Dne 15. září oznámila Světová antidopingová agentura WADA, že v příštím roce na žádost řady subjektů zahájí proces vědeckého přehodnocení statutu konopí jako zakázané látky. Ovšem neočekávejte nějaké rychlé změny – i kdyby došlo k vyřazení konopí ze seznamu nepovolených substancí, nestane se tak podle WADA dříve než v roce 2023.

USA

  • Podle informací z poloviny srpna zaznamenaly v červenci hned čtyři státy rekordní prodeje legálního konopí. Konkrétně se jednalo o tři státy s komplexní legalizací a regulací rekreačního konopí, jmenovitě Illinois (128 milionů dolarů, tj. více než dvojnásobek oproti loňskému červenci), Maine (9,4 miliony dolarů, více než 40procentní meziměsíční nárůst) a Michigan (171 milionů dolarů), a také jeden stát s legální léčbou, a to Missouri (21 milionů dolarů).
  • Na konci srpna zveřejnil statistiky prodejů legálního konopí i nejlidnatější a hospodářsky nejvyspělejší americký stát Kalifornie a data ukazují na rychlý rozvoj regulovaného trhu. Na daních se za poslední rok vybralo zhruba 817 milionů dolarů (zhruba 20 miliard korun), což je více než 55procentní nárůst oproti předchozímu roku, a to i přes období pandemie, která přinesla obrovský ekonomický útlum. Od zahájení legálních prodejů v lednu 2018 vybral stát na konopných daních od pěstitelů, zpracovatelů, distributorů a prodejců 2,8 miliardy dolarů (přes 60 miliard korun). Nutno ovšem podotknout, že vysoké zdanění je v Kalifornii předmětem kritiky, protože drahé legální konopí nedokáže tak účinně konkurovat černému trhu.

    Vysoké zdanění je v Kalifornii předmětem kritiky, protože drahé legální konopí nedokáže tak účinně konkurovat černému trhu.

  • Podle tiskové zprávy z 30. srpna letošního roku vyhověl Nejvyšší soud státu Arizona od začátku měsíce celkem 3 643 žádostem o pozastavení trestního stíhání kvůli výrobě a/nebo držení konopí. Soud prohlásil, že v souladu se zněním návrhu 207 z roku 2020 je Nejvyššímu soudu státu Arizona každý týden předloženo průměrně 650 žádostí o vymazání přestupků a přečinů spojených s konopím z trestního rejstříku pachatelů. Návrh 207, který byl schválen 60procentní většinou ve prospěch legalizace, zahrnuje mimo jiné 16procentní daň z prodeje, jež je následně věnována na podporu školství, bezpečnosti, veřejného zdraví a dopravní infrastruktury. V zákoně se uvádí, že občané státu Arizona odsouzení za držení, přepravu nebo užívání méně než 12,5 gramu konopí nebo odpovídajícího množství koncentrátu nebo extraktu mají nárok na „výmaz“ tohoto přečinu z trestního rejstříku, stejně jako osoby, které v místě svého trvalého bydliště pěstovaly, zpracovaly a držely méně než šest rostlin konopí.

Kanada

  • Výsledky nejnovější studie zveřejněné na konci letních prázdnin ukázaly, že „legalizace konopí pro všechny dospělé nemá vliv na množství zranění při dopravních nehodách, ať už se jedná o mladé nebo jakékoli jiné řidiče.“ Závěry práce, jejíž autoři zkoumali data z Alberty a Ontaria, dvou provincií s nejvíce rozvinutým legálním konopným trhem, byly zveřejněny v nejnovějším vydání odborného žurnálu Drug and Alcohol Dependence. Výzkumníci porovnávali záznamy o přijetí na úrazové pohotovosti od roku 2015 do konce roku 2019, přičemž konopí se v Kanadě začalo legálně prodávat v říjnu 2018. Jedná se tak o další vyvrácení jednoho z nejčastějších tvrzení zastánců prohibice – tedy že legalizace konopí údajně vede ke zvýšení dopravních nehod.

Jihoafrická republika

  • Po nekonečných dvou letech příprav a plánování představilo konečně 25. srpna ministerstvo zemědělství padesátistránkovou „národní strategii pro industrializaci a komercionalizaci konopí“. Cílem je neprodleně vytvořit rozvinutý konopný sektor, který by měl podle odhadů ministerstva přilákat zahraniční investory, vytvořit až 25 000 nových pracovních míst a obrat přes 40 miliard korun ročně. Konopí má v této zemi bohatou historickou tradici a v současnosti ho podle národní strategie užívá pravidelně kolem 3,5 milionu obyvatel. Místní aktivisté se nicméně obávají, že nový regulační rámec bude nahrávat bohatým společnostem místo toho, aby podporoval desítky tisíc lokálních farmářů. Stejně tak kritizují nedostatečné zaměření na osoby, které měly v minulosti kvůli konopí problémy se zákonem, a nedostatečnou snahu jim pomoci se začleněním zpět do společnosti – například podporou jejich zapojení do vznikajícího konopném průmyslu.

Legalizace konopí pro všechny dospělé nemá vliv na množství zranění při dopravních nehodách.

Itálie

  • Na začátku září přinesla média zprávu o doporučení výboru pro spravedlnost Poslanecké sněmovny, který schválil znění návrhu, jenž by dekriminalizoval pěstování až čtyř rostlin konopí v soukromí domova. Rozhodnutí dle členů výboru reflektuje především situaci, kdy se čím dál více osob léčí konopím a špatně nastavený systém léčebného konopí kolabuje (poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku v lékárnách). V reakci na to byla o pár dní později spuštěna petice, jejímž cílem je legalizovat pěstování a držení pro vlastní potřebu prostřednictvím referenda. Aktivisté za legalizaci viditelně nechtějí nic ponechat náhodě a nechtějí čekat na často pomalé procesy v parlamentu. Cílem je nasbírat alespoň 500 000 podpisů a následně požádat prezidenta o vypsání lidového hlasování. Petici za prvních 24 hodin podepsalo více než 100 000 Italů. Zdá se tedy, že v Itálii je už jen otázkou času, kdy si budou moct všichni dospělí lidé vypěstovat a přechovávat alespoň pár rostlinek (mimochodem obdobný návrh Pirátů byl letos na jaře shozen vládnoucími stranami ze stolu).

Česká republika

  • Do historie konopí v naší zemi se zcela jistě zapíše jako přelomový den 14. září 2021, kdy Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát a schválila novelu zákona o návykových látkách, která zásadně ovlivňuje pěstování a zpracování technického a léčebného konopí. Novela začne platit až od 1. ledna příštího roku a zcela jistě vám v dalších vydáních podrobně rozebereme, co všechno přinese. Zde zatím v krátkosti: 1. Dojde k navýšení limitu obsahu THC v technickém konopí na 1 %. Pěstitelé se tedy nebudou muset obávat kriminalizace v důsledku pěkného počasí a dalších pěstebních podmínek. 2. Zemědělci pěstující odrůdy technického konopí ze společného evropského katalogu nebudou muset prokazovat obsah THC v rostlinách konopí. Pouze předloží certifikát o původu osiva. 3. Kvůli finančně i administrativně dostupnějším licencím dostanou i normální podnikatelé možnost zapojit se do produkce konopí pro léčebné použití. 4. Díky umožnění hromadné extrakce konopí pro léčebné použití dojde k zásadnímu rozšíření nabídky lékových forem pro pacienty, kteří se konopím léčí. 5.Všechny extrakty z konopí, které mají obsah THC do 1 % hmotnosti a které zároveň nemají omamné účinky, budou zcela vyňaty z režimu nakládání s návykovými látkami. 

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!