Aktuální článek
Ďáblova zahrádka

Ďáblova zahrádka

Profilový obrázek
  • Přehled nebezpečných plodin, které by dle logiky našich zákonodárců měly být postaveny mimo zákon. Od zapovězeného rajského ovoce přes vražednou petržel až po cibuli s DMT!

Je povinností státu chránit své občany před potenciálním rizikem spojeným s konzumací některých rostlin, dnes často volně dostupných v regálech supermarketů. Tyto nebezpečné rostliny jsou prodávány bez jakékoli regulace a mnohdy dokonce i dětem. Jejich pravidelné užívání však může mít vážné následky na zdraví a psychiku. Ministerstvo zdravotnictví by se mělo zabývat otázkou, zda není ve veřejném zájmu postavit je mimo zákon.

V čeledi lilkovité najdeme dobře známé jedovaté rostliny, jako jsou například durman, rulík zlomocný a mandragora. Patří sem také tabák, jedna z nejvíce smrtících legálních drog. Některé jejich příbuzné si však miliony lidí dnes a denně dopřávají k jídlu. Jedná se například o rajčata, brambory či lilek.

Zelenina zla

Rajče (Solanum lycopersicum) pochází ze Střední Ameriky a Evropané k němu od počátku přistupovali se značnou nedůvěrou. Není se čemu divit, jeho nadzemní části vypadají prakticky stejně u mandragory, legendami opředené magické a halucinogenní rostliny. Malé kulaté žlutooranžové plody mandragory s údajným afrodiziakálním účinkem bývaly ztotožňovány s ovocem stromu poznání, které had nabídl Evě. V 16. století považovali autoři herbářů jako Angličan John Gerard tuto nově objevenou rostlinu za jakýsi americký poddruh mandragory – a označení rajské jablko mu v některých jazycích zůstalo dodnes. V západních jazycích se mu přezdívá „jablko lásky“.

Ačkoli ve španělské a italské kuchyni získalo rajče pevné místo již počátkem 17. století, v Anglii a Severní Americe přetrvával strach z jeho toxicity ještě dalších dvě stě let. Podle populárního zkazky pověst této zeleniny napravil jistý Robert Gibbon Johnson, americký učenec a farmář, který v roce 1820 v Salemu, proslulém zejména procesy s čarodějnicemi, snědl před šokovaným davem několik syrových zralých plodů. Neutrpěl žádnou újmu, ovšem pokud by plody byly ještě zelené, popřípadě by ho napadlo demonstrovat konzumaci rajčatové natě, mohl by se otrávit. Nezralá rajčata a jejich nať totiž obsahují toxický alkaloid tomatin, který může ve vysokých dávkách vyvolat zvracení, průjmy či dokonce poškození jater. Tato látka je pro některá zvířata, například pro psy, mnohem toxičtější než pro člověka.

Za normálních okolností se v rajčatech netvoří vysoce návykové (nikotin) či halucinogenní látky (atropin, skopolamin), typické pro čeleď lilkovité. Jsou však známy případy farmářů, kteří nedopatřením naštěpili rajče na kořen rulíku, případně durmanu, a následně se otrávili úrodou obsahující nezanedbatelné množství atropinu. V jednom dílu Simpsonových z roku 1999 se Homerovi podaří vypěstovat „tomak“, chuťově odporný, ale extrémně návykový hybrid rajčete a tabáku. Přestože žádná taková rostlina ve skutečnosti neexistuje, pokud se rajče transplantuje na kořen tabáku, je schopno vyprodukovat listy a pravděpodobně také plody s obsahem nikotinu.

Zrádné brambory

Podobně jako rajče i brambory (Solanum tuberosum) si nacházely cestu do jídelníčku Evropanů poměrně pomalu. Až na přelomu 18. a 19. století se staly jednou z nejběžnějších plodin, hlavně mezi chudými rolníky. V té době se v Evropě pěstovala prakticky jen jedna jediná odrůda (v domovském Peru jsou jejich známy stovky), a ta nebyla příliš odolná vůči chorobám. Právě zkáza celé úrody kvůli nakažení plísní bramborovou byla v Irsku příčinou jednoho z nejhorších hladomorů v dějinách Evropy (1845–1852).

Navzdory vysokému obsahu škrobu jsou brambory poměrně nízkokalorické, tedy málo výživné. Většina zkonzumovaných bramborových produktů (průměrný Američan sní ročně až 8 kilo chipsů a 35 kilo hranolek) však obsahuje i obrovské množství soli a oleje. Nadměrná konzumace těchto potravin může mít až podobu závislosti s mimořádně rozsáhlými negativními dopady na zdraví.

...

Pokračování článku najdete v Legalizace č. 64, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!