Aktuální článek
Desatero konopného aktivisty – 2. přikázání: Vyvracejte mýty a bořte stigmata

Desatero konopného aktivisty – 2. přikázání: Vyvracejte mýty a bořte stigmata

  • Kolem konopí se vznáší obrovský opar plný stigmatizujících tvrzení. Mluvte s lidmi a uvádějte je na pravou míru!

V květnu byl schválen návrh novely zákona o návykových látkách a české firmy mohou vyvážet léčebné konopí do zahraničí. Je ale zapotřebí uvolnit pravidla pro léčbu konopnými extrakty, povolit samopěstování a zvýšit limit THC v technickém konopí. Šířením prověřených informací můžete přispět k pozměňovacím návrhům!

Známe tu situaci všichni velmi dobře: během nevinné debaty s příbuznými nebo spolupracovníky se objeví zastánce tvrdé ruky, který má ve všem jasno, a všechny feťáky, co si „píchají hašiš do žil“, by nechal zavřít, až by zčernali. Nejde-li o případ tak ztracený, že ho stejně ani nikdo neposlouchá, zkuste navázat mírumilovnou diskusi. Klidně, bez emocí, někdy možná i s velmi jemným humorem a na názorných příkladech se snažte poukázat na trhliny v jeho argumentech – zpravidla jde o předsudky založené na mylných předpokladech či dezinformacích, nedostatek empatie a soucitu a samozřejmě i o klasický dvojí metr (zejména ve srovnání s alkoholem, vyznačujícím se neblahými zdravotními i společenskými dopady).

Už jste podepsali petici za legalizaci konopí od sdružení Legalizace.cz?

Ze zkušenosti již také víme, že většina odpůrců konopné legalizace používá málo překvapivé argumenty, snadno vyvratitelné na základě současných vědeckých poznatků (viz série devíti miničlánků na našich webových stránkách, nazvaná „Vyvracíme mýty o legalizaci“). Odpůrci konopí mají v oblibě tvrzení, že se zvýší dopravní nehodovost, že stoupne spotřeba a zvýší se dostupnost konopí u mladistvých, že jde o „vstupní drogu“ do světa drog tvrdých, že dojde k nárůstu kriminality, že se po THC hloupne a stoupá agresivita, že se zvýší riziko rozvoje duševních poruch a závislosti a vůbec porostou náklady ve zdravotnictví, že represe funguje a podobně. Všechna tato typická tvrzení jsou prokazatelně mylná. Zkusme tedy soustavně poukazovat na nespravedlivé stigma, které tuto léčivou bylinu obklopuje, a uvádět věci na pravou míru.

Ocitneme-li se v názorovém sporu, dbáme na to, aby naše argumentace byla věcná, založená na dnes již snadno dostupných faktech a statistikách, neřkuli závěrech vědeckých studií. Máme srdce na pravém místě, ale v diskusi necháváme negativní emoce stranou! I náš názorový protivník má právo na omyl.

Ostatně ruku na srdce: kdo z nás kdy nevěřil nějakým hloupostem ohledně konopí? Propaganda je zažraná jako letitá špína a v představách mnoha lidí se dodnes tráva rovná de facto heroinu. O opaku je určitě nepřesvědčí křik ani výsměch; znejistí je však rozumné argumenty podané kultivovanou formou.


Jak můžete podpořit legalizaci konopí v ČR?

Podepište petici a nebo podpořte legalizaci na svých webových stránkách.

Petici je možné podepsat na následujících místech:

ArtBar Druhý Pád
Štefánikova 836/1, Brno (PO-SO: 17.00 – 01.00)

Canapino
Drlíčov 149, Písek
(PO-PÁ: 9.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00 | SO: 9.00 – 12.00)

Menza Kokos
náměstí Sítná 3105, Kladno
(PO-PÁ 7.30 – 17.00)

MoMo Veg Café
Trojická 8, Praha 2 Nové město (8.00 – 18.00)

Nebaleno
Jaromírova 15, Praha 2 Nusle (10.00 – 19.00)

POD VOBRAZEM – Psychedelické pohostinství
Československé armády 1945, Kladno
(ÚT-ČT: 17.00 – 1.00 | PÁ: 17.00 – 3.00 | SO: 18.00 – 3.00)

Salvador Bar
Osvobození 57, Cheb
(NE-ČT 14.00 – 22.00 | PÁ-SO 14.00 – 0.00)

Unijazz – Čítárna Unijazzu
Jindřišská pasáž, II. schodiště, 4. patro (14.00 – 22.30)
Jindříšská 5, Praha 1

Živá kavárna
Výpadová 1676/4a, Praha – Radotín
(PO: zavřeno | ÚT-PÁ: 8.00 – 20.00 | SO-NE: 10.00 – 18.00)


Desatero konopného aktivisty: 

1. Vzdělávejte se
2. Vyvracejte mýty a bořte stigmata
3. Oslovujte zákonodárce
4. Informujte lékaře
5. Podporujte oběti prohibice
6. Sdružujte se
7. Buďte soběstační
8. Znejte svá práva
9. Sdílejte
10. Podporujte výrobce

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!