Aktuální článek
Desatero konopného aktivisty – 4. přikázání: Informujte lékaře

Desatero konopného aktivisty – 4. přikázání: Informujte lékaře

  • Mnoho lékařů má stále předsudky vůči léčebnému konopí, předepisujících lékařů je stále nedostatek. Rozhovorem se svým lékařem můžete podnítit změnu.

Je potřeba přesvědčit zákonodárce i společnost o pozitivech změny v zákoně regulujícím konopí (pravidla pro léčbu konopnými extrakty, povolit samopěstování a zvýšit limit THC v technickém konopí) a teď je ta pravá chvíle. Vláda bude jednat o pozměňovacích návrzích zákona.

Velká míra předsudků vůči konopí je podporována i lékařskou obcí. Nedivte se jim: jakkoli je u nás medicínské vzdělání skutečně obsáhlé a náročné, pojmy jako endokanabinoidní systém nebo synergie kanabinoidů budete hledat ve vysokoškolských skriptech marně. Vytíženost lékařů je obrovská, konopí jim mnohdy nevoní už pro svůj nevyzpytatelný charakter a nabídka osvědčených i „osvědčených“ farmaceutických produktů je nekonečná. Ti průkopníci a odvážlivci mezi nimi, kteří se rozhodli vyřídit si registraci, aby mohli léčebné konopí předepisovat, pak trpí nesmyslnou administrativní zátěží.

Váš obvodní lékař je vázán mlčenlivostí, takže teoreticky by neměl být problém se mu svěřit o benefitech domácí konopné léčby – anebo naopak uvést důvody, proč od něj potřebujeme doporučení k lékaři specialistovi, jenž nám léčebné konopí předepíše na indikaci, kterou má v odborné kompetenci. Nemáte-li ve svého lékaře důvěru nebo odmítá-li připustit pozitivní účinky konopí při léčbě vašeho onemocnění či vystavit vám doporučení nebo recept, najděte si jiného.

Zájem o léčbu konopím by byl obrovský, ale předepisujících lékařů, byť jejich počet vytrvale stoupá, je stále nedostatek. Ojediněle se objevily i stížnosti na příval pacientů-huličů, kteří si chtějí vylepšit konopnou dietu s pomocí zdravotní pojišťovny. Jakkoli se shodneme na tom, že rekreace je součást zdravého životního stylu a prevence onemocnění, bohužel na předpis to nestačí, a proto bude namístě si vše předem řádně promyslet a neuvádět lékaře do rozpaků. A zasadit se spíše o legalizaci…

Není náhodou, že většina konopných pacientů u nás se oficiálně léčí kvůli chronické bolesti, neboť ve srovnání s analgetiky je konopí netoxické a bez negativních vedlejších účinků. Seznam všech indikací a návod, jak postupovat, najdete na stránkách www.sakl.cz v sekci Pacienti a tam v podkapitole Druhy konopí. Dodejme, že lékař předepíše konopí pro léčebné použití pacientovi pouze v tom případě, kdy je přínosné stávající léčbu doplnit účinkem látek obsažených v konopí.

K lékaři, který vám konopí předepisuje, buďte upřímní. Nemá smysl zatajovat zdravotní obtíže nebo například další užívané léky či drogy. Odpovědnost nemáme jen za své zdraví, ale i za reputaci svého lékaře a dobrou pověst konopné léčby, a tím i za zdraví dalších konopných pacientů.


Desatero konopného aktivisty: 

1. Vzdělávejte se
2. Vyvracejte mýty a bořte stigmata
3. Oslovujte zákonodárce
4. Informujte lékaře
5. Podporujte oběti prohibice
6. Sdružujte se
7. Buďte soběstační
8. Znejte svá práva
9. Sdílejte
10. Podporujte výrobce


Celý článek najdete v Legalizace č. 59, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!