Aktuální článek
Desatero konopného aktivisty – 6. přikázání: Sdružujte se

Desatero konopného aktivisty – 6. přikázání: Sdružujte se

  • Staňte se i vy aktivistou a podporovatelem konopí, přidejte se do nějakého spolku, protože v jednotě je síla!

Znáte tu starou pověst o kupci jménem Samo Nakvétačka, jenž rozdal svým třem synům tři suché konopné haluze a názorně jim ukázal, že každá zvlášť se zlomí snadno, kdežto ve společném svazku zlomit nejdou? Neznáte, viďte. Byl to kníže Svatopluk a pruty prý byly dřevěné, ale to na ponaučení nic nemění.

Česká aktivistická scéna rozhodně netrpí nedostatkem výrazných a inspirativních osobností. Její největší slabinou však bývají právě tyto zasloužilé persony, zašmodrchané nikoli v pevném svazku, ale v předivu dlouhodobých vzájemných křivd a animozit. Názory na to, jak „správně“ legalizovat, léčit či rozvíjet konopný podnikatelský sektor, se někdy razantně liší, ale zkusme si připustit, že nikdo z nás nemá patent na rozum a že bez ohledu na osobní neshody nás spojuje jednoznačný cíl, a to učinit tuto bylinu maximálně dostupnou k léčebným či „rekreačním“ účelům všem občanům této země. Případně i planety.

V jubilejním 40. díle seriálu „Jak komunikovat s orgány činnými v trestním řízení“ právě v tomto čísle magazínu je mimo jiné řeč o právu petičním a shromažďovacím. Už jste podepsali petici za legalizaci pěstování, zpracování a držení konopí pro osobní potřebu dospělými občany ČR od sdružení Legalizace.cz? Na stránkách sdružení je odkaz, kde si můžete stáhnout petiční arch a zaslat ho zpátky vyplněný podpisy svých přátel a známých.

Letošní demonstrace za legalizaci konopí s podtitulem Million Marihuana March byla prozatím odložena na začátek září. Sledujte stránky jak sdružení, tak magazínu Legalizace a přijďte v pravý moment vyjádřit svůj nesouhlas s kriminalizací konopí!

Pakliže je konopí vaše životní vášeň a poslání, za úvahu stojí i možnost stát se členy některé z neziskových organizací věnujících se konopí. Kromě zmíněného spolku Legalizace.cz se nabízí třeba pacientský spolek KOPAC, na zemědělské využití konopí zaměřená Konopa či před dvěma lety vzniklý oborový konopný klastr CzecHemp, který se svými členy usiluje o zlepšení podmínek pro rozvoj konopného průmyslu v Česku. Samozřejmě není třeba zůstat jen u již vzniklých právnických osob; na konopném poli je dostatek prostoru pro založení nových a dalších spolků, které by hájily či propagovaly zájmy určité části konopné komunity. Od bezprecedentního zátahu na growshopy v roce 2013 se nabízí například vznik cechu growshopů, který by jednotlivým členským prodejnám mohl v případě opakované zlovůle systému nabídnout výraznější právní i materiální podporu. Stejně tak je dnes vhodné uvažovat o vzniku nadačního fondu na ochranu a podporu obětí prohibice, který by mohl sdružovat podnikatele, výzkumné a odborné instituce, jejichž cílem by bylo hájit a propagovat nejen právo na využívání a zpracování konopí, ale také financovat právní poradenství a odborné posudky pro všechny oběti konopné prohibice.

V neposlední řadě je načase podle funkčního zahraničního vzoru zasadit semínko konopných společenských klubů, které by sdružovaly uživatele i pěstitele konopí a nabídly tak uzavřenou či otevřenou platformu pro sdílení nabytých výpěstků a poznatků, ale třeba i odborné konopné poradenství pro veřejnost. Ať už se rozhodnete přidružit k existující organizaci či založit novou, nelze nepřipomenout klasiky: nejenže ve dvou se to lépe táhne, ale dohromady uděláme moc.

Více tipů v naší sekci “Jak komunikovat s orgány


Desatero konopného aktivisty: 

1. Vzdělávejte se
2. Vyvracejte mýty a bořte stigmata
3. Oslovujte zákonodárce
4. Informujte lékaře
5. Podporujte oběti prohibice
6. Sdružujte se
7. Buďte soběstační
8. Znejte svá práva
9. Sdílejte
10. Podporujte výrobce


Celý článek najdete v Legalizace č. 59, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!