Aktuální článek
Desatero konopného aktivisty – 8. přikázání: Znejte svá práva

Desatero konopného aktivisty – 8. přikázání: Znejte svá práva

  • Stigmatizace konopí a jejho uživatelů vede často k jednání, které není v souladu s legislativou. Znejte zákon a svá práva.

V květnu vláda schválila návrh novely zákona o návykových látkách z dílny ministerstva zdravotnictví, která umožní českým firmám vývoz léčebného konopí do zahraničí. To ale nestačí. Mimo jiné je zapotřebí uvolnit pravidla pro léčbu konopnými extrakty, povolit samopěstování a zvýšit limit THC v technickém konopí – to vše se také objeví v přidaných pozměňovacích návrzích. Nyní jde tedy do tuhého: je potřeba přesvědčit zákonodárce i společnost o pozitivech takové změny. Pojďte do toho s námi!

Mějte právní povědomí o rizicích spojených s pěstováním i jiným nakládáním s konopím. Neznalost zákona neomlouvá a navíc je dnes bohužel běžné, že při trestním stíhání, respektive soudním stání, ve kterém figuruje konopí, bude na obviněného člověka i přes presumpci neviny zakotvenou v Listině základních lidských práv a svobod pohlíženo od začátku jako na vinného a mnohdy s ním podle toho tak i nakládáno.

Je tedy namístě znát nejen legislativu týkající se konopí, ale i práva obviněného. Je důležité znát náležitosti a paragrafy týkající se domovních prohlídek, zajišťování důkazního materiálu i zacházení s obviněným. Není neobvyklé, že policejní orgán, který v začátku vyšetřuje pěstování či držení konopí, jedná nad rámec svých pravomocí, zastrašuje, vyhrožuje a jinak negativně působí na obviněného, kterého tím tlačí do rychlého podepsání protokolu. Stává se, že mu nedovoluje telefonovat či naléhá na poskytování informací, ačkoli každý má nejen právo nevypovídat, ale i nárok na právní pomoc nebo možnost se ozvat své rodině, pokud je z rozhodnutí policie zatčen. Podepsat jakýkoli dokument bez jeho důkladného prostudování je velmi časté pochybení, kterého obviněný zpravidla později lituje, když zjistí, co všechno si vyšetřovatel v protokolu dovodil, nesprávně vyhodnotil či popsal. Protokol opatřený podpisem obviněného se pak využívá k zajištění soudního souhlasu například k domovní prohlídce nebo vzetí do vazby.

Je důležité znát náležitosti a paragrafy týkající se domovních prohlídek, zajišťování důkazního materiálu i zacházení s obviněným.

Znejte nejen svá práva, ale i telefonní kontakt na svého právního zástupce, jehož přítomnost při komunikaci s orgány činnými v trestním řízení vám zaručí kromě solidnějšího chování sloužících policistů i lepší vhled do vaší kauzy a nadějnější vyhlídky na budoucí vývoj. Trvejte na svých právech, neboť jakékoli zjištěné pochybení ze strany policie může později hrát ve váš prospěch. Bližší a podrobnější informace naleznete v našem seriálu „Jak komunikovat s orgány“, který již přes šest let vychází v magazínu Legalizace a je dostupný i online na našich webových stránkách.

Pokud se kvůli malému množství konopí pro osobní potřebu obáváte o svou svobodu, jistě se vyplatí si předem domluvit advokáta, který vám může být nápomocen minimálně dobrou radou.


Desatero konopného aktivisty: 

1. Vzdělávejte se
2. Vyvracejte mýty a bořte stigmata
3. Oslovujte zákonodárce
4. Informujte lékaře
5. Podporujte oběti prohibice
6. Sdružujte se
7. Buďte soběstační
8. Znejte svá práva
9. Sdílejte
10. Podporujte výrobce


Celý článek najdete v Legalizace č. 59, která je právě k dostání v e-shopu Legalmarket.cz a na novinových stáncích. Stáhnout si můžete i elektronickou verzi magazínu nebo si ho za zvýhodněnou cenu předplatit a těšit se na pravidelné dárky a pohodlné dodání až domů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!