Aktuální článek
Dívka z Anglie se „zázračně“ uzdravila díky konopí

Dívka z Anglie se „zázračně“ uzdravila díky konopí

  • Zdravotní stav sedmileté dívky trpící vzácnou formou epilepsie se dle rodičů značně zlepšil poté, co začala užívat výtažek z konopí.

Diagnóza Sienny Richardsonové z Telfordu se nazývá Landau-Kleffnerův syndrom. Zoufalí rodiče se pokusili získat pro dceru konopí na předpis u soukromého lékaře a uspěli, což dívčina matka samo o sobě považuje za zázrak.

Ve spojení s dalšími podobně postiženými rodinami teď bojují o to, aby byl tento druh léčby běžně dostupný v rámci veřejného zdravotního systému.

Sbírka místo systémového řešení

Jako první začali rodiče u Sienny pozorovat, že má potíže s řečí a narušené kognitivní funkce. Poté přišla diagnóza a nasazení kortikosteroidů, které nepomohlo. Dále přicházela v úvahu operace, po které by však Sienně hrozilo ochrnutí levé poloviny těla.

Veškerou naději tak rodina upřela k výtažku z holandské odrůdy léčebného konopí nazvané Bedrolite.

Měsíčně vychází konopná léčba na 40 000 korun a od letošního roku si ji rodina bude muset hradit sama.

Přestože bylo léčebné využití konopí v Británii uzákoněno v roce 2018, mnoho pacientů u lékaře nepochodí, a pro Siennu tak vznikla sbírka s cílem nashromáždit patnáct tisíc liber na soukromou léčbu (v přepočtu přes 400 000 korun).

Do vypuknutí pandemie koronaviru sehnali rodiče osm tisíc liber a využili je k uhrazení soukromého receptu.

Léčba zabrala

Jak prohlásila Siennina matka Lucy Richardsonová, pozitivní účinky konopné léčby se projevily během několika málo týdnů. „Od doby, co dostává výtažek v oleji, rozumí a mluví bez problému,“ vysvětluje Richardsonová. „Život se vrátil do normálu, chodíme do školy, hraje si s kamarády a má se opravdu dobře. Když jsme viděli, jaké dělá pokroky, bylo to k neuvěření.“

Měsíčně vychází léčba na tisíc čtyři sta liber (tj. 40 000 korun) a od roku 2021 si ji rodina bude muset hradit sama.

Pozitivní účinky konopné léčby se projevily během několika málo týdnů.

V rámci kampaní End Our Pain (Zbavte nás bolesti) a Epilepsy Action (Do akce proti epilepsii) se Richardsonovi zasazují o zpřístupnění konopné léčby pro děti s vážnými formami epilepsie, u nichž nezabírají tradiční léčebné postupy.

„Je to nepředstavitelný stres. Bojíme se, jak to všechno finančně utáhneme, ale nemáme na vybranou. Musíme to nějak zvládnout, aby Sienna mohla vést plnohodnotný život,“ dodává paní Richardsonová. „Kéž by nám zdravotnický systém vyšel vstříc.“

Zdroj: Telford girl’s ‘miracle’ response to medical cannabis

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!