Aktuální článek
Drogová poradna: 3-FMA a 3-MMC ilegalita

Drogová poradna: 3-FMA a 3-MMC ilegalita

  • Jsou tyto substance ilegální a jak moc jsou nebezpečné?

Ve spolupráci s online drogovou poradnou EXTC (www.extc.cz), kterou provozuje Společnost Podané ruce o. p. s.

 

Substance a ilegalita

Kamarád mi řekl, že příležitostně bere 3-FMA a 3-MMC. Jaké mají účinky, jsou nebezpečné? Není jejich držení zločin? Nechci, aby měl trable, děkuju.

Je fajn, že máte o kamaráda starost. Co se týče legality těchto substancí, obě látky jsou uvedeny na seznamu zakázaných látek. To znamená, že spadají mezi látky, jejichž držení, výroba, distribuce nebo jakékoli nakládání s nimi je trestné. Dle drženého množství se pak rozhoduje, zda se jedná pouze o přestupek nebo trestný čin, při jakémkoli množství je však překročen zákon.

K jejich účinkům: 3-FMA neboli 3-fluormethamfetamin patří mezi deriváty amfetaminu. Je to tedy stimulant s účinky podobnými amfetaminu. 3-MMC neboli 3-methylmethcathinon je látka složením i účinky velmi podobná mefedronu.

Jako u ostatních stimulantů i u užívání těchto látek hrozí nebezpečí rozvoje závislosti. Stimulanty pak i při jednorázovém užití zatěžují oběhovou soustavu a srdce, což u citlivých jedinců nebo lidí s chronickým onemocněním může vést k vážným zdravotním komplikacím.

Pokud chce tyto látky někdo i tak užívat, je dobré znát a dodržovat zásady bezpečnějšího užití, viz naše stránky.


Máte problémy související s psychoaktivními látkami? Napište odborníkům do EXTC, rádi vám poradí!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!