Aktuální článek
Drogová poradna: Falešně pozitivní test na drogy?

Drogová poradna: Falešně pozitivní test na drogy?

  • Co dělat, pokud se prokážou pozitivně orientační testy na drogy?

Ve spolupráci s online drogovou poradnou EXTC (www.extc.cz), kterou provozuje Společnost Podané ruce o. p. s.

Pozitivní na AMF/MET, i když neužíval

Asi před týdnem mě zastavila klasická policejní kontrola, proběhl test na drogy, byl jsem pozitivní na AMF/MET. Nikdy jsem drogy neužíval, tak jsem samozřejmě jel na odběry krve, a PČR mi vzala řidičák. Z odběru dali dvě zkumavky policii jenom v nějaké gumové rukavici – je tento postup správný? Taky jsem v podmínce, a když testy budou negativní, nepromítne se mi to do podmínky? A jak dlouho ty testy trvají?

Bohužel jsou testy PČR poměrně často takto nepřesné a vykazují falešnou pozitivitu i u lidí, kteří žádnou drogu neužili. Je proto určitě dobře, že jste jel na krev. Jinak byste totiž souhlasil s pozitivním výsledkem orientačních testů. Zároveň by rozbor krve měla zpracovat toxikologická laboratoř a převoz krve ve zkumavkách policií takto dle našich informací probíhat může.

Negativní výsledek by se do podmínky nijak promítnout neměl. Testy trvají poměrně krátkou dobu (v řádu dní), jenže záleží na tom, zda policie iniciuje toxikologický rozbor nebo předá Váš případ do přestupkového řízení na obecní úřad a až ten následně nařídí toxikologický rozbor. Pokud ano, může se tato doba protáhnout i na několik měsíců. Můžete se o tom však informovat telefonicky na konkrétní policejní služebně nebo na obecním úřadě.

Důležité je zmínit, že pokud toxikologický rozbor vyjde negativně, platí ho ten, kdo ho nařídil (tedy policie nebo obecní úřad). Stejně tak, pokud jste žádnou drogu neužil a obecní úřad by rozhodl pouze na základě orientačního testu policie a výsledky z krve by v rozhodnutí chyběly, je potřeba se odvolat a trvat na tom, aby byl toxikologický rozbor krve proveden.

Pokud byste potřeboval právní poradenství, můžete se informovat v anonymní, bezplatné právní poradně na stránkách asociace.org. Ta se na podobné situace zaměřuje.


Máte problémy související s psychoaktivními látkami? Napište odborníkům do EXTC, rádi vám poradí!

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!