Aktuální článek
Drogová poradna: MDMA jako substituce pervitinu

Drogová poradna: MDMA jako substituce pervitinu

  • Dává to smysl, anebo je to vymetání čerta ďáblem? 

Ve spolupráci s online drogovou poradnou EXTC (www.extc.cz), kterou provozuje Společnost Podané ruce o. p. s.

 

MDMA jako substituce pervitinu

Dobrý den, bohužel jsem v sobotu zklamal, hlavně teda sám sebe. Opět jsem si dal lajnu pika. Byl jsem 8 měsíců naprosto čistý a byl jsem na sebe neuvěřitelně pyšný. Sice jsem nikdy nebral pravidelně, vždy to byly jen jízdy 1–2 dny, pak třeba 2–3 týdny nic, a pak zase. Ale přesvědčil jsem se, že s drogami nelze skončit, lze jen abstinovat. S kamarádem jsme šli na pivo a měl u sebe krystal čistého MDMA. Ani jeden jsme to nikdy neměli, takže jsme si dali s respektem. Po hodince jsme se shodli, že to je vlastně hrozně fajn. Dobrá nálada, žádný stres a chmury, kreativní rozpoložení. Jenže když jsme si dávali druhou část MDMA, v krabičce měl i dealerák s trochou čiré, krystalické látky. A já si prostě musel dát. Samozřejmě jsem nespal na neděli a pak si dal trochu zas. A teď k mému dotazu. Jak je na tom, co se týče nebezpečnosti pro tělo a psychické závislosti, čistá MDMA? Mám strach, abych zase nespadl do dávání občas. A vzhledem k tomu, že se mi ten stav líbil, tak si dovedu představit mít v případě potřeby MDMA jako substituci pika. Dává to smysl, anebo je to vymetání čerta ďáblem? 

Děkujeme za dotaz. Na úvod bych Vás chtěla ocenit za to, že jste se rozhodl vydat na cestu zotavení a abstinence a že se Vám to po dlouhou dobu dařilo. Během procesu zotavování se ze závislosti je relaps neboli znovuužití poměrně běžným jevem, který, když se dobře zpracuje, můžete ve výsledku využít ve Váš prospěch.

Co se týče MDMA jako substituce pervitinu, je to poměrně tenký led, a to i vzhledem k tomu, co sám popisujete (po MDMA jste ztratil kontrolu a metamfetamin nakonec užil). Obecně se dá říct, že obě substance mají podobné složení a patří mezi stimulanty. Co se týče bezpečnosti, u obou hrozí riziko obsahu nežádoucích příměsí. Dá se však říci, že pervitin je oproti čisté MDMA nebezpečnější z hlediska nežádoucích účinků na jednotlivé orgány i v ohledu vysokého závislostního potenciálu. Hypoteticky by se tedy to, o čem píšete, dalo považovat za Vaši cestu kontrolovaného užívání, nicméně s „mnoha ale“. Dovolím si také upozornit, že může být velmi náročné udržet užívání v mezích, které si na začátku určíte. Závěrem mne proto napadá, že by pro Vás případně mohl být nápomocný kontakt s odborníkem z terapeutického centra, se kterým můžete témata spojená s užíváním důvěrně probrat a který Vám může pomoci s nastavením a udržováním Vámi nastavených hranic a se zpracováním případného (či už prožitého) relapsu. Přeji hodně štěstí na Vaší cestě.

 

Máte problémy související s psychoaktivními látkami? Napište odborníkům do EXTC, rádi vám poradí!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!