Aktuální článek
Drogová poradna: Plánování dítěte a pervitin?

Drogová poradna: Plánování dítěte a pervitin?

  • Jaká nese rizika pervitin v souvislosti s plánováním dítěte?

Ve spolupráci s online drogovou poradnou EXTC (www.extc.cz), kterou provozuje Společnost Podané ruce o. p. s.

Vliv pervitinu na plodnost a na dítě

Jaký vliv má užívání pervitinu na plodnost muže? A je nějaká pravděpodobnost, že může mít závislost partnera vliv na miminko při případném otěhotnění?

Z dostupných informačních zdrojů vyplývá, že braní drog mužem by nemělo mít vliv na plod. Vývoj plodu může ovlivnit konzumace psychoaktivních látek matkou během těhotenství. U mužů zároveň platí, že užívání drog (stejně jako další způsoby nezdravého životního stylu) může ovlivnit tvorbu i pohyblivost spermií – což se týká především dlouhodobých a pravidelných uživatelů.

Píšete nám také o závislosti partnera na pervitinu a vlivu na miminko. Mám potřebu se vyjádřit v tom smyslu, že bych zde několik případných rizik viděl. V případě závislosti (či problémového užívání) látky typu pervitin by mohlo jít například o celkovou (nejen) duševní nestabilitu, časté emoční výkyvy a propady nálad. To vše pochopitelně může negativně ovlivňovat budoucí matku v těhotenství a tím i samotné dítě. Další otázkou jsou pak otcovské kompetence partnera po narození dítěte a vliv na jeho vývoj a výchovu.

Pokud byste nad vším potřebovala ještě detailněji popřemýšlet, je vždy možné domluvit si bezplatnou konzultaci (individuální či párovou) v některém z terapeutických center či adiktologických ambulancí v ČR (viz Mapa pomoci na stránkách drogy-info.cz).

Máte problémy související s psychoaktivními látkami? Napište odborníkům do EXTC, rádi vám poradí!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!