Aktuální článek
Drogová poradna – Sport a pervitin

Drogová poradna – Sport a pervitin

  • Drogy a sport - jde to vůbec dohromady?

Ve spolupráci s online drogovou poradnou EXTC (www.extc.cz), kterou provozuje Společnost Podané ruce o. p. s.

Pervitin, vznik závislosti, rizika

Chtěla bych se prosím zeptat, jestli hrozí vznik závislosti na pervitinu při jeho užití v časovém odstupu jedenkrát za dva týdny v jednorázové ranní malé dávce (sportovní účely pro zlepšení fyzické kondice, při tokové redukční fázi přípravy). Podotýkám, že již rok užívám přípravek Elicea 10 mg denně, kvůli mírným depresím, jež nastaly po zjištění mé neplodnosti. Tyto deprese již ustaly, nicméně bych měla pokračovat v užívání antidepresiva ještě půl roku. Pokud užiji zároveň pervitin v této četnosti (1krát za dva týdny) spolu Eliceou, může mě tato kombinace ohrozit na zdraví či narušit léčbu přípravkem Elicea?

Pervitin výrazně zasahuje do neurobiologie mozku a ovlivňuje jeho fungování díky náhlému uvolnění neuropřenašečů jako serotonin, noradrenalin či dopamin, které v organismu stojí za celou řadou důležitých dějů (např. mají vliv na náladu a prožívání emocí). Poté dochází k jejich dlouhodobějšímu vyčerpání, přičemž klasickým prvním příznakem bývá tzv. dojezd spojený s propadem nálady, emoční labilitou, únavou atp.

Co se týče samotné kombinace pervitinu a SSRI (Elicea), ta by sice neměla být tak potenciálně nebezpečná jako souběžné užití s IMAO antidepresivy, hrozí ovšem dlouhodobé zhoršení klinického stavu, rozhození psychiky a prohloubení depresivního ladění – vzhledem k vedlejším účinkům a interakcím (a může se tak dít i v nízkých dávkách dle citlivosti nervové soustavy).

Riziko závislosti také hrozí. Pervitin je látka s jedním z nejrizikovějších závislostních profilů, záleží však na celé řadě faktorů, aby se tak stalo. Nebezpečí konzumace, a to i v jednorázových menších dávkách, bývá spojené hlavně s tím, že přísun náhlé aktivity, bez potřeby většího snažení a mírné (či větší) euforie, mohou být přesně to, po čem Váš mozek prahne. Tím pádem můžete mít potřebu (obvykle pozvolna a nenápadně) zvyšovat frekvenci braní a směřovat k potížím. Metamfetamin zároveň bývá nepříjemnou pastí v obdobích životních nesnází, kdy nejprve nabízí úlevu a rychlé ovlivnění nálady a emocí, následně však obvykle vybírá svou daň. Jeho braní ke zlepšení fyzické kondici také nedává tak úplně smysl, jelikož je sám o sobě neurotoxický a kardiotoxický a zároveň bere tělu energii, kterou by bez něj nevydalo.

Pro sportovní účely lidé užívají v tomto ohledu bezpečnější látky, například guaranu, zelený čaj apod.

Máte problémy související s psychoaktivními látkami? Napište odborníkům do EXTC, rádi vám poradí!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!