Aktuální článek
Dvě nové studie zkoumají genetický základ a léčbu kanabinoidního hyperemetického syndromu

Dvě nové studie zkoumají genetický základ a léčbu kanabinoidního hyperemetického syndromu

  • Na akutní problémy v důsledku CHS by mohlo pomáhat chilli obsahující kapsaicin.

Takzvaný kanabinoidní hyperemetický syndrom (CHS) je diagnóza charakterizována nevolností, zvracením a prudkými bolestmi břicha v souvislosti s intenzivní a dlouhodobou konzumací konopí. Nová studie publikovaná týmem severoamerických vědců v nejnovějším vydání časopisu Cannabis and Cannabinoids Research se pokusila odhalit příčiny, které za touto stále častější poruchou stojí.

Z 585 pacientů oslovených formou dotazníku splňovalo kritéria pro výběr do genomového testování 205 osob, jimž byla zaslána sada na samoodběr vzorku. Výsledky potvrdily předpoklad, že jedinci trpící kanabinoidním hyperemetickým syndromem vykazují mutace v genech ovlivňujících neurotransmitery, endokanabinoidní systém a metabolismus kanabinoidů.

Vzácné genetické onemocnění?

I navzdory nedostatkům této studie, které souvisí s malým počtem vrácených samoodběrových sad, což pravděpodobně ústí z obav o zneužití genomových dat, získané výsledky potvrzují v současnosti převládající názor, že v případě CHS se nejedná o funkční poruchu gastrointestinálního traktu, ale spíše o projev vzácného genetického onemocnění odhaleného nepříznivou reakcí organismu na nadměrnou expozici tetrahydrokanabinolu.

Další nový výzkum, který provedli američtí vědci a jehož výsledky byly nedávno publikovány v odborném lékařském magazínu The American Journal of Emergency Medicine, přináší pohled lékařů z první linie a zpětně hodnotí účinek kapsaicinu, který do značné míry ulevuje pacientům s kanabinoidním hyperemetickým syndromem.

Ukazuje se, že v případě CHS se nejedná o funkční poruchu gastrointestinálního traktu.

V rámci studie identifikovali lékaři na oddělení pohotovosti 201 případů s potvrzenou diagnózou CHS nebo aspoň podezřením. Zjistili, že čas strávený na pohotovosti byl kratší u těch, kterým byl aplikován lokálně v břišní oblasti kapsaicin, ve srovnání s pacienty, jimž podán nebyl. Zdá se tak, že na akutní problémy v důsledku CHS by mohlo pomáhat chilli, které kapsaicin obsahuje. Nicméně autoři na závěr dodávají, že efektivita potenciální léčby kapsaicinem si vyžaduje další výzkumy, a doporučují v případě potíží spojených s CHS vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

 

Zdroje:

Cannabinoid Hyperemesis Syndrome Survey and Genomic Investigation

Efficacy of topical capsaicin for cannabinoid hyperemesis syndrome in a pediatric and adult emergency department

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!