Aktuální článek
Editorial 58: Regenerace

Editorial 58: Regenerace

  • Svět se zmítá v krizi. To nelze přehlédnout.

Ale nejedná se o žádnou novinku posledních několika týdnů letošního roku. Je to dlouhodobá, pozvolná a plíživá přírodní katastrofa, na které se chtě nechtě podílí většina z nás. Tedy alespoň my všichni, co žijeme v zemích s pracovními příležitostmi, s obchody plnými rozličného jedlého či spotřebního zboží, s mobilem v kapse a s vidinou zasloužené dovolené v exotických destinacích. To, co před sto lety bylo nepředstavitelnou fikcí, je dnes díky průmyslové revoluci, globalizaci a moderním technologiím standardem, bez kterého nedokážeme být a ani si to nechceme představit. Masivní šíření nejnovější verze koronaviru je důsledkem globálního konzumního způsobu života, navíc je i spouštěčem a urychlovačem uvědomění si pomíjivosti a křehkosti lidského bytí a zároveň odkrývá nezměrnou devastaci planetárního ekosystému a neuvěřitelnou snahu přírody se nadechnout a regenerovat.

Prožíváme dnes, vylekáni z možného ohrožení vlastního i cizího zdraví, bezprecedentní situaci a jistě nebudu sám, koho napadá, že svět už nikdy nebude stejně bezstarostný jako dřív. Z traumatických zážitků, z ekonomické recese, ze strachu o své blízké se budeme složitě vzpamatovávat. Máme ale naději. A pokud k ní přidáme vizi, můžeme proces obnovy urychlit. Můžeme dnes hledat třeba alternativní suroviny, které by nám do budoucna mohly garantovat větší pocit bezpečí, nezávislosti a soběstačnosti. A jistě nikoho nepřekvapím, když nastíním, že jedním z možných alternativních zdrojů by mohlo být i konopí.

Šíření nebezpečných patogenů ze zvířat na člověka lze přičíst i bezohlednému plundrování divoké přírody, upozorňují vědci v souvislosti s propuknutím současné pandemie a dodávají, že úbytkem původních ekosystémů se divoká zvířata dostávají blíže k člověku a zvyšují tak riziko přenosu nakažlivých chorob. Je tak namístě si možná už dnes v klidu rozmyslet, zda má lidské konání vést především k ekonomickému růstu a zvyšování HDP, nebo zda by se dnes vyspělé lidské společenství nemělo názorově semknout a zaobírat se spíše myšlenkou na možnou ekologicky i ekonomicky udržitelnou a hlavně obnovitelnou formu existence, při které ekologická výroba neničí životní prostředí a vzniklý odpad je díky využití přírodních materiálů surovinou k dalšímu zpracování. A konopí toto vše dokáže nabídnout – ba i mnohem víc, jelikož je konkurenceschopným léčivem na mnohé tělesné i duševní neduhy a nezastupitelným pomocníkem k nastavení vnitřní i vnější rovnováhy a klidu.

Přeji všem v současné nelehké zkoušce pevné nervy i zdraví a těším se na radostnější zítřky.

Robert Veverka

12. ročník akce Semínka seniorům 2020 v plném proudu!

Sdružení Legalizace.cz neúnavně pokračuje ve své kampani, v níž rozdává semínka konopí všem dospělým lidem, kteří je hodlají využít k pěstování rostlin pro osobní potřebu. Veškeré informace o kampani, včetně podmínek pro zaslání semínek, naleznete na internetové stránce www.seminkaseniorum.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!