Aktuální článek
Editorial 63: Uvolněné zakázání

Editorial 63: Uvolněné zakázání

  • Budoucnost konopí se blyští nadějí v poklidnější zítřky.

Přestože loňská virová nákaza zastínila téměř jakékoli další události a rozšířila se po celém světě stejně rychle jako kdysi prohibice, překvapivě se jednomu novému odvětví nadmíru dařilo. V zemích, kde skrze tlak voličů politici již připustili platnost pojmů jako osobní svoboda a lidská práva nebo kde alespoň ctí základní principy tržního hospodářství, se loni hřálo na výsluní spotřebitelského zájmu konopí. Ano, přesně to konopí, které donedávna bylo synonymem pro nebezpečnou drogu a jehož vzetí si do úst, a to i obrazně, mohlo odvážlivci zajistit volňásek do světa za mřížemi. Tato „život ohrožující rostlina“ (ačkoli víme, že přesně opak je pravdou) loni netrhala vejpůl rodiny a společenskou morálku, ale rekordy v prodejnosti.

Ačkoli je tato zpráva fascinující, bohužel to není novinka domácí, ale zaoceánská. Radovat se můžeme, inspirovat musíme. Spojené státy, ač ne vždy sklízejí, co zasejí, mohou na sebe být v otázkách konopí za loňský rok více než pyšné. Mnohé státy a místní úřady vnímají konopí nejen jako důležitou obchodní komoditu, ale i jako léčivo či léčebný doplněk – jinak by totiž jen stěží stejně jako lékárny nezůstaly právě legální výdejny léčebného i rekreačního konopí otevřeny i během striktních pandemických opatření, která se nevyhnula ani Novému světu.

Globálnímu rozvolnění a postupné destigmatizaci konopí bezesporu nahrávají i výsledky hlasování na půdě Spojených národů. Komise OSN pro narkotika (CND) totiž v prosinci těsným hlasováním přijala doporučení odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO), aby bylo konopí vyřazeno ze 4. skupiny kontrolovaných látek, kam se tato léčivá bylina dostala v roce 1961 kvůli Jednotné úmluvě OSN o omamných látkách. Do této kategorie jsou zařazeny substance, které vykazují vysoké riziko závislosti a nabízejí mizivé léčebné využití. Jinými slovy, léčivé konopí bylo dle šedesát let starého posudku až dosud řazeno mezi ty nejnebezpečnější drogy, jaké kdy spatřily světlo světa.

Budoucnost konopí, stejně jako jeho květenství plná pryskyřice, se blyští nadějí v poklidnější zítřky a mně nezbývá než si přát, aby tento vývoj neustal a letošní rok si na své konto připsal další úspěchy a světová prvenství, nabídl všem lidem léčebný prostředek i právní jistoty, zajistil pracovní místa i přinesl tolik chybějící prostředky do veřejných rozpočtů. Věřím, že konopí dokáže ochránit nejen nalomené zdraví společnosti, ale i spasit nejednu národní ekonomiku.

Robert Veverka

šéfredaktor

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!