šéfredaktor
Ozývají se mi lidé s dotazy, zda se letos bude konat průvod a demonstrace za legalizaci konopí. Píší a telefonují mi jednotlivci, umělci, zájmové organizace i firmy z konopné branže a ověřují si datum konání i možnosti účasti. Každoroční mírumilovný, avšak i hlasitý a mediálně nepřehlédnutelný projev nesouhlasu s kriminalizací konopí a jeho uživatelů se nejen v Praze, ale po celém světě koná pravidelně v první polovině května. Jen loni po více než dvaceti letech byla pražská akce z důvodu pandemických opatření odložena na začátek září. Jaká bude situace letos, zda nám bude povoleno vycházet, natož se scházet, není bohužel ve hvězdách, z kterých by se nám předpovědi získávaly o poznání snadněji, ale v hlavách současných vládních činitelů, kteří rozhodují nahodile, nesystémově a velmi nepředvídatelně.
Stejně jako v otázkách efektivní a racionální regulace konopí je tak celý národ vydán napospas zmateným úvahám vrcholných politiků, kteří propagují spíše svou neznalost problematiky či osobní potřeby a zájmy než solidní návrhy a závěry postavené na vědecky podložených a ověřitelných datech. Nevíme, kam směřujeme, neznáme jasnou politickou vizi. Jsme vystaveni pouze odmítavým reakcím na jakékoli výzvy po změně, v horším případě i bezúčelné šikaně a represivním opatřením.
Nadějí v radostnější a smysluplnější budoucnost mohou být společenské i odborné iniciativy a projekty, které na současné problémy hledají řešení tím, že reagují na aktuální potřeby lidí, kterých se má změna či připravovaná reforma dotknout nejvíce. Jedním z takových projektů je i Národní psychedelický výzkum, který se zabýval fenoménem psychedelik a konopí. Závěry dvouletého projektu, do něhož se dobrovolně zapojilo více než čtrnáct set respondentů, byly předneseny během nedávné mezioborové odborné debaty o smysluplném nakládání s psychedelickými látkami, jejímž cílem bylo stimulovat racionální změnu založenou na principech minimalizace rizik a maximalizace přínosů.
Výzkum například odhalil, že ačkoli jen za minulý rok dle odhadu Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti až 230 000 obyvatel ČR užilo některou psychedelickou látku a až 750 000 užilo konopí, v případě obtíží se mnohdy nemají na koho obrátit. Výzkum potvrdil zájem uživatelů o zavedení nových služeb, které by odpovídaly na specifické potřeby související s povahou psychedelických látek a způsoby jejich užívání. Příznivci zeleného listu by zase po vzoru Španělska uvítali zavedení společenských klubů, kde by si mohli konopí legálně obstarat a vyhnout se tak rizikům spojeným se získáváním látek z černého trhu. Takové kluby by zajistily nejen kontrolu kvality, ale mohly by i poskytnout tolik chybějící poradenství zdravým i konopným pacientům.
Věřím, že stejně jako bouře či ničivé katastrofy se přežene i období momentálního politického šlendriánství a společenského útlaku a všem nám v brzké budoucnosti vyklíčí semínko naděje. Bez našeho přičinění se to ovšem samo od sebe nestane.
Pohodový začátek sezóny přeje
Robert Veverka
šéfredaktor