Aktuální článek
Editorial 67: Sejdeme se u soudu

Editorial 67: Sejdeme se u soudu

  • Magazín Legalizace a jeho šéfredaktor Robert Veverka čelí obvinění ze šíření toxikomanie.

Když jsem se před jedenácti lety rozhodl vydávat magazín Legalizace, abych nastavil zrcadlo tehdejší prohibiční politice konopí a objektivními a ucelenými informacemi o využitelnosti této všestranně upotřebitelné rostliny napomohl rozptýlit opakované nepravdivé mýty a stigmata, která ji obestírají, mnozí odborníci i přátelé mě od mého záměru odrazovali. Abych prý pro ten boj za pravdu neskončil před soudem, potažmo ve vězení, obávali se. Přestože znám domácí poměry i represivní legislativu, od svého plánu jsem neustoupil. Konopí a jeho pěstitelé, zpracovatelé i uživatelé si podporu a obhajobu vždycky zasloužili.

První zahřívací etapa mé práce je nyní u konce a začíná etapa druhá, vyřazovací. V té proti sobě nastoupí magazín Legalizace a já, coby jeho šéfredaktor, proti neblaze proslulému vyzyvateli, státu. Ač se souboj o svobodu, pravdu i spravedlnost odehraje na úrovni okresního přeboru, nevybral si soupeř méně reprezentativní kolbiště než vlastní soudní síň.

A z jakého důvodu se tento duel vlastně odehraje? Orgány činné v trestním řízení totiž nabyly dojmu, že jsem v době nejméně od roku 2010 do roku 2020 vyzdvihoval v magazínu Legalizace účinky konopí, navozoval dojem jeho legality, poskytoval kvalifikované návody a rady k jeho pěstování a zpracování nebo poskytoval informace o jeho využití v léčbě i kuchyni, a to vše nejen prostřednictvím tištěného magazínu, ale také na internetové adrese www.magazin-legalizace.cz. Tím jsem údajně „nejméně jednu osobu inspiroval k tomu, že si pořízením magazínů obstarala semena rostlin konopí, dle návodů a rad uvedených semena zasadila, rostliny vypěstovala a usušila, čímž vyrobila zakázanou látku delta-9-tetrahydrokanabinol (THC)“, a já i magazín Legalizace jsme byli obviněni, že jsme podporovali jiného ke zneužívání návykové látky jiné než alkoholu a zneužívání takové látky jinak podněcovali, čímž jsme prý spáchali přečin šíření toxikomanie dle § 287 odstavce 1 a 2 písmena c) zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.

Zvu vás tak tímto do malebného městečka Bruntál v Moravskoslezském kraji na veřejné soudní přelíčení, které se odehraje v úterý 5. října tohoto roku. Bez odvahy předjímat výsledek jsem si jist, že se dočkáte zajímavého klání, plného napínavých momentů i nečekaných zvratů. Určitě se bude jednat o souboj férový a podle pravidel – žijeme přeci ve vyspělém právním státě a já pevně doufám, že i když může být spravedlnost slepá, snad nebude hluchá.

Robert Veverka

šéfredaktor


Pozvánka k soudu

Pro údajný přečin šíření toxikomanie podle § 287 odstavce 1 a 2 písmena c) zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku se magazínu Legalizace a jeho šéfredaktorovi Robertu Veverkovi nařizuje hlavní líčení na den 5. 10. 2021 v 8:30 hodin u Okresního soudu v Bruntále, v místnosti číslo dveří 210A ve 2. poschodí.

 

 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!