Aktuální článek
Editorial 68: Bruntální přešlap

Editorial 68: Bruntální přešlap

  • Byli jsme odsouzeni k odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem na dva a půl roku a k peněžitému trestu.

Že jsem za vydávání magazínu Legalizace, který svým obsahem dle speciálně vycvičené jednotky krnovských detektivů údajně naplnil skutkovou podstatu trestného činu šíření toxikomanie, skončil před Okresním soudem v Bruntále, je dnes pravděpodobně již veřejně známá věc.

Stejně tak není tajemstvím, že ač byla soudní jednání veřejná, samosoudce M. Stach s duchapřítomným odkazem na covidovou situaci v prvním stání osekal veřejnost na pouhé dvě osoby, při druhém stání veřejnost raději vyloučil úplně. Podobným překvapením pak pro mě bylo zjištění, že ve veřejné budově, kterou i okresní bruntálský soud dozajista je, může předsedkyně soudu zakázat na chodbách pořizovat audiovizuální nahrávky, a to nejen soukromým, ale i veřejnoprávním mediím. Takový postoj justičního aparátu vás nepotěší. Především pokud víte, že nerozhodují jenom o nesmyslných nařízeních v baráku, kam chodí do práce, ale také o vaší dobré pověsti, vaší profesi a především o vaší budoucnosti. 

Vyhlídku zítřků podobně nevkusnou, jakou jsem měl já při zahřívání lavice obžalovaných, mi pak na začátku listopadu soud nastínil svým rozsudkem. Uznal mě i vydavatelství na základě vykonstruované obžaloby vinným v podněcování zneužívání jiné návykové látky než alkoholu, což jsme měli páchat tiskem a veřejně přístupnou počítačovou sítí. Tím jsme prý spáchali přečin šíření toxikomanie a dle slov soudce jsme byli výchovně odsouzeni k odnětí svobody v trvání 12 měsíců s podmíněným odkladem na dva a půl roku a k peněžitému trestu padesát tisíc korun českých.

Na písemné odůvodnění rozsudku, který v případě nabytí právní moci bude hrubě omezovat svobodu tisku a právo na informace ve vztahu k omamným a psychotropním látkám a k jejich využití nebo možné regulaci, stále čekáme. A samozřejmě doufáme, že u Krajského soudu v Ostravě, kde naše kauza bude pravděpodobně pokračovat, se setkáme s přístupem racionálnějším a otevřenějším. Také doufáme, že si u soudu vyšší instance nakreslíme jasné čáry legálního hřiště a upřesníme pravidla vymáhání gumového paragrafu šíření toxikomanie, aby se přešlap podobný tomu bruntálskému už nikdy neopakoval.

Přeji vám poklidný konec roku a svobodu nejen konopí a jeho uživatelům, ale také konopným věrozvěstům.

Robert Veverka
šéfredaktor

 


Podpořte boj za svobodu

Pokud vám není lhostejné, že české soudy omezují právo na svobodné šíření informací o konopí, můžete přispět na transparentní účet Roberta Veverky č. 2900469065 / 2010. Vybrané prostředky budou použity na pokrytí nákladů spojených se soudním sporem a na boj za svobodu projevu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!