Aktuální článek
Extrakt bohatý na THC mírní symptomy fibromyalgie a zvyšuje kvalitu života 

Extrakt bohatý na THC mírní symptomy fibromyalgie a zvyšuje kvalitu života 

  • Lidé s fibromyalgií trpí bolestí svalů, šíje, ramen a zad. Zdá se, že by konopí mohlo být zásadním pomocníkem ve zvládání bolestí způsobené touto nemocí.

Cílem nové studie brazilských vědců bylo určit, do jaké míry pomáhá konopný výtažek s vysokým obsahem THC při léčbě a zlepšování kvality života u pacientek trpících fibromyalgií.

V rámci osmitýdenní dvojitě zaslepené randomizované a placebem kontrolované klinické studie byly ověřovány potenciálně příznivé dopady konopného výtažku s vysokým obsahem THC (22,44 mg/ml THC a 0,51 mg/ml CBD) na symptomy a kvalitu života celkem sedmnácti žen s fibromyalgií. Účastnice výzkumu pocházely z oblasti s nízkým socioekonomickým profilem a vysokou mírou násilí. Na začátku dostávaly jednu kapku výtažku denně (1,22 mg THC a 0,02 mg CBD), přičemž tato dávka se s ohledem na symptomy postupně navyšovala. Před léčbou a po ní (a také v rámci pěti návštěv v rozmezí osmi týdnů od konce testování) musely účastnice vyplnit dotazník o průběhu a stavu nemoci (FIQ).

Před započetím výzkumu se výsledky FIQ u jednotlivých žen mezi sebou příliš nelišily. Od začátku léčby se ovšem výsledky u skupiny pacientek užívajících výtažek ve srovnání s uživatelkami placeba razantně zlepšily. Zaměříme-li se na specifické položky v FIQ, účastnice uváděly, že „se cítí lépe“, „mají méně bolestí“, „lépe se jim pracuje“ a „nepřipadají si tak malátné“. Skupina na placebu zase po léčbě v FIQ zmínila, že se u nich značně zmírnily „projevy deprese“. Pacientky neprodělaly žádné závažné vedlejší účinky.

Výzkumníci na závěr konstatují: „Fytokanabinoidy představují nejen nenákladnou a snesitelnou léčbu symptomů fibromyalgie, ale také prostředek pro zlepšení života pacientů. Pro vyhodnocení dlouhodobých účinků je ale do budoucna potřeba další výzkum.“ 

Zdroj: Ingestion of a THC-Rich Cannabis Oil in People with Fibromyalgia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!