Aktuální článek
Extrakt z konopí chrání včely před zhoubnými pesticidy

Extrakt z konopí chrání včely před zhoubnými pesticidy

  • Polští výzkumnici z Univerzity Marie Curie-Skłodowské zjistili, že technické konopí má potenciál chránit včely před otravou pesticidy.

Ví se, že pesticidy mají na včely naprosto zhoubný dopad. V důsledku jejich používání jsou opylovači oslabení a náchylní k celé řadě chorob. Jednou z nich je například tzv. „nosemóza“, kterou vyvolává vnitrobuněčná parazitická houba známá jako hmyzomorka včelí. Ta vážným způsobem narušuje trávicí trakt a má za následek úbytek svalů až do bodu, kdy včela není schopná trávit potravu, vstřebávat živiny a uhyne.

Decimování včelích populací

V různých částech světa už pesticidy zdecimovaly celé včelí populace – například v Brazílii kvůli nim v roce 2019 uhynulo půl miliardy včel. Včely jsou přitom klíčovými opylovači v potravním řetězci a jsou nepostradatelné pro celou řadu ekosystémů.

U včel, které byly vystaveny pesticidům a zároveň dostaly extrakt, byla oproti zbytku vypozorována mnohem delší doba přežití.

Na problém se spolu se svým týmem zaměřila polská vědkyně Aneta Ptaszyńska. Na základě poznatku, že výtažky z technického konopí mají schopnost ochránit lidské nervové buňky, se rozhodli prověřit, jakým způsobem budou působit na včely.

V rámci výzkumu vědci pozorovali 5 000 včel odchycených do klícek. U včel, které byly vystaveny pesticidům a zároveň dostaly extrakt, byla oproti zbytku vypozorována mnohem delší doba přežití. Ta byla dokonce srovnatelná s životností včel, jež do styku s pesticidy vůbec nepřišly.

Přelomový objev?

Přestože je pro potvrzení výsledků potřeba se do budoucna tématem dále zabývat, polští vědci tvrdí, že jejich objev by mohl být v otázce záchrany včel naprosto průlomový. Dle jejich slov by mohl výtažek z konopí zachránit nejen včely na celém světě, ale rovněž ekosystémy, které se bez našich opylovačů neobejdou.

Už na příští rok připravují vědci z Univerzity Marie Curie-Skłodowské další výzkum zabývající se divokými včelami žijícími v prériích na několika různých místech světa. V případě, že bude jejich práce i nadále úspěšná, plánují své objevy komerčně využít. Za tímto účelem už podali patentovou žádost týkající se potenciálních přínosů konopných extraktů pro včely.

Zdroj: Hemp Extract Protects Bees from Poisonous Pesticides

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!